U okviru 11. Trga od ćirilice, sinoć je upriličen program povodom jubileja, deset vjekova oltara i dva vijeka od izgradnje crkve Polaganja rize Presvete Bogorodice u Bijeloj. Na ovu temu besjedili su Bijeljani prof. dr Drago Šerović i profesor istorije Nenad Šerović a ostali smo uskraćeni za predavanje dr Gorana Komara koji iz opravdanih razloga nije mogao biti prisutan.
Govoreći o periodu izgradnje starog hrama, profesor Drago Šerović rekao je da kada se sagledaju sve naučne analize utvrdilo se da je crkva građena u X vijeku i da je pripadala Dračkoj episkopiji, a kompletno je sačuvan oltar iz tog perioda sa freskama koje datiraju s kraja 12. odnosno početka 13. vijeka i rad su nepoznatog grčkog ikonopisca.
Profesor Nenad Šerović najprije je govorio uopšeno o istorijatu Bijele, a zatim o gradnji današnje crkve koja je izgrađena 1824 godine, a zvonik 1936, pominjući narodna predanja u kojima su opisana razna čuda vezana za ovaj period. Napomenuo je da hram plod zajedničkog truda svih Bijeljana među kojima se posebno ističe njih nekolicina čija se imena i danas pominju prilikom svake proskomidije na svetim liturgijama. Podsjetio je i da se u crkvi čuvaju stare knjige, među kojima su Oktoih „prvoglasnik“ iz štamparije Đurađa Crnojevića, prva srpska štampana knjiga 1494. zatim knjige iz 16. vijeka: Oktoih „petoglasnik“ iz štamparije Božidara Vukovića Podgoričanina, Psaltir-rukopisna srbulja i Liturgijar( služebnik) kao i Praznični minej štampan u Erdelju 1580. godine i predstavlja kopiju Vukovićevog Zbornika iz 1538. godine. Profesor Nenad Šerović rekao je da se u hramu čuva i krst koji je Sveti Petar Cetinjski poklonio ondašnjem parohu bjeljskom protu Simeonu Zlokoviću.
Profesor Drago Šerović je na kraju večeri govorio o kontinuitetu i vezi Bijeljana sa svojom Crkvom čak i u onim najtežim vremenima komunizma. Poseban značaj, kako je istakao, za Bijelu imaju duhovne akademije koje su otpočeli da priređuju svake godine uoči hramovne slave od osamdesetih godina prošlog vijeka.
Jerej Dragomir Vidaković , starješina hrama Polaganja rize presvete Bogorodice, rekao je da je bjeljska crkva posebana i po tome što ima dvije slave- pored Polaganja rize, kao svoju slavu ovaj hram proslavlja i Polaganje pojasa presvete Bogorodice, praznike podjednako važane za Bijeljane. Najavio je i da će u okviru jubijela Njegova svetost Patrijarh srpski gospodin Porfirije posjetiti Bijelu 27. i 28. septembra. U okviru programa nastupila je i Marija Vidaković, pojac hrama.
Izvor: SPCO H. Novi