АНИП Ђурђевданско коло

 Фолклор – Ризница Културног Насљеђа: Разговор са Хаџи Милисавом Тмушићем и Теодором Блечић из АНИП-а “Ђурђевданско коло”

Име: 28.06.2024-ANIP Djurdjevdansko kolo; Опис: "28.06.2024-ANIP Djurdjevdansko kolo". Тип: audio/mpeg

Фолклор представља драгоцјену ризницу културног насљеђа. Обухвата традиционалне песме, игре, обичаје, приче и ношње народа широм свијета. То је умјетност која се преноси са генерације на генерацију, чувајући историју, вриједности и идентитет. Кроз фолклор се не само изражава колективно сјећање једног народа, већ се његују основне људске вриједности попут заједништва, љубави према својој култури и поштовања према прошлости.

Гости нашег Васељенског радија су Хаџи Милисав Тмушић, умјетнички руководилац, и Теодора Блечић, асистент и главни економ у раду са дјецом из фолклорног друштва “Ђурђевданско коло” из Подгорице.

Хаџи Милисав Тмушић започиње разговор: “Фолклором сам почео да се бавим пре више од 20 година. Та прича је кренула сасвим случајно, гледајући неко културно друштво на телевизији. Иначе долазим из музичке породице, па је музика одувек била део мог свакодневног живота. Почео сам да истражујем фолклор и убрзо се потпуно посветио народној игри. Треба напоменути да се код нас традиција зове ‘игра’, док су ‘плесови’ дошли касније са запада. У фолклору се строго водимо тиме да играмо, а не плешемо.”

Теодора Блечић додаје: “Фолклором сам почела да се бавим у четвртом разреду основне школе, сасвим случајно, захваљујући пријатељицама. Заједно са три сестре уписала сам се у фолклорно друштво и остала у њему већ 15 година. Фолклор је, поред образовања, постао основна ствар мог живота.”

Хаџи Милисав истиче важност очувања фолклора: “Културни радници окупљају велики број дјеце и омладине, који кроз наш рад стичу праве вриједности, морал, културу и поштовање другог. На тај начин његују своју културу и национални идентитет.”

На питање о недавним активностима, Хаџи Милисав одговара: “Недавно смо на Тргу независности у Подгорици организовали манифестацију у којој је учествовало преко 800 играча из 13 ансамбала из Подгорице. То је показатељ колико радимо на очувању нормалних вриједности омладине и културе.”

Теодора закључује: “Фолклор је много више од игре. То је начин да се повежемо са својим корјенима и да очувамо нашу културну баштину за будуће генерације.”