У петак 30. октобра 2020. године, уочи празника Светог Петра Цетињског, у 8:20 часова, у Клиничком центру Црне Горе, послије примања Свете тајне причешћа, упокојио се у Господу Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски и Егзарх Светога трона пећкога г. Амфилохије (Радовић). Сахрањен је 1. новембра у крипти Саборног храма Христовог васкрсења у Подгорици.
Од петка 30. октобра, када су његови земни остаци са пуно емоција испраћени од стране медицинских радника из Клиничког центра Црне Горе, до недјеље 1. новембра, десетине хиљада вјерних се опраштало у молитвеном ходу од свог духовног оца, који је 30 година био на трону Светог Петра Цетињског. У помијешаним осјећањима туге због физичкога одласка и радости због новог молитвеника и заступника пред престолом Свевишњега, вјерни су у молитвеној тишини прилазили одру блаженопочившег Митрополита у Цетињском манастиру и Храму Христовог васкрсења, узимајући последњи благослов и узносећи молитве за вољеног Владику.
Свог Ђеда на пут у живот вјечни вјерни народ је испратио са великим поштовањем у тродневој литији око његовог одра, а ковчег са земним остацима дуж цијелог пута од Цетиња до Подгорице је дочекивао на кољенима, онако како је само у новије вријеме, 1996. године, дочекао мошти Светог Василија Острошког током његовог похода Херцеговини и Никшићу.
По сопственој жељи, Митрополит је сахрањен у гробу који је припремљен за његовог живота у крипти Саборног храма у Подгорици. Иако је величанствена подгоричка светиња саграђена првенствено његовом љубављу и жртвом па је њему као истинском ктитору припадало мјесто у централом дијелу храма, онако како се сахрањују велики и значајни људи, његова жеља је била другачија. Сахрањен је у најзабаченијем дијелу храма, који захваљујући њему постаје најпосећенији, и ново мјесто ходочашћа. Протојереј-ставрофор Драган Митровић, старешина храма, вајар и аутор готово све орнаментике на Саборном храму, планирао је да уради један саркофаг, међутим Митрополит је желио да то буде скроман монашки гроб. И тако је отац Драган одрадио нацрт за гробну плочу, вајар Милија Стојановић све остало, а сам Митрополит од своје пензије је платио све трошкове. На гробној плочи су, осим имена и титула, у горњем дијелу, три розете – диоклијска, превлачка, одакле је и успостављена Зетска епископија, и морачка, као симбол мјеста духовног рођења Митрополита Амфилохија и манастира Мораче. У доњем дијелу су једноглави орао – симбол епископског достојанства – који раширеним крилима, кријепи и чува, повјерени му народ. У најдоњем дијелу гробне плоче је слика Небеског града Јерусалима, кога је Митрополит проповиједао, за кога је живио и за који је спремао и себе и упућивао све који су слушали његову ријеч – није битно у којем граду живимо него да се сви спремамо, да постанемо прави истински становници Небеског града Јерусалима.
Иако је гроб био озидан, Митрополит је рекао да у њему мора да буде земља – „земља сам и у земљу ћу да идем”. Тако је по његовој жељи земља из родне Мораче насута у гробницу, а ковчег посут земљом са Косова и Метохије – Газиместана и Призрена – и из Јасеновца.
Својом бесједом на дан увођења у Трон цетињских митрополита, 30. децембра 1990. године у Цетињском манастиру, Митрополит Амфилохије је предочио све оно што ће наредних тридесет година бити његова мисија, а он ДОСТОЈАН свога звања и призвања.
