U čast Slavne Vladičice naše Bogorodice i Prisnodjeve Marije
Obraz Bogorodice Isceliteljke projavio se još u 4. veku u doba Svete Ravnoapostolne Nine, prosvetiteljke Iverije u drevnoj oblasti Kavkaza, na teritoriji današnje države Gruzije.
Ovaj prvoobraz Isceliteljnog lika Njenog koji čudotvori prvo je počivao u Bogorodičinom hramu, u selu Cilkanu na 15 km od grada Mcheta u Mukhranskoj dolini, za koju se od davnina zna da predstavlja kolevku hrišćanstva današnje Gruzije.
Šta se od 4. veka događalo sa ikonom Isceliteljkom ne znamo; ko ju je živopisao, kako je izgledao lik Bogorodice na ovoj ikoni, kako je tačno izobražena – na ta pitanja takođe, nismo u mogućnosti da odgovorimo.
No, sećanje na čudesa koja su proishodila od Njenog čudesnog Isceliteljnog lika, ostala su sačuvana; tako je na primer u Rusiji do boljševičke revolucije, svaki bolnički hram bio osveštan u čast ove čudotvorne Bogorodičine ikone.
U međuvremenu, izrađene su njene brojne kopije, od kojih se jedna nalazi u hramu Hristovog Vaskrsenja na Sokolnicima, u Moskvi, odakle je doneta iz Novo-Aleksejevskog manastira – gde se već u 18. veku svojim čudima projavila, kao isceljujuća.
Za datum proslavljenja ove ikone uzet je 1. oktobar po novom, odnosno, 18. septembar po starom kalendaru.
Čuda
Majka Božija preko ove ikone pomaže svima onima koji joj se skrušeno i usrdno mole u svakoj napasti i bolesti, a pomaže i ženama pri porođaju….
Povod za izobraženje kopija Isceliteljne ikone, kakve ih danas znamo, bilo je sledeće čudesno događanje: služitelj Crkve u trgovačkom gradiću Narvi (Estonija), Vikentije Bulvinski, imao je naviku da pri ulazu i izlazu iz hrama prekloni kolena pred obrazom Bogomajke i proiznese kratku molitvu: ,,Raduj se blagodatna! Gospod s Tobom je! Blažena utroba Tvoja koja je nosila Isusa i grudi koje su dojile Gospoda Boga i Spasa našega.”
Tako bi crkvenjak radio godinama… Međutim, ovaj blagočestivi klirik vremenom je dopao bolesti; jezik bi počinjao da mu truli i povremeno bi od silnih bolova gubio svest. Došavši sebi, misleno bi izgovarao svakodnevnu molitvu Presvetoj Bogorodici i u času, dok bi je ponavljao, viđao bi prekrasnog mladića – nikog drugog, do svoga Angela hranitelja.
Sastradajući, gledajući bolesnika, Angel bi klicao molitvu Presvetoj:
,,O Gospođo Premilosrdna! Vinovnice blagodarstvenih podviga svih stradalaca. Ovaj jezik koji je navikao da proslavlja plod utrobe Tvoje, sada je sav ranjen i proizvodi samo nerazumljive reči. O Premilosrdna Gospođo! Obrati Maternji Svoj pogled na ovog stradalnika i poštedi ga!”
Po molitvi Angela, javila se Majka Božija i istočila isceliteljne kapi mleka u usta bolesnoga Vikentija i učinila ga savršeno zdravim. Odmah potom je nestala, a bolnik, osetivši se potpuno zdravim, ustade sa postelje svoje, uđe u crkvu na službu, i objavi čudo Presvete Djeve koje se nad njim zbilo.
Drugo čudo koje je proizilazilo iz Isceliteljnog obraza Bogomatere, desilo se za vreme izbijanja kolere, gde postoji pisano svedočanstvo u Kaštakskoj crkvi, datirano 17. juna, 1982. g.
Jedne noći blagočestivoj starici se javila osoba u liku monahinje i pitala je: ,,Bako Matrona, spavaš li?” Preplašena što je po imenu zove osoba koju prvi put vidi u životu, starica ustade sa postelje. Posetiteljka joj reče tada: ,,Reci stanovnicima da potraže staru ikonu Bogorodice Isceliteljke.”
Starica se pitala kakva li je to ikona Isceliteljka, kad ona zna samo za ikonu Ublaži moje žalosti (Ublažiteljka).
Pročitavši njene pomisli, čudesna Posetiteljka joj reče: ,,Ne Ublažiteljka, nego Isceliteljka i kaži svima da drže molebne pred tom ikonom po ulicama i kućama i Gospod će ih pomilovati i spasti od propasti.”
Po odlasku Posetiteljke, starica je čitavu noć probdela u strahu, ostajući budna, jedva dočekavši jutro – kako bi sve ispričala svešteniku.
On je zatim pokušao da pronađe ikonu, ali je to činio bez uspeha. Tada je odlučeno da se napravi kopija Bogorodičine ikone – Isceliteljice.
Od tog momenta epidemija kolere je počela da se povlači i nije bilo nijednog obolelog, a čudotvorna kopija Bogorodice Isceliteljke i danas se nalazi u Kaštakskom hramu, u Gruziji.
Izobraženje
Pošto originalni lik Isceliteljke iz 4. veka nije sačuvan, govorićemo o njenim kopijama – koje su danas rasprostranjene širom pravoslavnog sveta.
Jedna kopija ove ikone 1879. g. u potpunosti je obložena srebrom i zlatom, a šake i likovi na njoj, ostali su onako kako su živopisani.
Na ikoni Majka Božija je prikazana kako stoji kraj postelje bolesnika, blagosiljajući ga, dok on leži na postelji; vidan je trag mleka na usnama bolnoga. Oreol oko Prečasne glave, Svete Prečiste, iskovan je u srebru, a kruna, kao Carice nebesne, optočena je rubinima. Pri vrhu ikone, ugraviran je natpis – Obraz Presvete Bogorodice Celiteljnice.
Na nekim kopijama, Bogomajka je prikazana sa carskom krunom na glavi u donjoj odeždi plave boje i ogrtačem, u tamno crvenoj. U rukama joj se nalazi carski skiptar, kao simbol Njenog dostojanstva, u Carstvu Sina Njenog. U donjem levom uglu, ispisan je tekst na crkvenoslovenskom jeziku. Ono što je telesnom oku nevidljivo, izobraženo je na ikoni – dva Anđela, u belim odeždama natkriljuju, sa skiptrom i krstom u rukama, Presvetu Djevu i bolnoga – dok Duh Sveti u vidu goluba obasjava sve i svja… A Ona, kao Carica nebeska, molitveno se obraća Sinu Svome – neumorno – sve dok isceljenje od neduga ne prime svi oni, koji Joj se usrdno i toplo mole.
Tropar, glas 4
Kao presvetla zvezda, prosijala si božanstvenim čudima Svetim Tvojim obrazom, Isceliteljko. Podaj tako i nama, Bogorodice Marija, isceljenje neduga duševnih i telesnih, spasenje i veliku milost.
Literatura:
OOO Duhovno Preobraženje: ,,K Bogorodici prilježno pripadajmo” – molitve Majci Božijoj pred njenim čudotvornim ikonama, Moskva, 2015.g. str. 114, 115;
Tihomir S. Ilijić : ,,Veliča duša moja Gospoda”, VIZG, Beograd, 2002. g. str: 236;
www.pravoslavlje.net – Isceliteljka, Cudotvorne ikone Majke Bozije, od 21.09. 2019. g.
Elza Bibić