Најрадоснији хришћански празник Рођење Господа Исуса Христа – Божић, саборно и молитвено слави се у острошкој светињи у уторак 7. јануара 2025. године.
Божићном литургијом у Цркви Свете Тројице у Доњем Острогу началствовао је острошки игуман архимандрит Сергије, а саслуживала су му сабраћа јеромонаси Стефан, Владимир, Роман, Николај и Натанаило, као и јерођакон Зосима.
Одговарала су острошка братија.
Током Литургије прочитана је Божићна посланица Српске православне цркве.
Сабрани који су се постом припремали, примили су Свето причешће, а на крају Свете литуригје о. Сергије је сабранима пожелио да свјетлост Христовог рођења и благослов Светог Василија из острошке светиње однесу својим кућама.
Радост празника настављена је за божићном трпезом љубави.
Мир Божији, Христос се роди!
Ваистину се Христос роди!
У Острогу наложени бадњаци на Бадње вече
На Бадње вече 6. јануара 2025. године, уочи најрадоснијег хришћанског празника Божића, у Доњем Острогу освештани су и наложени бадњаци.
Вечерњу службу са петохљебницом у Цркви Свете Тројице служио јеострошки сабрат јеромонах Владимир, уз молитвено учешће острошког игумана архимандрита Сергија, бројног острошког монаштва и вјерног народа.
Сабранима је, честитајући Бадње вече бесједио о. Владимир.
– Као што је Христос рођен у пештери и положен у јасле од стране своје Мајке Пресвете Богородице, тако на неки начин ми знамо да Христос обитава у Острогу, да почива у острошкој пећиници, а те јасле у којима је Он лежао као Богомладенац код нас су кивот Светог Василија и у њему у његовим моштима обитава Он, Богомладенац Исус Христос који је учинио и Светог Василија таквим какав јесте, који свједочи свима да је Бог дошао у овај свијет, да је Бог постао дијете, да је Бог постао Емануил – с нама Бог и јавио се преко Пресвете Дјеве Богородице и донио нам велику и огромну радост – рекао је о. Владимир.
Подсјетио је да су мудраци када се Христос родио принијели злато, тамјан и смирну.
– Дај Боже да и ми можемо да принесемо Богомладенцу, да Га љубимо свим срцем својим, да Га љубимо свим умом својим и да Га љубимо свом душом својом – поручио је о. Владимир.
Потом је о. Владимир благосиљао и наложио бадњаке, како то налаже традиција на Бадње вече.
Извор: Манастир Острог