“Ево, и у ове наше дане, у ово вријеме када је по пјеснику, а моме претходнику, луди вјетар хтио поново да угаси – свету лампу, Цетињска митрополија је наставила да буде, иако можда у најтежим условима у својој историји, чуварка и носилац те непролазне свјетлости и светиње… Оно што је потребно сваком народу и свакој земљи, то је да – вјечна свјетлост засија, да се љубав зацари, да истина Божја обасја људске умове и људска срца, да братске ране зацијеле праштањем и узајамним мирењем. Нарочито је то потребно мојој браћи Црногорцима, јер нигдје се није толико зла испртило… Много је и притајене мржње, из тог и таквог братоубиства рођене и проливене братске крви – “ране наопаке”, бремените новим омразама, диобама и непочинствима…
Не говорим све ово освете ради, јер освета је моја, говори Господ, већ – освећења ради свих нас, мирењем и узајамним праштањем. Освета значи умножење зла, а ја позивам на братско праштање и братско мирење, умножењем добра и братољубља. Призивам на то оне који ме чују и оне који ме не чују, и то ћу чинити до последњег мога даха. Крајње је вријеме да брат пољуби ране брата свога!
Мој претходник, велики пјесник, Владика Раде, испуштајући своју душу на страмцу свога светога стрица Петра I, изговорио је своје посљедње ријечи: Света Тројице и Мајко Божја, предајем Ти у аманет Црну Гору! Пресветој Тројици, Богу нашем, тросунчаној свјетлости Тројединога Бога љубави, и ја предајем у аманет и под окриље свакога Црногорца и свакога нашег саплеменика, у ма којем дијелу српских земаља живио, и сваког човјека на земљи рођенога! Са молитвом, да свјетлост Свете Тројице обасја сваког човјека који се рађа и на свијет долази; да Љубав вјечна искоријени мржњу из људских срдаца, да се Божји мир у људе усели и зацари у свим свјетовима, у вјекове вјекова. Амин!”
Као и у својој првој бесједи са трона цетињских митрополита, 30. децембра 1990. године, тако и у своме последњем јавном обраћању 9. октобра 2020. године из Клиничког центра ЦГ, Митрополит је позвао на љубав, братољубље и богољубље и подсјетио на скрнављење ловћенске светиње, као и на проклетство које је оставио Свети Петар Други Ловћенски Тајновидац: Проклети били ако ме не сахраните у овој цркви коју сам ја овдје саградио:
“Митрополит црногорско-приморски, носећи свој крст, дужан је да скине то проклетство са Црне Горе, да се исцијелимо од тог духа окупаторског који је завладао од времена окупације Аустроугарске, да би се зацарио Дух Божији, Дух слободе, Дух Христовог васкрсења… То је оно чега је свједочанство било и треба да остане Црква Светог Петра на Ловћену. Прослављајући Бога живога, прослављајући Црну Гору и овај народ овдје који се вратио Богу и Цркви Божијој послије осамдесетогодишњега лутања њивама глади и безбожнштва, њивама братоубилаштва и богоубилаштва, вријеме је да се поново вратимо Богу и кроз Бога да се вратимо једни другима, а враћајући се Богу и једни другима, враћамо се, ако Бог да, и оним светињама које су уградили преци наши у нас и у наше историјско биће. У то име благослов Божији свима, на многаја и многаја благаја љета!”
Опраштајући се на сахрани од свог пријатеља Митрополита Амфилохија, академик Матија Бећковић је казао да је Митрополит Амфилохије гоњен безумно од првог па до последњег дана и да је тако исписано његово житије: “Кад је хиротонисан на Цетињу, ја сам му рекао ако жели бити свет, нема бољег места ни земље за такву прилику и улогу. Кажу да Бог свакога држи на земљи док уради оно због чега се родио. То је потврдио својим животом и Митрополит Амфилохије. Господ га је позвао у прави час, баш кад је требало. Позвао га је на небо где ће сам моћи више да учини за свој народ и своју Цркву, него да је остао на земљи. Где је учинио све због чега се родио и због чега га је Бог створио. Нова препорођена Црна Гора почиње од А зато смрт никоме није пала лакше него њему, зато је на одру овако блажен и спокојан. Зато ми плачемо, а он и небо се радују.”
