Косметска кандила

Косметска кандила CLXV

Име: 06.01.2024-KOSMETSKA KANDILA-POSJETA PATRIJARHA PORFIRIJA-KIM; Опис: "06.01.2024-KOSMETSKA KANDILA-POSJETA PATRIJARHA PORFIRIJA-KIM". Тип: audio/mpeg

Патријарх Порфирије својом посјетом и љубављу благословио вјерни народ Косова и Метохије о Божићу 2023.-2024. љета Господњег

 

Патријарх Порфирије у Грачаници 

Gracanica Badnji DanЊегова Светост Патријарх српски г. Порфирије је на Бадњи дан, 6. јануара 2024. године, служио свету архијерејску литургију у манастиру Грачаница уз саслужење преосвећене господе епископа: рашко-призренског Теодосија и хвостанског Алексеја, викар Патријарха српског, архимандрит Данило и јеромонах Никон, у молитвеном присуству монаштва и бројног верног народа.

У беседи је Његова Светост, између осталог рекао да наш православни српски народ има оно што нема ниједан други народ, а то је поздрав који један другоме упућујемо на дан Божића – Мир Божији, Христос се роди. У тој ријечи открива се наше опредељење, ми показујемо да смо Христови, да смо народ мира, али у правом смислу те речи и зато знамо да не можемо желети само мир за себе и да не можемо имати мир за себе ако желимо немир и одсуство мира другима, нашим комшијама. Али, исто тако, и они треба да знају да ако хоће мир за себе, не могу га задобити и стећи уколико желе немир нама.

Патријарх Порфирије уручио стипендије ученицима и студентима са КиМ

Патријарх Порфирије поделио стипендије ученицима и студентима са Косова и МетохијеУ оквиру боравка у Грачаници на Бадњи дан, 6. јануар Његова светост Патријарх српски Г. Порфирије је након свете литургије у манастиру Грачаница, на свечаности у грачаничком Дому културе уручио стипендије средњошколцима и студентима са Косова и Метохије. Стипендије су додијељене из задужбине једног од највећих црквених и просветних добротвора и оснивача Призренске Богословије Симе Андрејевића Игуманова.

– Љубав је оно што је покренуло Симу Игуманова. Љубав према Богу. Ми учествујемо у тој љубави, као и наша црква извршавајући Христово дјело Божје. Када сијемо љубав, убираћемо љубав. Као народ Христов то морамо да знамо и као народ православни, јеванђелски, то морамо да знамо и с тим да живимо независно од наших посртања и слабости. Ту поруку треба да шаљемо и свим другим људима и народима – рекао је на свечаности Патријарх Порфирије.

– Ми опстајемо на Косову и Метохији вољом Божјом и помоћу Божјом и то је оно за нас најважније. Та воља Божја се огледа у свему ономе што ми данас проживљавамо на Косову и Метохији, у нашем распећу, али и у нашој обнови – рекао је владика рашко-призренски Теодосије.

,,Ваша светости у име свих овде присутних желим да вам пожелим добродошлицу на ваше и наше свето Косово и Метохију. Ваша одлука да Божић ове године и све дане празничне проведете у вашем вековном седишту, Пећкој Патријаршији, да посетите наш верни народ и децу у Ораховцу, Великој Хочи, да посетите наше светиње, Високе Дечане, Грачаницу, Зочиште јесте, као што чусмо, израз ваше божанске љубави коју гајите и имате у себи према свима нама. Ови радосни празнични дани су за све нас посебни управо због ваше посете и ваше службе и ваших молитава које сте заједно са преосвећеним владиком Алексејом, Иларионом и са вашим свештеницима, свештеномонасима, ђаконима и вашом пратњом принели Богу и роду своме. Ми опстајемо на КиМ вољом Божијом, помоћу Божијој. И то је оно за нас најважније. Та воља Божија се огледа у свему ономе што ми данас проживљавамо на КиМ, у нашем распећу, али и у нашој обнови чега су сведоци наше светиње порушене, оскрнављене, спаљене 99. и 2004. међу њима и богословија светих Кирила и Методија у Призрену. Ето вољом Божијом обновио се рад Призренске Богословије, а ви ваша Светости као председник управног одбора задужбине нашег највећег добротвора призренца Симе Игуманова све чините да школа богословска у Призрену функциониште, да живи, ради, да професори и радници буду задовољни и ученици радосни и срећни. Не само Богословија него и много, много деце, ученика, студената са КиМ имају стипендију, помоћ из ваших руку. Ви сте данас продужена рука нашег добротвора Симе Игуманова и ово дело које чините јесте његово дело, а у суштини то је Божије јеванђелско дело. Хвала  вам и живели на многаја, многаја и благаја љета“ казао је Владика Теодосије.

