Хиротонија Епископа топличког г. Јеротеја

Хиротонија Епископа топличког г. Јеротеја, викара Патријарха српског

Име: 04. 07. 2021 Hirotonija vladike Jeroteja; Опис: Хиротонија Епископа топличког г. Јеротеја, викара Патријарха српског Тип: audio/mpeg

У Храму Светог Саве Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствoвао је, у недељу 4. јула 2021. године, Светом архијерејском Литургијом и свечаним чином хиротоније изабраног и нареченог високодостојног архимандрита Јеротеја (Петровића) у чин Епископа топличког, викара Патријарха српског.

Предстојатељу Српске Православне Цркве су саслуживали Архиепископ охридски и Митрополит скопски Јован, Епископ сремски Василије, Епископ будимски Лукијан, Епископ банатски Никанор, Епископ бачки Иринеј, Епископ британско-скандинавски Доситеј, Епископ врањски Пахомије, Епископ зворничко-тузлански Фотије, Епископ милешевски Атанасије, Епископ рашко-призренски Теодосије, Епископ крушевачки Давид, Епископ пакрачко-славонски Јован, Епископ тимочки Иларион, Епископ нишки Арсеније, Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске Силуан, Епископ осечкопољски и барањски Херувим, Епископ ваљевски Исихије, Викарни Епископ стобијски Давид, Викарни Епископ ремезијански Стефан и умировљени Епископ канадски Георгије.

На почетку свечаног чина хиротоније изабраног и нареченог први архимандрит и протођакон су извели кроз царске двери на солеју, где су око Патријарха стајали сабрани отачаствени Архијереји. Том приликом бивају три привођења, а изабрани и наречени држи у руци својеручно написано изложење православне вере. На питање Његове Светости Патријарха Порфирија: „Ради чега си дошао и шта иштеш од наше смерности?“, изабрани и наречени је одговорио: „Хиротонију архијерејске благодати, Светејши Владико, по сагласности и клирика најсветије Епископије топличке“. Затим су изабраног и нареченог Патријарх и Архијереји испитали о томе какву веру он исповеда, на шта је одговорио Никео-цариградским Символом вере и Опширинијим исповедањима вере у којима је изложио догмате наше Свете Цркве са заветовањима на верност Цркви.

Тада је изабрани и наречени узио Јеванђеље и потписано Исповедање вере и принео их Патријарху, који то Исповедање вере ставља у Јеванђеље. Патријарх Порфирије је након тог чина предао Јеванђеље изабраном и нареченом, те су га затим увели у Олтар на јужне двери. Одмах затим је почела Света архијерејска Литургија, да би, по освештаној богослужбеној пракси, након Трисвете песме, два протопрезвитера извела из ђаконика изабранога за хиротонију и довели га на солеју пред Царске двери. Ту су га прихватила двојца Архијереја, увела га у олтар и трипут су обишли Часну Трпезу. У сваком опходу наречени и изабрани Јеротеј је целивао Часну Трпезу. Сва три пута Патријарх Порфирије је благосиљао крстом рукополаганог Јеротеја. Након тога, Архијереји су привели рукополаганога Јеротеја пред Часну Трпезу, где му је Патријарх Порфирије на главу положио крај омофора, док су му Архијереји положили отворено Јеванђеље. Потом су сви положили руке на њега, док је Патријарх Порфирије читао молитве хиротоније.

По завршетку молитви Патријарх је новохиротонисаног Епископа Јеротеја обукао у сакос и омофор, те положио на њега крст, панагију (енколпион) и архијерејску митру, свечано узглашавајући: „Аксиос!“ и „Достојан!“. Што је и су сво свештенство и народ у радости отпевали. Потом су новохиротонисаног Епископа Јеротеја целивали Патријарх Порфирије и Архијереји, а он је, потом, по први пут народ благословио трикиријама и дикиријама.

По завршетку Свете архијерејске Литурије, Патријарх Порфирије је на амвону упутио краћу поуку новохиротонисаном Епископу Јеротеју поучавајући га о важности службе коју је примио: „Вогољубезњејши, драги у Христу брате и саслужитељу, Владико Јеротеје, читава Црква је данас небо и земља, испуњено радошћу, јер у Цркви не постоји ништа што је појединачно, што се тиче само једног дела, макар тај део био и највећи. У сваком догађају Цркве учествује пуноћа Цркве, зато данас Црква Христова јесте испуњена радошћу, а и ми, нарочито и посебно, јер сте постали део сословија, део Сабора Епископа наше Помесне Цркве. Ви добро знате да је епископска служба служба Христова, а то значи служба Крста Христовог али и Његовог Васкрсења, у тој тајни Крста и Васкрсења садржан је и подвиг и служба и задатак сваког Епископа. Али ако хоћете, браћо и сестре, и сваког хришћанина, али наравно, посебно Епископа зато што је Епископ на месту Христовом, по обличју Христовом. Он је позван да служи спасењу света у Цркви и кроз Цркву“. На крају поуке Патријарх Порфирије је уручио архијерејски жезал Епископу Јеротеју говорећи: „Прими жезал овај да напасаш поверено ти стадо Христово! Послушнима нека буде за ослонац и укрепљење, а непослушне и непокорне упућуј и карањем и кротким васпитавањем, у Христу Исусу Господу нашем“.

Након тога новохиротонисани Епископ Јеротеј је са амвона упутио своју прву архијерејску беседу у којој је између осталог рекао: „Епископ на Светој Литургији стоји на месту Христовом, приносећи Бескрвне жртве у име сабраног народа и, након њиховог освећења Духом Светим раздељује их вернима као Тело и Крв Христову, возглављујући на тај начин Цркву као Тело Христово. Заједно са даровима Епископ, као истински отац који љуби и познаје своју паству, приноси Богу и њихове духовне жртве, молитве, појања, поклоњења, благодарења, славословља и уопште све њихове таленте и дела која Богу од срца приносе и на крају и васцеле животе свих њих“.

Посебну лепоту Светој Литурији и првој хиротонији у новом Саборном храму допринели су здружени српски византијски хорови којима су дириговали ђакон др Владимир Антић и др Георгије Констандину.

Поред родбине и пријатеља епископа Јеротеја, братије Светоархангелског општежића у Ковиљу у Епархији бачкој, свештенства и монаштва из многих епархија наше помесне Цркве и многобројног благочестивог верног народа, богослужењу су присуствовали директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама др Владимир Рогановић, Апостолски нунције у Београду монс. Лучано Суријани и угледне јавне личности из културног и јавног живота Србије, као и гости из Грчке.

Извор: Радио Слово Љубве

Фото: Марко Весић