О Митрополитовој праведној кончини јеромонах Јустин Мреновић, који је био уз Митрополитову болничку постељу последњих дана његовог овоземаљског живота свеједочи: “Дошло је време да Митрополит почине од трудова својих и Господ је решио да каже своме слузи: Добар си рат ратовао, трку си завршио, веру си сачувао, уђи у радост господара свога. Упокојио се, а да нисмо знали кад, иако смо га пажљиво гледали. Нити је било уздаха, нити је било грча на лицу, макар неки од мишића или живаца да му се померио, нити оног самртног ропца, ништа под милим Богом. Само је одлепршао као птичица ка Господу.”
Приредила: Весна Девић
Упокојење и испраћај Митрополита Амфилохија – СВЕ ВИЈЕСТИ
Вијест о упокојењу Митрополита Амфилохија, једног од најзначајнијих теолога и личности нашега времена, обишла је цијелу васељену, служени су помени широм свијета, пристигли бројни телеграми саучешћа. Домаћи и свјетски медији су неколико дана извјештавали и правили специјалне емисије посвећене Митрополиту црногорско-приморском Амфилохију.
У наставку доносимо све вијести објављене од 30. октобра 2020. до 10. јануара 2021. године у вези са блаженим престављењем Архиепископа цетињског, Митрополита црногорско-приморског и Егзарха Светог трона пећког Амфилохија (Радовића), које можете причитати отварањем линка испод наслова:
Животопис Митрополита црногорско-приморског Амфилохија (1938-2020)
https://mitropolija.com/2020/10/30/zivotopis-mitropolita-crnogorsko-primorskog-amfilohija-1938-2020/
Последња бесједа Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија – 9. октобар 2020. године (видео)
Разговор са јеромонахом Јустином, келејником блаженопочившег Митрополита Амфилохија
Отац Обрен Јовановић: Митрополит Амфилохије је прескочио границу гроба и присутан је подједнако свугдје
NULLUS IN MONASTERIO PROPRII SEQUATUR CORDIS VOLUNTATEM (Нико у манастиру да не слиједи вољу срца свога!) – видео
Саопштење за јавност поводом четрдесетодневног спомена блаженопочившег митрополита Амфилохија
Литургија и четрдесетодневни помен Митрополиту Амфилохију (ВИДЕО)
Владика Кирило на четрдесетодневном помену Митрополиту Амфилохију: Сачувао је вјеру, завршио трку, добио вијенац
Владика Јоаникије: Митрополит Амфилохије ће нас уједињавати и даље, даваће нам снаге, јер је заслужио од Господа такву снагу и благодат
Епископ милешевски Атанасије служио четрдесетодневни помен Митрополиту Амфилохију
Четрдесет дана од упокојења Митрополита Амфилохија: Истински прави наследник светих апостола
Владика Јоаникије богослужио у Острогу: Чврсто вјерујемо да ће Господ примити Митрополита Амфилохија у своје живоносно и вјечно наручје
Господња је одлука
https://mitropolija.com/2020/12/07/gospodnja-je-odluka/
Јаук народа и монахиња са Бриске горе: Потресно сећање на рушење манастирског конака изнад Улциња и митрополитове сузе
Мала воштаница за Митрополита Амфилохија
Уочи празника Ваведења Пресвете Богородице и четрдесетодневног помена Митрoполита Амфилохија, нека овај видео урадак буде мала воштаница на гробу нашег великог оца, учитеља и доброга пастира.