Добродошлицу Патријарху Српском пожелио је домаћин институције у којој је свечаност уприличена Живојин Ракочевић директор Дома културе у Грачаници предсједник Удружења новинара Србије.

,, Када смо се једном договарали о чему ће да говори владика Порфирије у Дому културе и када смо питали около шта бисмо волели да чујемо, већина је рекла нека говори о љубави. И хвала му што је ове дане љубави поделио са нама, јер се љубав једино умножава кад се дели. И хвала му за то дељење љубави. Ваша светости, нико вам се у овом тренутку и овом времену није више обрадовао од косовских Срба, и њихова основна порука је немојте нас оставити! Ви можете да пређете пут, захваљујући љубави, од најмоћнијих до потпуно остављених. То је оно што нам треба и то је оно што смо у вашој беседи данас чули. У овом тренутку ви сте ушли и у ону цркву у Ракитници Светог Архангела Михајла, код Подујева, која нам је отета па је поново враћена. Ви сте љубављу отворили њена врата, као и стотине других до којих тешко или никако долазимо. Наравно, ми данас, овим поводом, морамо сви да се поклонимо пред чика Симом Игумановим који нас сабира у свим временима, ви сте домаћин те школе, и те куће, као и наш владика Теодосије који се тако очински стара да наша Богословија и наша црквена и укупна просвета изгледају боље“- поручио је Живојин Ракочевић.

У име добитника стипендија Задужбине говорика је Аница Савић, студент Акадамије струковних студија одсек – васпитач.

Свечаности је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ хвостански г. Алексеј и архимандрит Данило, управитељ Задужбине Симе Игуманова.

На пригодној свечаности учествовали су Византијски хор „Мојсије Петровић“ из Београда, Балетска школа Дома културе „Грачаница“, Музичка школа „Стеван Мокрањац“ Приштина и награђивани млади уметници  Павлина Радовановић, Андреј Михајловић, Хелена Инић и Хелена Поповић са професором Немањом Ђорђевићем.

Бригом за младе и њихово школовање наставља се велика просветна мисија која је, захваљујући идејама и труду Игуманова оставила дубоке трагове у српској духовности, просвети и култури.

Трећи дан посете поглавара Српске православне Цркве Косову и Метохији започео је 5. јануара служењем Царских часова у Пећкој Патријаршији у молитвеном присуству Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија и Преосвећеног Епископа хвостанског Господина Алексеја.

Patrijarh DecaniСа уваженом пратњом Патријарх Порфирије је потом стигао у манастир Високи Дечани где су га дочекали Преосвећени Епископ рашко-призренски Господин Теодосије и игуман манастира архимандрит Сава.

После свечаног дочека од стране монашког братства и игумана Саве, Патријарх Порфирије се поклонио моштима Светог краља Стефана Дечанског. Обраћајући се присутнима, Патријарх Порфирије је истакао:

– Јединство, мир и слога рађају се сусретом. Зато је важно да долазите овде, да се видите са људима који живе овде, да чујете њихове недоумице и дилеме, као и да они чују ваше. У том слушању сигурно ће се родити нешто вредно. Понављам још једампут, најважније је знати да се разумевање, слога и мир не могу постићи немиром. Када инвестирате у немир онда жањете немир, а када инвестирате у мир, мир као дар од Бога, као духовни мир, онда је Бог тај који у наше име жање мир. Запамптите, не брани се ни мир, ни слога, ни љубав, ни Косово на Јутјубу и Твитеру, него дођи и види, понеси део крста и део муке, подели оно добро што имаш добро, нека ти раме буде спремно да се наслони нека глава која је уморна, а онда ће кад затреба и теби и било коме другом Бог учинити да и ми имамо и мир и љубав.

Патријарх Порфирије се поклонио светињи у Зочишту

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије посетио је 4. јануара манастир Зочиште. Светејшег Патријарха и његову свештену пратњу дочекао је игуман Стефан, настојатељ древног манастира посвећеног Светим бесребреницима Козми и Дамјану.

– Патријарх Порфирије у Великој Хочи: Градимо мир између себе и молимо Бога да имамо мира и са Албанцима

Патријарх српски г. Порфирије је другог дана посете Косову и Метохији, где ће заједно са свештенством и верним народом прославити Божићне празнике, посетио Велику Хочу, једно од најстаријих српских села удаљених пет километара од Ораховца. Испраћен из Ораховца песмом и молитвама деце и верног народа, патријарх Порфирије се упутио живописним метохијским крајоликом ка Великој Хочи. Испред главне сеоске цркве посвећене Светом архиђакону Стефану предстојатеља Српске Православне Цркве и његову свештену пратњу са радошћу су дочекали мештани са децом које је патријарх Порфирије обрадовао пригодним даровима.

