Promocija Knjige Gorana Scekica 5

Knjiga „Ne damo svetinje“ Gorana Šćekića promovisana u Nikšiću

Ime: 22.12.2021-promocija knjige gorana scekica; Opis: Knjiga „Ne damo svetinje“ Gorana Šćekića promovisana u Nikšiću Tip: audio/mpeg

Ko želi da se bavi karikaturom mora, prije svega, da posjeduje hrabrost

 

Promocija knjige „Ne damo svetinje“ poznatog karikaturiste Gorana Šćekića, održana je, u utorak, 21. decembra 2021. u okviru tribine „Svobodijada“, u JU „Zahumlje“ u Nikšiću.

Brojnu publiku, sveštenstvo, predstavnike političko-društevnog života Crne Gore, među kojima i predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića, pozdravila je pjesnikinja Milica Bakrač, urednica tribine, koja je navela da je u pitanju nova, po mnogo čemu neobična knjiga, čije su stranice, u velikoj mjeri, posvećene litijama koje su se dogodile Crnoj Gori.

„Odbrana svetinja Srpske pravoslavne Crkve otpočela je na današnji dan, 21. decembra 2019. Svetovasilijevskim saborom u Nikšiću, i trajala je sve do avgusta 2020. Ipak, možda je ljepše reći da ta godina nije bila godina borbe, već godina hrišćanske sloge, ljubavi i mira, i završila se upravo onako, kako Goran završava priču Pobjednik, usklikom: Svetinje su odbranjene! – i to je tema Šćekićeve knjige“, kazala je Milica Bakrač, koja je bila moderator večeri.

Po riječima protojereja-stavrofora Borisa Brajovića za svakog umjetnika je najvažniji karakter njegovog bića – sloboda.

„To je ono što određuje Gorana Šćekića ne samo kao umjetnika, već i kao čovjeka. On je intimno, diskretno i prikriveno stvarao jedan umjetnički svijet slatko-gorke komikozofije, onaj specifični humor melanholikus koji nas je dovodio u stanje zapitanosti i zamišljenosti. Kroz njegove karikature u nama se budio onaj zaspali homo ridens, odnosno čovjek kao biće osmjeha, jer smo potaknuti i dirnuti jednim ispovjednim endorcizmom, koji je prerastao kroz njegove umjetničke konfesiones u kolektivni egzorcizam, u pokušaju da estetika dođe u etiku i da nas ova pripovjedna gramatika umjetnosti karikatura natjera na novo i drugačije poimanje stvarnosti od onog fikcionalnog koje predstavlja“, rekao je o. Boris.

Književnik Milutin Mićović je ocijenio da je, više od dvije decenije, „jedan državni program, državno-politički, kulturni, bio „upro“ svim silama i svim slugama da razori naše jazgro i obezliči naš narod, te da tako uzme i razori svetinje“.

„Ima nešto duboko, dirljivo, dostojanstveno u tom tihom ustanku odbrane svetinja, jer je svako progovirio iz svog glasa, iz svog srca, svog pamćenja. Možda je to najčudesniji, najljepši sabor koji se desio spontano, ali pod nebeskim vlijanijem. Zato smo mi danas tako radosni i osjećamo da je to najviši kapital koji smo stekli u ovom vremenu, ali bojat` se za njega da ga opet neko, jer ima mnogo onih koji bi lasno pogazili svetinje, koji bi raspeli Boga u nama i ubili Boga u nama. Tako da se svetost u nama, u narodu obnavlja i dok se obnavlja ona je živa“, kazao je Mićović.

Sabranima se obratio i autor knjige, satiričar, kritičar društvene stvarnosti Goran Šćekić, rekavši da je riječ o tipskoj knjizi karikatura, koja je usmjerena na veličanstvene prošlogodišnje litije.

„Objavio sam, otprilike, 150 karikatura upravo na tu temu, koja je postala dominantna. U Crnoj Gori, kao i državama Balkana glavna tema je uvijek bila politika. Međutim, ovo je bilo nešto jače i opasnije od politike, nešto što je pokušalo da nam uništi prošlost, sadašnjost i budućnost“, naglasio je Šćekić.

Promociju su upotpunili: glumac Velizar Vejo Kasalica i Nikolina Babović, koja je čitala zapise iz promovisane knjige „Ne samo svetinje“.

Na kraju večeri, podstaknuti riječima oca Borisa Brajovića da je Mitropolitov osmjeh najbolji i najznačajniji blagoslov koji jedan umjetnik može dobiti za svoju umjetnost, pitali smo našeg poznatog karikaturistu sa kakvim emocijama se sjeća blaženopočivšeg Mitropolita Amifilohija.

Moram vam reći iskreno, blaženopočivši Mitropolit Amfilohije me nazivao najboljim srpskim karikaturistom na planeti. Meni je kroz tu njegovu izjavu i kroz tu njegovu procjenu ostao pečat u životu, tako da što se tiče našeg Mitropolita nosim divna sjećanja. Kad god sam poslao poruku u Cetinjski manastir, dobio sam odgovor, isti dan me je primio i svaki put sam mu iznamio osmjeh. Mislim da je to moralna i duhovna snaga koja će me pratiti cijelog života. I danas, kad siđem u kriptu Hrama da se poklonim blaženopočivšem Mitropolitu nadam se da mu i gore, na nebesima izmamim osmjeh“, naveo je Goran Šćekić u izjavi, koju je za naš Radio, dao Senki Čolović Šumić.