Вјечан помен нашем Ђеду!
https://mitropolija.com/2020/12/04/mala-vostanica-za-mitropolita-amfilohija/
Проведри нам више горе црне
https://mitropolija.com/2020/12/05/provedri-nam-vise-gore-crne/
Владика Кирило (Бојовић): Црну Гору обасјала вера
https://mitropolija.com/2020/12/19/vladika-kirilo-bojovic-crnu-goru-obasjala-vera/
Божићни дар Блаженопочившем Митрополиту Амфилохију од дјеце из Бара
„Слуго добри и вјерни… уђи у радост Господара свога!” (видео)
https://mitropolija.com/2020/12/30/slugo-dobri-i-vjerni-udji-u-radost-gospodara-svoga/
Спремно је срце моје!
https://mitropolija.com/2020/12/30/spremno-je-srce-moje/
*****
Упокојио се у Господу митрополит црногорско-приморски Амфилохије
Саопштење поводом упокојења Митрополита Амфилохија
До сахране Митрополита Амфилохија звона са свих храмова у Црној Гори звониће у 10, 12 и 16 часова
Владика Јоаникије: Мучеништво, љубав, жртва, доброта и мудрост Митрополита Амфилохија ће засијати из божанске перспективе
Помен Митрополиту Амфилохију у Цетињском манастиру (видео)
https://mitropolija.com/2020/10/30/pomen-mitropolitu-amfilohiju-u-cetinjskom-manastiru-uzivo/
Празнична вечерња служба и помен блаженопочившем Митрополиту Амфилохију у Цетињском манастиру
Заупокојена архијерејска литургија у Цетињском манастиру поводом упокојења Митрополита Амфилохија: Свједок васкрсења
Света заупокојена архијерејска литургија у Цетињском манастиру (УЖИВО)
Подгорица на кољенима дочекала свог Митрополита: Васкрсао си Црну Гору и учинио је Христовом
Литургијско сабрање око одра блаженопочившег Митрополита Амфилохија
У подгоричком саборном храму сахрањен Митрополит Амфилохије
https://mitropolija.com/2020/11/01/u-podgorickom-sabornom-hramu-sahranjen-mitropolit-amfilohije/
Сахрана Mитрополита црногорско-приморског Амфилохија 01. 11. 2020. љ. Г. – видео и фото
Владика Григорије: Не могу да се отмем утиску да је данас Васкрс. Да је данас побједа.
Епископ Сергије служио Свету заупокојену литургију и помен на гробу блаженопочившег Митрополита
Заупокојена Литургија и седмодневни помен Митрополиту Амфилохију, богослужио Владика Кирило
Отац Данило (Љуботина): Молимо уснулог и вазнесеног Митрополита да нам расвијетли пут
Подгорички Саборни храм Христовог васкрсења: Служена Јаковљева литургија и помен Митрополиту Амфилохију
Помен блаженопочившем Митрополиту Амфилохију у Буенос Аиресу (ВИДЕО)
У сјећање на Митрополита Амфилохија
https://mitropolija.com/2020/11/18/sjecanje-na-mitropolita-amfilohija/
На вијест о упокојењу Митрополита Амфилохија – телеграми
https://mitropolija.com/2020/11/05/na-vijest-o-upokojenju-mitropolita-amfilohija-telegrami/
Писма саучешћа поводом упокојења Митрополита Амфилохија из помјесних цркава
Саучешћа инославних поводом упокојења Митрополита Амфилохија
https://mitropolija.com/2020/11/04/saucesca-inoslavnih-povodom-upokojenja-mitropolita-amfilohija/
Епископ Григорије Дурић: Небеска песма јача од земаљског страха
https://mitropolija.com/2020/11/15/nebeska-pesma-jaca-od-zemaljskog-straha/
Прота Стојадин Павловић: Патријархов и Митрополитов пут био је пут Христов
Монах др Павле (Кондић): Лична свједочења о Патријарху Павлу и Митрополиту Амфилохију
У организацији Духовне заједнице Светог Алимпија Столпника из Лондона, у четвртак вече 3. децембра, преко онлајн јутјуб канала Цркве Светог Саве из Лондона уприличено је предавање монаха др Павла (Кондића), сабрата манастира Стањевићи, историчара и управника Архива Митрополије црногорско-приморске, о двојици стубова Српске цркве и васељенским учитељима, блаженопочившим Патријарху српском Павлу и Митрополиту црногорско-приморском Амфилохију.
