Теолози о личности и дјелу Митрополита Амфилохија

Зборник “Крстом нам речено” објављен у част блаженопочившег Митрополита Амфилохија

Зборник књижевних приношења имену и дјелу блаженопочившег Митрополита црногорско-приморског Амфилохија, под називом “Крстом нам речено”, а који је благословио Митрополит Јоаникије, изашао је из штампе у издању Удружења грађана “Вранеш”, чији је предсједник Момир Јоксимовић.

Приређивач овог зборника је мр Слободан М. Чуровић, који је међу корице књиге сабрао дјела чак 180 аутора. У питању су есеји, пјесме и сјећања на блаженопочившег Митрополита Амфилохија који се упокојио прије годину. Зборник има 520 страница и, према ријечима приређивача, свеобухватан је зборник о Митрополиту Амфилохију.

– У Зборнику је остварено што је и очекивано од бројних поклоника његовог дјела и врлина којима је примјерно служио и Богу и људима. Многе вриједности које је молитвом и савјетима уградио у људе, сада су проговориле њему враћене кроз пјесме, есеје и пригодна сјећања, посебно кроз аналитичке валоризације његовог научног рада.

На крају, сви смо се окупили и стали један уз другог, што је у овом времену подјела ријеткост. Сабрали смо се Божјом вољом, којој је Митрополит Амфилохије служио. И независно од мотива – квалитет што се цијени код поезије и есеја – домети књижевног исказа, такви су да се овај Зборник на ком је рађено годину дана, сматра успјелим.

Зборник је свједочник времена у којем смо живјели, предвођени истинитим духовним пастиром Митрополитом Амфилохијем, који нам је својим дјелом и молитвама оставио истинито и бесмртно дјело, да је Лазарев причест за висине и да само за то се живи и гине. На литијама смо небним проходали да би на земљи виднији били, бранећи своју вјеру и крст непобједиви казао је приређивач, мр Слободан М. Чуровић.

А.Ћ.

Извор: Дан