Martovski Pogrom

Деветнаест година од мартовског погрома на КиМ

Пре тачно 19 година на Косову и Метохији почело је дводневно насиље Албанаца над Србима. У мартовском погрому убијено је најмање 19 особа, а повређено је око хиљаду. Протерано је око 4.000 Срба, уништено 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката.

Пре 19 година, у медијима на Kосову и Метохији појавила се информација да су се у реци Ибар у Северној Митровици утопила тројица дечака албанске националности које су, наводно, напали Срби. Уследио је Мартовски погром у коме су Срби са Kосова и Метохије убијани и протеривани, а њихова имовина и културно наслеђе спаљени и уништени.

Албанска верзија несреће у којој су страдала три албанска дечака била је повод за велики погром који су косовски Албанци починили над Србима са Kосова и Метохије, други после агресије НАТО-а из 1999. године.

Уследило је тродневно насиље које је црвеним словима уписано у српску историју, али и међународно право – 19.000 припадника Kфора, ангажованих да смире нереде, није зауздало албанске екстремисте.

Од раног јутра 17. марта кренули су напади на Србе широм Kосова и Метохије: у Kосовској Митровици, Липљану, Обилићу, Зубином Потоку, Лапљем селу, Чаглавици… Осим бројних српских домова, рушене су и паљене српске цркве и манастири.

Истог дана у вечерњим сатима из Унмика су демантовали оптужбе да су албански дечаци страдали бежећи од Срба. Kако је рекао – насиље на Kосову било је унапред планирано, а командант Јужног крила НАТО-а насиље је окарактерисао као етничко чишћење.

Званични број жртава из извештаја Унмика из априла 2004. године, је деветнаест. Ван извештаја остало је неколико неидентификованих тела из приштинске мртвачнице. Према новијим извештајима, укупно је страдало најмање 27 особа, више од 900 је повређено.

Уништено је 35 православних цркава и манастира, а протерано више од 4.000 Срба. Већина се, као и они протерани 99, никада није вратила у своје домове. Етнички је очишћено шест градова и девет села.

Погром су тада осудили Савет безбедности и Европска унија. Деветнаест година касније нема ни гласа о евентуалним новим детаљима истраге, а организатори нису откривени.

Извор: РТС