Архимандрит Данило (Ишматов): Митрополит Амфилохије је разумио руску душу и њену чежњу за Богом
Игуман манастира Успенија Пресвете Богородице на Дајбабској гори архимандрит Данило (Ишматов) говори о својим сјећањима на блаженопочившег Митрополита Амфилохија, о његовом лику и дјелу и каквим га памте клирици и вјерни народ у Русији.
Прота Велибор Џомић: Земаљски растанци још на земљи постају небеска славља
Поштован у свим крајевима света: Митрополита Амфилохија памте и у Аустралији
Реч блаженопочившег Митрополита црногорско-приморског Амфилохија из црногорских гудура, понекад оштра и непријатна, али увек истинита и лековита, допирала је свуда по свету, па и до Аустралије, нашег свештенства и верног народа на том континенту.
Блаженопочивши Митрополит Амфилохије и Темишварска епархија
https://mitropolija.com/2020/12/02/blazenopocivsi-mitropolit-amfilohije-i-temisvarska-eparhija/
Проф. др Алексиос Панагопулос: Митрополит Амфилохије – дивни пастир
https://mitropolija.com/2020/11/06/prof-dr-aleksios-panagopulos-mitropolit-amfilohije-divni-pastir/
Амбасадор Џејмс Бисет: Митрополитов дух и даље живи
Дипломата Џејмс Бисет био је последњи канадски амбасадор у некадашњој Југославији, на служби у Београду од 1990. до 1992. године. Тада је имао прилику да упозна Митрополита Амфилохија Радовића и да постане пријатељ са њим.
https://mitropolija.com/2020/11/26/ambasador-dzejms-biset-mitropolitov-duh-i-dalje-zivi/
Украјински медији о Митрополиту Амфилохију: „Нигдје не бијаше таквога у Европи – чак ни у Украјини“
Опроштај од митрополита Амфилохија у Чикагу
https://mitropolija.com/2020/11/03/oprostaj-od-mitropolita-amfilohija-i-u-cikagu/
Слуга Божји сваким атомом свог бића: У знак сјећања на Митрополита Амфилохија (Радовића):
Архипастира се сјећа писац и преводилац Светлана Луганска
Рајо Војиновић: Митрополит Амфилохије је косоваски витез који се није бојао никога до Бога
Сунце наше
https://mitropolija.com/2020/12/04/sunce-nase/
Проф. др Милош Ковић: Митрополит Амфилохије био је чувар Косовског завјета
Човјек Предања
https://mitropolija.com/2020/11/12/covjek-predanja/
Проф. др Микоња Кнежевић: Цио културни, духовни и егзистенцијални ангажман Митрополита Амфилохија окретао се око Косова и Црне Горе
Др Филип Ивановић: Радост љубави којом је зрачио Митрополит Амфилохије подсјећа на Свете оце из списа које смо проучавали
Био је Свети Василије нашег доба: Није корио већ је васпитавао!
