Ове године, Београд је имао част да угости 18. Међународни конгрес хришћанске археологије, окупљајући водеће свjетске стручњаке за рано хришћанство. Конгрес, који се одржава сваких пет година, по први пут је организован у Србији, а овом приликом историчари умjетности и археолози из цијелог свијета размјењивали су своја знања и искуства.
Др Јелена Анђелковић Грашар, истакнути историчар умјетности и археолог, у разговору за наш радио истакла је значај овог догађаја, не само за српску науку, већ и за промоцију културног насљеђа Србије. “Овај конгрес се организује на сваких пет година, и на сваком конгресу, посљедњих дана, имате прилику да се кандидујете као наредни организатор. Тако смо ми 2018. године на конгресу у Холандији истакли нашу кандидатуру, која је била срдачно прихваћена,” рекла је др Анђелковић Грашар, наглашавајући да је Београд изабран као домаћин након више посјета представника Понтификалног института из Рима, који су се увјерили у капацитете Србије за организацију овако значајног догађаја.
Овогодишњи конгрес фокусирао се на тему „Рано хришћанство између литургијске праксе и свакодневног живота“. Др Анђелковић Грашар је објаснила да је циљ ове теме био да се истражи како су се лична побожност и заједничка литургијска пракса прожимали у раним хришћанским заједницама. „Често се одвајају питања свештенства или монашких заједница од приватне побожности. Идеја овог конгреса била је да истакне све оно што је омогућавало прожимање личне побожности појединаца и заједница са оним што је била црква, нарочито након што је хришћанство постало званично усвојено и препознато,“ рекла је она.
На отварању конгреса, 2. септембра, присуствовали су представници Српске православне цркве, а у име Његове светости, патријарха српског господина Порфирија, присутнима се обратио викарни епископ Нектарије. Такође, конгрес су подржале и бројне институције, укључујући Православни богословски факултет, Музеј Српске православне цркве и Српска библиотека.