Кучи данас ходочастили до Кучке пећине

Кучи данас ходочастили до Кучке пећине

Данас је група ходочасника предвођена свештеником Милошем Лучићем обавила  часни ход до Кучке пећине, у знак сјећања на велико страдање Куча 1774. године. Бјежећи пред силном војском турског везира Мехмед-паше Бушатлије који их је наумио истријебити, Кучи су прешли Малу ријеку и захваљујући братској помоћи Ровчана и Братоножића нашли спас од уништења у пећини на литицама братоножићке стране Мале ријеке.

”Овај ход је посвећен дубоком поштовању према невиним жртвама стравичног турског злочина над Кучима, који се догодио 1774. године и у којем је страдао велики број наших предака”, казао је за наш портал отац Милош Лучић, парох кучко-братоножићки и љеворечки.

Око 40 ходочасника кренуло је јутрос у литијском ходу из Прељубовица у Братоножићима до Кучке пећине и упркос дугом и тешком терену, како је казао, ”сви учесници су достојанствено и са великим пијететом према својим прецима, прошли цијелу руту”.

”По доласку у Кучку пећину одслужен је помен. Потом су се уз гусле пјевале пјесме чији стихови описују овај догађај, а представници Роваца, Братоножића и Куча су се бираним ријечима обратили ходочасницима”.

Он је казао да је на сјећању на овај догађај одрастао сваки Куч.

”Догађај којег се сјећамо и жртава које помињемо са пијететом јесте оно на чему су и данашњи Кучи одрасли. Један догађај који је забиљежен у историји и који се преносио са кољена на кољено до наших дана, а који је везан за ово страдање Куча јесте и тај да је у овим пећинама пострадало седморо одојчади у наручјима својих мајки, које су их толико чврсто грлиле како би спријечиле да се њихов плач чује и непријатељу открије положај, да су се та дјеца угушила у наручју рођених мајки”.

Молитвени ход од Прељубовица у Братоножићима до Кучке пећине је знак поштовања и сјећања.

”Као што се сваке године окупљамо и помињемо да је важна љубав и да је важно да не заборавимо, али да је најважније као православним хришћанима да опраштамо онима који су та зла дјела чинили. Никога тиме не мрзимо, већ само поштујемо наше претке који су страдали у тим мучним и тешким догађајима за Кучко племе”, казао је отац Милош.

Кучка пећина је симбол јединства Куча, Роваца и Братоножића. Захваљујући Братоножићима и Ровчанима, Кучи су избјегли истребљење. Братоножићи, сусједно племе Куча провели су их кроз турске логоре и помогли им да избјегну из пећине, а Ровци су их примили као своје. Кучи су у Ровцима остали седам година.

За Кучку пећину се дуго није знало. Њена локација је откривена 2014. године уз помоћ ловаца, а већ од наредне, 2015. године, први пут је кренуо часни ход од Прељубовица до ње. До ње ни данас није лако доћи, али љубав и поштовање према прецима и њиховој жртви и данашње Куче позива и обавезује да долазе на ово мјесто, да се сјећају и молитвено помињу своје часне претке.

viber_image_2025-05-11_18-55-59-129

О. Б
Фото: Бошко Павићевић