https://mitropolija.com/2020/11/13/bio-je-sveti-vasilije-naseg-doba-nije-korio-vec-je-vaspitavao/
Баре које су порасле у океан
https://mitropolija.com/2020/11/09/bare-koje-su-porasle-u-okean/
Пастир који мирише на стадо
https://mitropolija.com/2020/10/31/pastir-koji-mirise-na-stado/
Слободан Самарџић: Митрополит Амфилохије или о људској узвишености
https://mitropolija.com/2020/11/09/mitropolit-amfilohije-ili-o-ljudskoj-uzvisenosti/
Мијо Перуновић: Сјећање
https://mitropolija.com/2020/11/18/sjecanje/
Јелена Петровић: Извините ме док љубим небо
https://mitropolija.com/2020/11/07/izvinite-me-dok-ljubim-nebo/
Неколико запажања о Светости
https://mitropolija.com/2020/11/04/nekoliko-zapazanja-o-svetosti/
Мргодни пророк, великог срца
https://mitropolija.com/2020/11/05/mrgodni-prorok-velikog-srca/
Оставите нека мртви укопавају своје мртве
https://mitropolija.com/2020/11/04/368161/
Пут, истина и живот светитеља Амфилохија
https://mitropolija.com/2020/11/04/put-istina-i-zivot-svetitelja-amfilohija/
Сећање на духовног горостаса
https://mitropolija.com/2020/11/03/secanje-na-duhovnog-gorostasa/
Ђедове топле руке
https://mitropolija.com/2020/11/03/djedove-tople-ruke/
Тишина
https://mitropolija.com/2020/11/04/tisina/
Златно крило Митрополије
https://mitropolija.com/2020/12/04/zlatno-krilo-mitropolije/
Молитва Светом Митрополиту Амфилохију
https://mitropolija.com/2020/11/03/molitva-svetom-mitropolitu-amfilohiju/
“Светитељу Амфилохију, пројави се”
https://mitropolija.com/2020/12/04/svetitelju-amfilohiju-projavi-se/
Митрополит Амфилохије у себи објединио три јунака „Горског вијенца“, а смрћу се десило и чудо
288. број “Светигоре”: Био си смртан – више ниси
„Светигора жели да подсјећа и на светост као на призив и праву мјеру људског достојанства, али и на светитељство као једино истинско просвјетитељство“, ријечи су Његовог високопреосвештенства митрополита Амфилохија из уводника првог броја часописа Светигора, који је изашао на Божић 1992. године, „као одговор на велику духовну изгладњелост не само у Црној Гори“. Дугих двадесет и осам година старао се Владика о ревији коју није просто назвао мјесечник, него образник за вјеру, културу и васпитање уз коју су се генерације будиле и духовно узрастале. Наведене ријечи најбоље пристају управо уз овај, 288. број, који је цио посвећен Њему, оснивачу Светигоре, обновитељу истинског образовања и културе у Црној Гори – архиепископу цетињском, митрополиту црногорско-приморском, егзарху Светога трона пећкога, господину Амфилохију, који се упокојио 30. новембра 2020. године.
У 136 страна је сабран богати животопис блаженопочившег архиепископа цетињског и митрополита црногорско-приморског Амфилохија, његов посљедњи благослов и посљедња забиљежена ријеч своме народу, бесједе црквених великодостојника и мирјана изговорене изнад одра блаженопочившег митрополита Амфилохија. Ова Светигора је омаж вољеном пастиру сачињен из разноврсних и многобројних бесједа и изјава епископа и отаца Српске цркве и помјесних цркава, многих културних и јавних личности, спортиста.
https://mitropolija.com/2020/12/02/bio-si-smrtan-vise-nisi/
Гласник СПЦ посвећен блаженопочившем Митрополиту Амфилохију
“Православље”: – Крст носити нама је суђено – Митрополит Амфилохије Радовић (1938–2020)
Нови број „Свевиђа“, гласило Епархије будимљанско-никшићке, посвећен је блаженопочившем Митрополиту Амфилохију:
Отворена изложба фотографија „Омаж – Амфилохије Радовић, личност и дело – Васкрс светиња“
Матија Бећковић: Амфилохије (ВИДЕО)
https://mitropolija.com/2020/10/30/matija-beckovic-amfilohije-video/
Бесједа Митрополита Амфилохија на дан устоличења у Цетињском манастиру
ДОСТОЈАН – Филм о Митрополиту црногорско – приморском Амфилохију
https://mitropolija.com/2020/10/30/dostojan-film-o-mitropolitu-crnogorsko-primorskom-amfilohiju-2/
Фото: Милош Вујовић и Радивоје Живковић