Мариупољска

Чудотворне иконе Мајке Божије: Мариупољска (Бахчисарајска, Кримска)

у Част Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије

 

Бахчисарајску икону Мајке Божије називају и Кримском и Маријупољском. Њено прво обретење савршило се у Успењском скиту у планинској Гори близу Бахчисараја, који су основали православни Грци.

Постоји неколико предања о јављању ове иконе Богомајке. Сагласно првом предању, у пределима планинске Горе, близу Бахчисараја, (града на Криму, некадашњој престоници Кримских Татара) појавила се велика змија која не само што је убијала животиње својим отровом, већ је убијала и људе.

Осећајући се потпуно беспомоћним, месни житељи, Грци и Ђеновљани, обратили су се с молитвом Пресветој Богородици и молили је да их ослободи од ове змије. Једне ноћи, увидели су како свећа гори, на Гори. Житељи су тога часа пошли по стеновитој Гори и отишавши до места где је свећа горела, наишли су на образ Богоматере. Недалеко од њих лежала је мртва змија која је убрзо сагорела. После тога, Грци а посебно Ђеновљани који су живели у Теодосији, почеше усрдно посвећивати то место, поклањати се светом образу Богоматере.

Друго предање гласи, да је у давна времена на том месту пасао своја стада, пастир једног кнеза Михаила. Када је једном извео своја стада у данашњем Успенском кругу, видео је образ Богоматере на једној стени. Икона је била подигнута 10 стопа од земље и пред њом је горела свећа. Како је сазнао за ово, локални кнез је наредио да се икона донесе у његов дом, који се налазио недалеко од планинске Горе.

Иако је Михаил с благовољењем примио икону у свој дом: она се следећег дана није ту налазила, опет је стојала на пређашњем месту, на стени. Дати образ је поново пренесен у дом, и опет се поновила иста ствар. Тада су решили да не дирају свету икону и да устроје мали храм на стени, насупрот места њеног јављања. У том циљу, исечена је пећина и прододате су јој степенице са спољње стране.

Имајући у виду да се јављање образа Богомајке догодило 28.08. по новом календару, односно 15.08. по старом, храм је освећен у част Успења Богородичиног.

Године 1779. Грци,  Пантикапеје, Теодосије и Херсона на челу са својим митрополитом Игњатијем, напустили су Крим трајно се преселивши у Русију. При пресељењу, Грци су понели са собом и чудотворну икону Богоматере и пренели је у град Мариупољ. После присаједињења Крима Русији, 1783. године Грци  су се опет почели настањивати у Бахчисарају (Кримској области).

У Успењској обитељи су насликали копију чудотворне иконе, од које су произишла бројна исцељења; и постепено је на том месту устројена монашка обитељ –Успењски скит, ка коме су хрлиле реке поклоника, не само Грка, већ и Татара.

Ова икона носи неколико назива, који се често помињу: Панагија (Свесвета), Кримска, Мариупољска.

 

Изображење

Иконографски, икона припада типу Богородице Одигитрије (Путеводитељке) где је карактеристичан положај и однос Богомајке и Детета, где Она десном руком Својом указује На Њега, као Спасиоца свега Света, Пута који води у живот вечни. Младенац је положен на десној руци Њеној, док у руци носи Закон.

Цела риза Богомајке и Детета је украшена белим бисерима, са извезеним зеленим драгуљима, док су Им Лица и руке, осликани а ореоли зракасто исијавају.

На Глави Богомајке, налази се царска круна, која симболизује митру, као Архијерејско достојанство а уједно и трнов венац, који је стављен на главу, Христу.

У дну иконе на црквенословенском језику исписано је, Бахчисарајска икона Пресвете Богородице.

Позадина је у аква-марин боји, док су по ободу извезени хришћански симболи.

 

Молитва

О, Пресвета Госпођо, Царице неба и земље, Преблагословена Мати Христа Бога нашега ! С вером и љубављу молитвено прибегавамо ми недостојни к Теби, Пречиста Заступнице наша. Ти јеси Покоровитељка града нашег Мариупоља и све земље Азова благослов. Твој образ свети, чудесно јављен некада у каменим горама Кримским, избавио је људе Грчке од страшне невоље, звије велике, која је прождирала све живо и неживо – избави и нас од манипулација ђаволских, од врагова видљивих и невидљивих, од напасти, туге и болести и од свакога зла. Јер Ти јеси Путеводитека блага, пут спасења вернима указујеш. Твој образ свети принесен од гора Кримских ради оснивања града нашег Мариупоља светитељем нашим Игњатијем, као светиљка пресветла просвети вером све православне који живе у њему. Ти јеси ваистину Богородица Свесвета, и Теби је све могуће, и ако Ти хоћеш, власт имаш довршити. Нико ко је притицао к Теби, пред образом Твојим светим, молећи се, није отишао постиђен, него је примио благодат и милост по благом извољењу за спас душе и тела. Свемилостива Мати, Мариупољска похвало и наше Заступање ! Ти једина од Свевишњега имаш власт да нас заступаш и спасеш нас: Ти јеси истинито и брзо излечење греховних страсти наших. Од Тебе Господ свако слово молитве прима, Тебе сви анђели и арханђели и сва начала смирено служе и као Царицу Небеску сви величају. Ти си отворила вернима двери Царства небескога, – отворни и нама кроз наше искрено покајање двери спасења душа наших. Покажи нам своју богату помоћ и учини нас ревноснима у сваком добром делу: Од свакога греха и лукавих помисли нас одврати, озари наш ум светом истином Богопознања, угреј срца наша љубављу Христовом и подај нам, Свеблага, оно што је потребно за наше спасење. Не престај молити се за нас, недостојних слугу Твојих, Који Те славимо и поштујемо, поклањајући се с умиљењем Пречистоме образу Твојему. Да Твојим посредништвом под којим смо, осењени покровом Твојим прославимо Господа и Спаса нашега Исуса Христа, са Безпочетним Оцем и Пресветим и благим и животворним Његовим Духом, сада и увек и у векове векова. Амин.

Литература
https://www.deva-maria.ru/:icona-bogomateri-mariupolskaya

Елза Бибић
превод с руског: О.Б.