У Пећкој патријаршији молитвено прослављен празник Богородице Пећке

У Пећкој патријаршији молитвено прослављен празник Богородице Пећке

Име: 30. 05.2025- PROSLAVLJENA PECKA KRASNICA; Опис: У Пећкој патријаршији молитвено прослављен празник Богородице Пећке Тип: audio/mpeg

У присуству верног народа, игуманије Харитине и сестринства манастира Пећке патријаршије, данас је у Пећкој патријаршији свечано прослављена празнична слава чудотворне иконе Пресвете Богородице пећке, познате као Пећка Красница. Свету литургију су служили викарни Eпископ jенопољски Никон и Eпископ британско-ирски Нектарије, уз саслужење више свештенослужитеља.

Верни народ из разних крајева окупио се како би одао почаст једној од најзначајнијих светиња Српске православне цркве, икони која се вековима чува у посебном трону у овом светом манастиру. Чудотворна икона, коју је по предању насликао свети апостол Лука 15 година након Васкрсења Христовог, путовала је од Јерусалима, преко Цариграда и Крима, све до Србије, где ју је Свети Сава донео најпре у манастир Жичу, а затим, услед монголских освајања, преместио у Пећку Патријаршију.

Говорећи у својој беседи, Eпископ Никон је подсетио на бурну и свету историју иконе, пред којом су, како је рекао, „и Срби и Руси налазили утеху, крштавали се и молили у најтежим временима“. Навео је да је икона боравила и у Београду 1936. године, као и 1911, када је по сну једне честне девојке, Туркиње, сестринство изнело у литију због велике куге. После литије, куга је нестала. Последњи пут икона је изнета током пандемије коронавируса, када је, како верници верују, донела духовну и телесну утеху целом народу и граду Пећи.

Епископ је нагласио да свака светиња носи у себи благодатне дарове, али да икона Пресвете Богородице сведочи о великим тајнама и догматима цркве, посебно о Отајству Оваплоћења. „Да није било Богородице, не би било ни Оваплоћења. Господ никада човека није силио, него је тек након њених речи ‘Нека ми буде по речи твојој’ пристао да се оваплоти и спасе род људски“, рекао је епископ.

Додао је и да улога Богородице није била само физичка, већ дубоко духовна и вечна, истакавши њен непрекидни савез са Сином Божијим. „Она је изданак људског рода, али га превазилази. Она је увек Девствена, увек Богородица, чувајући не само телесну, већ и духовну чистоту.“

Подсетио је и на свакодневно читање Акатиста Пресветој Богородици у манастиру, које доноси утеху верницима, нарочито на Косову. „Радуј се, заштитнице и спасититељко рода српског крстоносног“, рекао је епископ, позвавши вернике да и даље са вером и љубављу долазе пред Красницу.

На крају беседе, Владика Никон је пренео и молитвене поздраве и благослове Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, који, како је рекао, са посебном љубављу и бригом мисли на Пећку Патријаршију и све вернике који у њој бораве и окупљају се око ове велике светиње.

„Нека би Господ дао да нас Пресвета Богородица чува у све дане наших живота, како бисмо заједно са Њом, са свима светима, са нашим ближњима, дошли у тај дан да уђемо у Царство бесконачног Оца, Сина и Светог Духа. Амин“, поручио је Eпископ jенопољски Никон.

Извор: Радио Гораждевац