Pitajte Svestenika

Емисија „Питајте свештеника“ са протојерејем Миодрагом Тодоровићем парохом никшићким

Име: 14. 05. 2023-PITAJTE SVESTENIKA-otac Miodrag Sujo Todorovic; Опис: Емисија "Питајте свештеника" са протојерејем Миодрагом Тодоровићем парохом никшићким Тип: audio/mpeg

Отац Миодраг: „Преко Светих људи какакв је Свети Василије обнавља се човјек и творевина“

 

Отац Миодраг ТодоровићНа питања слушалаца у емисији ,,Питајте свештеника“ у недјељу 14. маја, одговарао је протојереј Миодраг-Шујо Тодоровић парох никшићки.

На самом почетку емисије отац Миодраг је тумачио јеванђелско зачало на пету недјељу по Васкрсу-недјељу Самарјанке а потом и о празнику Светог Василија Острошког који смо прославили у петак 12. маја и о томе како је Никшић прославио свог небеског покровитеља.

У наставку емисије отац Миодраг је одговарао на постављена питања наших слушалаца међу којима су се нашла и следећа:

Свједоци смо да је у свету у којем живимо поприлично поремећен систем вредности. Деци и младим људима се кроз медије, интернет и друштвене мреже често намећу погрешни узори. Све више се пропагира насиље, кич, шунд, неморал и разни видови изопачености. Влада отуђеност, усмереност на себе, на материјално. Већина је загледана у екране и тотално незаинтересована за реалан свет око себе. Са друге стране, често и родитељи, што због јурњаве за материјалним, што због пуке борбе за егзистенцију имају врло мало времена за своју децу, за разговор и дружење са њима. Није редак случај да се родитељи једва и виђају, и разговарају са децом. Школски систем је у великој мери изгубио ауторитет. Како заштитити и сачувати децу од свега наведеног? Како их извести и водити правим путем?
-Ако изнова и изнова падамо у исте грехове, за које смо се раније покајали и на исповести исповедили, где грешимо у духовном животу, да ли је наша духовна борба узалудна или нас на тај начин Бог смирава?
-Да ли покањаје осим кајања за оно што смо учинили представља и кајање за оно што смо могли учинити, а нисмо из овог или оног разлога?
-У којој мери Божији промисао утиче на људску слободу?
-Како се супротставити саблазнима савременог света у којем је добар део ствар тотално супротан од онога чему нас Црква учи?
-Aрхимандрит Рафаил Карелин каже, да смо сведоци једног масовног атака душевног и душевно плотског мудровања на оно духовно аутентично, духовно искуство. У чему види нај опасније искушење данашњице. Моје питање би било, како да се сачувамо плотског мудровања и плотског разума.
– Шта православни Хришћанин може да уради за неправославне.
– Рећи нешто о опсесији, да ли је она гријех.
– Прокоментарисати цитат: Ћутање је богатство душе. Како избјећи да разговор о неком не пређе у осуђивање.
– Да ли човјек смирењем може уплашити демона?
-Шта ми још молитвом смијемо тражити од Бога ако схватимо да нам је Он већ кроз Свету тајну крштења подарио најскупоцјенију ствар на свијету-благодат Светога Духа.
– Како да унапријед знамо да ли Христос жели да ми урадимо неко дјело и како се ослободити ослањања на сопоствене помисли.
– Објаснити ријечи старца Пајсија: Мораш стећи Божанску правду а не логику.

Одговоре оца Миодрага на ова питања можете чути ако одслушате ову емисију пуну његових душекорисних поука које вам топло препоручујемо за слушање.