2025 07 26 172548

Игуман Никон: Архангел Гаврило је онај који нас непрекидно кријепи

Име: 26.07.2025-iguman Nikon-slava-Dupilo; Опис: Храм Светог архангела Гаврила у црмничком селу Дупило прославио је данас своју славу Тип: audio/mpeg

Храм Светог архангела Гаврила у црмничком селу Дупило прославио је данас своју славу.

Светом Литургијом началствовао је настојатељ манастира Светог Николе (Доњи Брчели) игуман Никон, уз саслужење јереја Крста Пламенца, пароха црмничког, те учешће вјерног народа.

На Литургији су појале сестре монахиње из манастира Покрова Пресвете Богородице (Горњи Брчели) и сетре из манастира Светих мироносица у Дупилу.

На крају Свете Литургије освештани су славски приноси и пререзан славски колач, а потом се сабранима бесједом обратио отац Никон.

Честитавши празник свима, отац Никон је подсјетио да се архангел Гаврило јављао много пута Светим Божијим људима и у Старом и у Новом завјету. Он је рекао да је архангел Гаврило био онај који се јавио Светима Јоакиму и Ани, донијевши им вијест да ће родити ону која ће бити мајка будућег Спаситеља свијета. Старозавјетног првосвештеника Захарија је обавијестио о томе да ће његова жена Јелисавета родити сина који ће бити претеча Господа нашег Исуса Христа. Такође се јавио и Пресветој Богородици благовјестивши јој да ће родити Христа, а благовијестио је и Христово Васкрсење.

”Знамо да се архангел Гаврило јавио женама мироносицама, када су трећи дан након погреба дошле да помажу Његово тијело, архангел Гаврило им се јавио и благовијестио ту најрадоснију вијест – да је Христос Васкрсао. Сама ријеч Гаврило значи кријепост Божија, Гаврило је уствари онај који нас кријепи. Архангел Гаврило се јавио и Господу нашем Исусу Христу приликом Његовог страдања у Гетсиманском врту, кријепећи га. Архангел Гаврило је онај који и нас непрекидно кријепи, и зато треба да му се стално молимо јер нас он кријепи у свим тешкоћама, тегобама и трудовима током овог земаљског живота”, казао је игуман Никон.

Славско сабрање је настављено за трпезом љубави коју је припремио овогодишњи домаћин славе, господин Стево Ђуровић са породицом.

viber_image_2025-07-26_17-02-55-783

О. Б.