Кад год дођем на Косово и Метохију осећам се као онај син из приче о блудном сину који се после много лутања кроз разне земље вратио у Очев дом, поручио је Патријарх Порфирије.

-Други дан посете Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија верном народу на Косову и Метохији започео је светом Литургијом коју је у древној Пећкој Патријаршији служио јеромонах Никон, духовник београдског манастира Ваведења Пресвете Богородице.

Помоливши се за мир, здравље и напредак свега света, патријарх Порфирије се, са својом свештеном пратњом, упутио ка Ораховцу, где га је, испред цркве Успења Пресвете Богородице подигнуте 1859. године на старијим темељима храма, дочекао и поздравио Преосвећени Епископ рашко-призренски г. Теодосије са свештенством, децом и житељима тог многострадалног метохијског места.

Овдје добијамо надахнуће да останемо оно што јесмо, а то је да заиста будемо народ Божји окуљен око својих огњишта и око свог олтара, истакао је, том приликом.

Сестра Оливера Радић новинар и професор из Ораховца је поздравила Патријарха у име сабраних а потом су му дјеца Ораховца уручила захвалницу коју су му припремили, као и зборник ,,Косовско огледало“, који су уручили и осталим владикама.

Сестра Оливера је разоварала са преосвећеним Владиком хвостанским Алексејем а благодарећи њеној љубави преносимо тај разговор.

Патријарх је малишанима уручио скромну новчану помоћ и иконице, а они су узвратили песмама ораховачког краја и љубављу, божићним честиткама и иконама које су сами осмислили и цртали.

Светејши Патријарх је, такође, посетио и дом ораховачке породице Витошевић и разговарао са укућанима рекавши да се у овом дому осјећа велика љубав која је сигурно била већа када су сви били ту у нека срећнија времена. Свјатјејши је посјетио и кућу Конак Пећаршије из 1848. године као и дјечји вртић гдје га је дочекала директорица Љиљана Радић.

Патријарх српски г. Порфирије стигао је 3. јануара у поподневним часовима у Пећку Патријаршију, ставропигијалну лавру патријараха српских, како би Божићне празнике провео са свештенством и верним народом на Косову и у Метохији.

Његову Светост Патријарха дочекала је високопреподобна игуманија пећка Харитина са сестринством. После свечаног молитвеног дочека, коме су присуствовали и игуман Сава са делом дечанског братства, патријарх Порфирије се поклонио чудотворној икони Богородице Пећке и светим моштима својих претходника архиепископа и патријараха српских. Том приликом, патријарх Порфирије је поручио да је благодаран Господу Богу што га је удостоји да поново угледа лепоту Пећке Патријаршије и икону Пећке Kраснице.

У свештеној пратњи Патријарха српског налазе се преосвећена господа викарни епископи хвостански Алексеј и новобрдски Иларион; високопреподобни архимандрит Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије; протођакон др Драган Радић и протођакон Радомир Врућинић, ректор Богословије Светог Саве у Београду.

Осам векова манастир Пећка Патријаршија под својим сводовима чува свештени Трон у који се уводе наследници Светог Саве и са кога архиепископи и патријарси српски управљају бродoм Христове Цркве у границама своје канонске јурисдикције. После васпостављања јединстава Српске Православне Цркве 1920. године, обновљена је и традиција устоличења у Пећки трон као видљиви доказ духовног угледања на наше богоносне и доблесне архиепископе и патријархе од добијања аутокефалности 1219. године до данашњих дана. Устоличење првог Патријарха васпостављене Српске Патријаршије, Његове Светости г. Димитрија (Павловића) у древни трон у Пећкој Патријаршији извршено је 24. августа 1924. године, а касније су устоличени и његови наследници на трону Светог Саве: патријарх Варнава (Росић) 6. јула 1930. године; патријарх Гаврило (Дожић) 2. августа 1938. године; патријарх Герман (Ђорић) 29. маја 1960. године; патријарх Павле (Стојчевић) јула 1994. године; патријарх Иринеј (Гавриловић) 3. октобра 2010. године; као и патријарх Порфирије (Перић) 14. октобра 2022. године.

На извјештају и тонским записима благодаримо Тв Храм Живојину Ракочевићу директору Дома културе у Грачаници предсједнику Удружења новинара Србије и професору и новинару Оливери Радић из Ораховца као и на њеном инервјуу са Владиком Алексејем.

Аутор емисије Слободанка Грдинић

И догодине, о Божићу, на Литургији, на Косову и Метохији.
Мир Божји Христос се роди.
Васитину се роди.