У Част Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије
Икону Богородице Моденске/Косинске пренео је у Русију, гроф Борис Петрович Шереметјев 1717. године из италијанског града Модене, током свог путовања и боравка по европским градовима.
Икона се назива и Косинска по месту пребивалишта (у Успенском храму) некадашњег села Косино, код Москве (данашњи округ Москве).
Ову свету икону је Косинском храму поклонио цар Петар I, чијом благодатном помоћи је забележен велики број исцељења верујућих који су јој прибегавали.
По октобарској револуцији, у наступајућим годинама атеизма, са Косинске иконе скинута је сребрна риза и драго камење.
Године 1940, после затварања храмова у Косину, црквене утвари су опљачкане и уништене, а чудотворну икону држава је запленила и пребацила у Музеј религије и атеизма, који се првобитно налазио у Москви, а затим у Лењинграду.
После II светског рата чудотворни образ је пребачен на чување у Музеј староруске уметности Св. Андреја Рубљова, који се налазио на територији Спасо-Андрониковог манастира, у Москви.
Године 1976. светилиште је обновљено, након чега је три године икона била изложена у Музеју, а затим пажљиво чувана, до повратка у Косински храм.
Године 1991. 2.јула икона је враћена Цркви. Тог дана, по благослову Његове светости Патријарха московског и целе Русије Алексија II, чудотворна икона је свечано пренета из магацина музеја у новоотворени Саборни храм Спаса Нерукотвореног, где је и освећена.
Потом је у богослужењу извршен свечани пренос чудотворног лика у парохију Косин. Испред светиње је прочитан Акатист и служен водоосвећени молебан, након чега је чудотворна икона Богородице Косинске унесена у Никољски храм и постављена на посебан постамент.
Године 1992. 2. јула, након што је Светоуспенски храм враћен парохији, у њега је постављена чудотворна Косинска икона Богородице, где светиња остаје све до данашњих дана.
Сваке године парохијани Успенског храма у Косину врше литију до Светог језера са чудотворном иконом. Према легенди, језеро је настало у древна времена, на месту где је некада стајала црква.
Икона се прославља 3. јула по новом, односно 20. јуна по старом календару.
Поред дана званичне прославе Косинске иконе, постоји и локално поштовање, 1. недеље по Вазнесењу Господњем.
Чуда
Пред овом иконом Пресвете Богородице названој Косинска/Моденска молимо се за исцељење од болести руку и ногу, колере, болести главе као и код лечења неплодности.
Чудотворни лик Пресвете Богородице постао је познат по бројним исцељењима и знацима благодати. Тако су, на пример, 1848. године мештани суседних села Косино, где је харала колера, неколико пута узимали чудотворну икону из Модене на молитву, након чега је страшна болест потпуно престала.
Изображење
На оригиналном изображењу приказана је Света Дјева босих ногу у целој фигури са Богомладенцем, Кога придржава левом подлактицом и тако Му чини удобно сместилиште. Спаситељ је окренут ка верном народу когадесном руком благосиља, док у левој руци држи свитак. Одевен је притом у хитон златне боје; као цар и првосвештеник.
Видимо да је икона у знатној мери оштећена. Позадина је у жутој-окер нијанси са такође приметним оштећењима.
Света Дјева је сасвим једноставно одевена на овом иконографском приказу; акценат је на Богомладенцу који је окренут ка народу. Горња и доња хаљина Приснодјеве су у браон нијансама са златним извезеним порубима, без икаквог украшавања.
На неким другим, скорашњим иконографским приказима, Богомајка такође у целој фигури носи Боголаденца, који је окренут од Ње ка народу, кога благосиља. Руке Богородичине су испружене и Младенац обитава на њеним грудима – као код иконографског типа Богородице Велика Панагија (Свесвета). Овде Света Дјева није боса; одевена је у карактеристичну доњу хаљину плаве нијансе са црвеним мафорионом извезеним златним порубима. На раменима и пречасној глави њеној, налази се извезена по једна звезда – као симбол непорочне чистоте њене.
Тропар глас 5.
Радуј се, Заступнице целог света / и Заступнице нашег спасења! / Јер доневши чудотворну икону Твоју / радост и благослов си нам дала. Молимо Те се: / Госпођо, Богородице Христа Бога нашега, / моли се усрдно. Сину Твоме, / даруј нам опроштење грехова, / мир свету / и спасење душама нашим.
Кондак глас 4.
Богородици приљежно увек притичимо, грешни и смирени, и припаднимо, у покајању зовући Је, из дубине душе: Владичице, помози, милосрђем Твојим, гинемо од мноштва прегрешења, не одврати Се од слугу Твојих, јер у Тебе једину Наду имамо !
Молтива Пресветој Богородици пред Њеном чудотворном иконом Косинском/Моденском
О Премилостива и Пречудна целога Света Царице! Достојно Теславим и величам од свих духова злобе Заштитнице, Неупоредивапрвопредстојатељице, Бога и Творца Родитељко, свих сила.Благодарим Ти за сву Твоју благодарност, јер Си благоволилајавити нам преславни пренос чудотворне иконе Твоје: О Свесилна рода нашега Помоћнице! Услиши нас, молимо Ти Се, и јави Милост Твоју; која се пројављује на пречистом Образу Твом, јер Ти са нама пребиваш стога те молимо усрдно: не помињи мноштво грехова наших, испуни нам мољења, даруј нам све што је потребно за живот и благочешће, избави нас од беда и сваке болести, најпре од смртне погибељи, од налета злих духова и људи и свакога пагубног дејства. Бди и спаси нас благодаћу Својом, Владичице од учења неверних и сујеверја, од лукавих дела. Спаси нас и Отаџбину нашу од сваких побуна, развратних настројења и злих духова, непријатеља вере православне. Спаси нас све, Свеблага Заступнице наша, да благочестиво житије наше земно завршимо, хришћански безболно и непостидно, мирну кончину примимо и Небеско Царство наследимо. Да ти увек појемо, величамо и славимо Те, као Заступницу рода хришћанскога, са свима светима који угодише Господу. Амин.
Литература:
”К Богородице прилежно њине притецем… “, Молитва к Божиеи Матери перед Ее чудотворњими иконами, ООО Духовное преображение, Москва, 2015. г, стр: 54;
www.deva-maria.ru/:icona-bogomateri-kosinskaya-modenskaya
Елза Бибић
превод с руског: О.Б.