Nagrada „Makarijevo slovo“ Udruženja književnika Crne Gore za životno djelo, pripala je književniku i filozofuMilutinu Mićoviću za ,,književno-filozofski opus visokih etičkih i estetskih dometa u srpskoj književnosti i očuvanje ćiriličnog pisma”, i biće mu uručena 17. jula na autorskoj književnoj večeri, koja će se održati u plavoj sali Srpske kuće u Podgorici sa početkom u 19 časova.
O Mićovićevom djelu kao i najnovijoj knjizi „Sedam krugova“ govoriće književni kritičar Milorad Durutović i književnica Milica Kralj, dok će odabrane stihove čitati Dragan Alorić.
U saopštenju žirija između ostalog je naglašeno: „Milutin Mićović, pjesnik, prozaista, esejista i kolumnista, prisutan je na književnoj sceni skoro četrdeset godina, potvrđujući svoje istaknuto mjesto i širim kulturnim djelovanjem kao urednik i pisac predgovora za djela Njegoševa i Kralja Nikole, organizator „Dana Njegoševih“ i učesnik mnogih naučnih i književnih konferencija, simpozijuma i međunarodnih festivala poezije. Njegovo ukupno stvaralaštvo je upravo u znaku onog svetog i svetlog Makarijevog slova kojim branimo svoje postojanje i trajanje.“
Milutin Mićović, pjesnik, esejist, romanopisac, do sada je objavio knjige poezije: „Živa voda“, „Vrata“ (dvoknjižje), „Kuća i Hleb za putnike“, „Tragovi budućnosti“ (prevod na ruski Andreja Bazilevskog), „Dan noć“ (izbor iz poezije, roman „Razoreni grad“ i knjige eseja: „Tako su govorili Crnogorci“, „Pisma iz Uranopolisa“, „Srpski lavirint i crnogorski minotaur“, „Njegoš i savremena Crna Gora“, „Njegoševa Luča“, „Luče u tami Crne Gore“, „Sedam krugova“ (poezija). Priredio je zbornike „Duhovno i političko biće Crne Gore“ (2002), „Njegoš naš savremenik“ (2002), a kao urednik manifestacije Dani Njegoševi priredio je četiri zbornika: Dani Njegoševi od 2008-2014.; napisao je predgovor za Sabrana djela kralja Nikole (2009), napisao je i predgovore za prve prevode Luče Mikrokozma, na ruski i rumunski jezik (Moskva, 2016. Bukurešt, 2021). Autor je predgovora za dvojezično izdanje (srpsko-rusko) Njegoševe Bilježnice (Beograd-Nikšić, 2019).
Milutin Mićović je dobitnik prestižnik književnih nagrada i priznanja: „Marko Miljanov“ (1992), Nagrade Biblioteke „Njegoš“ iz Peći, (1996), „Miodrag Ćupić“ (2018), Ordena V. V. Bolotova (Rusija, 2010), Priznanje Saveza pisaca Rusije (2014), Međunarodne nagrade Por-tile Poeziei (Rumunija, 2018), Medalja za podvižništvo i majstorstvo na blago ruske literature (Saveza pisaca Rusije, 2021), Pečat Hercega Šćepana (Trg od ćirilice, H. Novi, 2021) i državne nagrade „Miroslavljevo jevanđelje“ (2021).Predsjednik je Književnog društva „Njegoš“.
O Mićovićevom književnom stvaralaštvu oglašavala se kako domaća tako i svjetska književna kritika, izdvajajući rusku. Tako Efim Berenštejn iz Rusije smatra: „Da bi se moglo proniknuti u Mićovićevu poeziju, mora se imati na umu da su religiozni, filosofski i estetski princip u njoj sliveni u jedno. U njegovoj poeziji prisutan je dijalog s Platonom („svet ideja“ i „svet stvari“) i sa Ničeom, njegovom idejom „večnog povratka“ i čovekovog nadilaženja sebe, to jest, idejom večnog unutrašnjeg duhovnog rasta čoveka; Mereškovskog, sa njegovom koncepcijom „dve bezdne“, ali energija koja definiše stvaralaštvo ovog pesnika je religiozno-pravoslavno načelo.“ Za Nataliju Danilovnu Bludilinu, (Moskovski univerzitet) poezija Milutina Mićovića jeste „nalik plamenu, riječ-simbol, njegova poezija proniče u sve aspekte bića u sve svere svijesti i u svakom aspektu pokazuje drugačiju suštinu, u svakoj sveri ima drugačiju svrhu.“
Književno društvo Njegoš