У част Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије
Икона Озерјанска пројавила се крајем XVI века у близини села Озерјанка, на 35 врста од Харкова (у данашњој источној Украјини).
Наиме, у време татарских упада у Украјину, један сељак из околине пошао је да коси траву у пољу и када је ударио косом чуо је људски јецај. Сагнувши се видео је свећу пред иконом Мајке Божије. Икона је била насликана на платну и од удара косе била је пресечена на два дела. Сељак је узео обе половине и свећу и однео их у дом и поставио поред других икона. Другога јутра је са дивљењем видео да су се растављени делови сјединили, а на платну је остао једва приметан траг од реза.
У Озерјанској пустињи ова света икона пребивала је све до уништења овог манастира, тј. до краја XV века када је у Харковској епархији било уништено 20 манастира. Тада је икона била пренесена у Курјажски манастир, а по затварању и тог манастира у Харков, у Покровску цркву. Но када је Курјажски манастир поново био обновљен почетком XIX века, а на молбу монаха тога манастира, чудотворна икона је враћена и до овог времена се налази тамо.
Икона је била постављена у Преображенској цркви унутар манастира на Гори. У лето је верни носе у цркву Св. Онуфрија, која стоји под Гором, која је начињена на извору. Извор је под самим престолом и од њега је проведена гвоздена цев испод црквеног пода, док вода одлази у недалеко саграђено купатило, у коме су болесни често задобијали, исцељење. Из купатила вода тече потоком у долину, испод брда под манастиром.
Чудотворна икона тамо остаје до недеље Антипасхе, која се празнује у Томину недељу и потом се враћа у Курјажски манастир.
За датум прослављења иконе, узет је 12. новембар. по новом, односно 30. октобар по старом календару.
Икона Озерјанска има и свој акатист, који верујући народ чита у свакој невољи и муци.
Данас се чудотворна икона Мајке Божије Озерјанске налази у Харковској епархији, у Преображенском Курјажском манастиру, недалеко од Харкова на путу за Кијев.
Сматра се главном светињом Харкова и заштитницом целе области.
Чуда
Од иконе су се убрзо почела дешавати многобројна чуда. На поклоњењу икони Мајке Божије долазили су житељи Харкова из многобројних околних села.
Овој икони се верни народ моли у свакој невољи, тузи и болести.
Изображење
Икона је насликана на платну и залепљена је на кипарисову даску.
Тип је Богородице Одигитрије, приказана у допојасном положају, где Богомајка у рукама носи Богомладенца.
Док Она левом руком показје на Њега као Спаситеља свега света Он у левој руци носи Реч Божију, која је кроз Пророке дата Старим заветом, а има се објавити Њиме у Новом завету. Приметно је да десном руком благосиља оне који Га посматрају.
Одежда на Богомајци и Богомладенцу је врло богато украшена. Док Богомајка носи доњу хаљину у пудер розе боји, горња хаљина је у светло плавој, оивичена извезеним сафирима. Наруквице су Јој украшене драгим камењем а на десном рамену Јој је извезена звезда, украшена крупним смарагдом. Оковратник је такође извезен мотивом који је присутан на горњој хаљини, док је мафорион у белој боји, проткан кристалима и драгим камењем, те оивичен златно плавим порубом. На глави Јој се налази царска круна у бордој нијанси тканине, преукрашена најразноврснијим драгим камењем, док су у центру приметна три велика дијаманта, од којих је средишњи звездасто уоквирен. Ореол Јој је сачињен у потпуности од злата, који се зракасто пружа око Њене часне главе.
Богомладенац је исто, приказан у пудер розе хитону који је местимично извезен драгим камењем, са царском круном на глави, која је истим бојама и драгуљима украшена као код Богомајке. Ореоли су им такође, истоветни, а наруквице проткане драгуљима.
Свето писмо које Богомладенац држи у левој руци је, такође, украшено драгим камењем.
На позадини иконе понегде се пружају извезене звезде са натписом Образ Пресвете Богородице Озерјанске .
По ивицама иконе су урезани драгуљи те не постоји празан простор који није на неки начин украшен.
Уопше, оно што је очигледно на први поглед јесте да су боје на икони нежне, топле и усклађене.
На неким другим приказима Озерјанске иконе, Богомајка је приказана у потпуности у златној одежди са смарагдном круном и ореолом, док на трећим приказима, одежда Јој је приказана у белом везу прожета у потпуности бисерјем са смарагдном круном, окружену плавим ореолом.
Тропар, глас 3.
Твојим заступништвом и милосрђем Твога јављањa иконoм Озерјанском Владичице; пред њом у молитви душе своје изливамо и верно Теби кличемо: погледај, Милостива, на народ Твој, све наше туге и јаде угаси, добру утеху у нашим срцима низпошљи и спасење вечно душама нашим, Пречиста, измоли.
Приредила: Елза Бибић
Превод са руског: О.Б.
Литература
Тихомир, С. Илијић: Велича душа моја Господа!, ВИЗ, Београд, 2002. г. стр: 260, 261;
Ооо Духовное преображение: К Богорордице прилежно њине притецем … Моливљи к Божиеи Матери перед чудотворњими иконами, Москва, 2015.г. стр: 72, 73;
https://www.ozerjanskij.kharkov.ua/29-љонљ-2017-г-обретение-озерљанскои-икоњи/
https://qimax.ru/bs/tropari-ikonam-bozhiei-materi-na-cerkovno-slavyanskom-molitva-tropar/