Јесен у Призрену 2023

Изложба радова са ликовне колоније „Јесен у Призрену 2023“: Допринос очувању наслеђа и сећања

Име: 14. 03. 2024-Izlozba u Gracanici-Jesen u Prizrenu; Опис: "14. 03. 2024-Izlozba u Gracanici-Jesen u Prizrenu". Тип: audio/mpeg

У Галерији Дома културе у Грачаници синоћ, 13. марта, отворена је изложба радова насталих на ликовној колонији „Јесен у Призрену“. Изложена уметничка дела су инспиративни допринос очувању културног и духовног наслеђа Срба на Косову.

Већ девет година овај догађај окупља истакнуте сликаре из Србије и региона и подстиче обнову уништених културних вредности попут фресака, икона, слика, књига, библиотека, школа, гробаља и урбаних целина.

Игуман манастира Светих Архангела отац Михајло је био домаћин уметницима током прошлогодишње ликовне колоније „Јесен у Призрену“, а синоћ је у Грачаници отворио изложбу, овога пута приређену у оквиру програма „Погром – Награђени злочин“ којим се обележава 20 година овог трагичног догађаја у марту 2004.

„Повод овог нашег окупљања је 20 година од Мартовског прогона. Сви ми, људи који живимо овде, сећамо се оних немилих догађаја и оног што се доказало да није било тачно, зашто су нас по други пут прогонили, зашто су уништили цркве и манастире и зашто су спаљивали домове. Доказало се да ми, Срби, нисмо направили то за шта смо били оптуживани, удавили децу у Ибру. То је, сви знамо, био само повод да они крену у други погром. Сведоци смо да су гореле многе цркве и много тога. Што у првом налету 1999. нису урадили, то су 17. марта 2004. покушали, да нас избришу. Али, док смо ми уз Господа и док се ми будемо држали тих светиња, нико нас не може отерати одавде“, навео је он.

Отац Михајло је истакао да је манастир кућа сваког посетиоца и место где се сви окупљају ради молитве и очувања духовности.

„Сваки човек који дође у Архангеле после одређеног времена осети да је одатле, да то камење говори и да те рушевине имају своју димензију која није видљива, али се осети. Свако од тих људи који једном дође, потруди се да дође поново. Тако се манастир умножава, сваке године је све више људи који долазе. Верујем да ће их и у наредном периоду бити још више и да ћемо се окупљати. Уметници да сликају, појци да поју, глумци да глуме, монаси да се моле Богу, верници да се исто моле заједно Богу. Сваки човек који дође, било које вере и било ком народу да припада, добро је дошао јер је то дом Божји, место где се сви окупљамо. Тако и ова изложба, сама ова дела најбоље говоре колико су се људи потрудили, колико се труде и за време боравка у манастиру. Сигуран сам да ће манастир остати да живи заједно са њима“, додао је игуман.

Сликар Иван Гаљак је изразио захвалност организаторима на прилици да се уметници представе и изразе своје осећаје и духовну снагу кроз своја дела.

„Припала ми је част да се у име драгих колега захвалим на позиву организаторима из Дома културе ‘Грачаница’ јер су нас прикупили у сазиву за ликовну колонију ‘Јесен у Призрену 2023’ и пружили нам шансу и прилику да на платнима представимо себе, своја осећања, своју духовну јачину коју смо додатно добили у манастиру Архангели, уз благослов оца Михајла и прелепом гостопримству које је трајало седам дана. Мислим да смо је поштовали и то се види на нашим делима“, казао је.

Он је нагласио важност заједништва и преданости очувању српског идентитета на Косову.

„Ја сам рођен, живим и радим на Косову и Метохији. Присутан сам и сведок свакодневних прогона и лобирања против Срба, скрнављења манастира. Буквално покушавају да нам одузму идентитет и то нам много смета. Требали би, уз нашу најлепшу веру, да се удружимо, да будемо сложни и да максимално представимо на најбољи начин себе, свој рад и да покажемо да смо достојни својих предака јер остајемо овде да живимо на Косову и Метохији“, рекао је Гаљак.

Кустоскиња Галерије уметности Приштина Милица Костић је нагласила да се кроз изложбу сведоче визуелне истине и личне поетике уметника, истичући важност догађаја попут Погрома из 2004. године и тежак положај српског народа на Косову.

„Под крилима манастира Светих Архангела код Призрена већ дуги низ година успешно се реализује ликовна колонија као најбољи показатељ еминентног стваралаштва и одговора уметника на проблем српског народа, разарање манастира и брисање српског идентитета на Косову и Метохији. Ова изложба и рад у Архангелима посвећени су и двадесетогодишњици Погрома 2004. године у којима је тешко пострадала наша култура и духовност. На платнима сликари сведоче визуелне истине и личне поетике, а уочљиве су и промене у начину приступа и сагледавању истине кроз обликовање импресије догађаја, идеала и надахнућа“, рекла је она.

Учесници колоније 2023. били су: Миљана Драшковић, Невена Костић, Марија Станојловић, Теодора Ракиџић, Иван Гаљак, Шандор Шлајф и Милан Ђурић. Иза њих су остала уметничка дела инспирисана обновом, Призреном, манастиром Светих Архангела, културном и духовном историјом Косова.

Покровитељи колоније и изложбе су Министарство културе Републике Србије, Канцеларија за Косово и Метохију, уз подршку Епархије рашко-призренске.

Извор: Радио КиМ
Фото: Галерија уметности Приштина – Грачаница