11./24. maja 2023. godine u Sabornom Hramu Vaznesenja Gospodnjeg ma Toploj, velikom večernjom službom započeta je proslava hramovne slave ove svetinje
Veliko sečernje služio je jeromonah Makarije, Iguman manastira Savina, uz sasluženje protojereja Nikole Todorovića, starješine hrama Svetog Arhangela Mihaila na Belavisti, protojereja Špira Živkovića, paroha morinjskog i jeromonaha Marka, sabrata manastira Savina. Večernje je služeno uz horostasiju Njegovog Preosveštenstva, Episkopa buenosaireskog južnocentralnoameričkog i administratora Eparhije zagrebačko-ljubljanske, g. g. Kirila. Molitveno je u bogosluženju učestvovalo bratstvo Sabornog hrama.
Veliki blagoslov za čitavu parohiju i sve sabrane projavljen je kroz prvo zvanično iznošenje čestice moštiju Svetih Novomučenika Jasenovačkih.
Svojim pojanjem bogosluženje je uljepšalo SCPD „Sveti Sava” iz Herceg Novog, kao i sveštenstvo, pojci i čtečevi ovog svetog Hrama.
Po blagosiljanju petohljebnice i otpustu bogosluženja, Episkopa i sabrane pozdravio je arhijerejski Namjesnik hercegnovski protojerej – stavrofor Obren Jovanović, najavivši događaje u okviru praznika Vaznesenja Gospodnjeg, Svetu Liturgiju na sami praznik, večernju službu istoga dana uveče, u čijem nastavku će ići krsni hod sa moštima Svetih Novomučenika Jasenovačkih, kao i sljedujuću promociju knjige Nebojše Raša o SCPD ,,Sveti Sava” u Herceg Novom.
Na promociji su govorili Zoran Lazarević, predsjednik CO Topaljsko-hercegnovske, Nebojša Rašo, autor knjige i predsjednik ,,Srpskog sokola” i Jasmina Lepović, članica hora.
Knjiga Srpsko pravoslavno crkveno pjevačko društvo „Sveti Sava“ promovisana je sinoć u porti crkve Svetog Spasa na Toploj.
Srpsko pravoslavno pjevačko društvo „Sveti Sava“ obilježava 90 godina postojanja, a osnovano je u vrijeme velike svjetske krize. Kako je objasnio autor Nebojša Rašo, do početka Drugog svjetskog rata, društvo je dalo pečat kulturnom životu Herceg Novog i doprinijelo izrastanju jedne varoši u turistički grad.
-Petar Lazarov, horovođa prvi, udario je temelje hora, a protosinđel Irinej Krstić završio rad. O Irineju malo znamo, a on je mnogo učinio za ovaj hor i grad. Vrijedno je spomenuti da su sačuvana imena članova hora, koje je zapisla članica Vjera Mijajlović Čenić supruga kapetana Mihajla Čenić. I spisak je od neprocjenjivog značaja, kazao je Rašo.
Drugi svjetski rat prekinuo je rad društva i kako je objasnio autor, po završetku rata bilo je nemoguće da se obnovi jer je odnos države prema crkvi bio neprijateljski.
-Do obnove hora moralo se čekati na 90. godine i dolazak Petra Rakića, mada ni ova vremena nisu bila idealna za rad hora. Uprkos tome hor se razvijao, imao je uspone i padove, učestvovao na mnogim značajnim događajima i odazivao svakom pozivu. Hor je učestvovao i u svim litijama i možda je jedini u Crnoj Gori koji je bio na svim litijama. To je prvi hor koji je pjevao na Kajmakčalanu. SPCD „Sveti Sava“ za devet godina rada prije Drugog svjetskog rata od 1932. do 1941. i 24 godine od obnove, 1999. do 2023. steklo je zavidnu umjetničku reputaciju, ostavio neizbrisiv pečat u istoriji SPC u Herceg Novom i Boki Kotorskoj , ali i kulturnom životu grada. Možemo reći da sve ovo vrijeme hor nosi dostojanstveno ime Sveti Sava.
Sve što je zapisano u knjizi je istovremeno i prošlost i sadašnjost i budućnost, kazao je Zoran Lazarević.
-Kad pogledate način na koji se proslavljao Sveti Sava prije 90 godina u Herceg Novom, a kako danas, sve je u potpunosti isto. Mi smo samo naslijedili jedno božansko nadahnuće koje su naši preci imali.
Priča o horu Sveti Sava je priča o ljudima koji su izuzetni, entuzijasti. Pokazati u ovom vremenu volju, napor , odgovornost da svoj talenat i bogomišlje iskažete kroz pojanje je fascinirajuće. Vrlo je važno, a to će biti najveća pohvala horu Sveti Sava da sa njima zajedno učestvujemo na svetim liturgijama, kazao je Lazarević.
Priča o horu „Sveti Sava“, rekao je Lazarević, je priča i o našem narodu i to ćete naći u ovoj knjizi.
-Pomenuće se i Kajmakčalan i tako ćete istoriju Prvog svjetskog rata osjetiti i imati obavezu da analizirate. Hor Sveti Sava će vas povesti na Kosovo na koje treba da idemo redovno. Doći ćete i do manastira Krke i do međa cara Dušana, do našeg naroda koji sa ushićenjem pjeva Svetom Savi, kazao je Lazarević.
Jasmina Lepović podsjetila je da je Petar Rakić dolaskom u Herceg Novi započeo veliku misiju.
-Dobio je blagoslov mitropolita Amfilohija i okupio je manju grupu ljudi i početak njegovog rada se vezao za pjevnicu. Kasnije je okupio nekim čudom 50 ljudi. Prvi naš repertoar se vezao za liturgije, a nakon nekog perioda krenuo je da radi i večernju službu. I tada i danas je hor Sveti Sava vezan za bogosluženje. Mi smo blagodarni na svim ovim darovima, na članstvu koje se uvećava i što gradu i Bogu dajemo crkveno horsko pojanje, kazala je Lepović.
Tokom promocije posjetioci su imali priliku i da čuju pojanje hora „Sveti Sava“.
Tekst i foto: ĐP, RTHN