„Ђедов сабор“ посвећен блаженог спомена Митрополиту Амфилохију други пут одржан у Осојану
Протосинђел Пајсије (Ђерковић) намјесник Цетињског манастира говори о утисцима које носи са ,,Ђедовог сабора“ у Осојану
Отац Пајсије: ,,Косово је колијевка, голгота и мјесто Васкрсења сваког Србина“
,,Радујем се што сам имао благослов да учествујем на ,,Ђедовом сабору“ у Осојану. И поред свих тешкоћа са којима се сусрећу житељи Осојана, као и цијелог Косова и Метохије радост и ведрина коју носе, сабрани око своје мајке Цркве, на мене је оставила највећи утисак. Наш народ на Косову и Метохији своју наду полаже једино на Бога. И ми у Црној Гори треба од њих да научимо како да носимо свој крст, да би нам, све недаће које носимо, служиле на духовно узрастање“- казао је за Радио ,,Светигору“ намјесник Цетињског манастира протосинђел Пајсије (Ђерковић) преносећи нам своје утиске са другог сабора посвећеном блаженог спомена Митрополиту Амфилохију у овом метохијском селу.
Отац Пајсије често одлази на Косово а посебно воли да се поклони светињама манастира Пећка Патријаршија гдје се, између осталих светиња, чува и глава његовог небеског покровитеља Светог Пајисја Јањевца.
,,Косово је колијевка, голгота и мјесто Васкрсења сваког Србина. Наша је исконска, крвна и духовна обавеза да посјећујемо Косово и Метохију и будемо најтјешње повезани са народом и Светињама Свете српске земље“- каже отац Пајсије и додаје да је посебан утисак са Сабора на њега оставило управо то што се мјештани Осојана са благодарношћу сјећају нашег Митрополита Амфилохија и његове жртве, не само за њих већ и за цијело Косово и Метохију.
,,Народ који је благодаран својим духовним пастирима има своју будућност“- каже отац Пајсије.
Као намјесник Светиње, из које су се увијек чуле само поруке мира, радости и љубави, отац Пајсије из Цетињског манастира шаље благослов, поруку и позив да се сви трудимо да живимо у миру са свима и да све проблеме које нам свакодневица намеће рјешавамо у миру на обострану радост.
У оквиру вечерашње емисије преносимо и текст предсједника Удружења новинара Србије дирекстора Дома културе Грачаница књижевника и новинара Живојина Ракочевића, чији извор је ,,Политика“ а који носи наслов ,,Повратак носи сјеме наде“.
А ту је и извјештај како је протекао овогодишњи ,,Ђедов сабор“ који преносимо благодарећи Живојину Ракочевићу.
Светом архијерејском литургијом коју је у недјељу 7. августа 2022. године у цркви Светих Архангела у Осојану служио Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Г. Теодосије уз саслужење намјесника Цетињског манастира протосинђела Пајсија (Ђерковића), Игумана Светих Архангела код Призрена Архимандрита Михаила, Игумана манастира Црна Река Архимандрита Андреја (Сајца) и великог броја свештенства уз молитвено учешће сестринства и вјерног народа, обиљежен је други дан ,,Ђедовог сабора“ посвећеног блаженопочившем Митрополиту Амфилохију.
,,Ђедов сабор“ посвећен Митрополиту Амфилохију установљен је прошле године поводом највећег и најуспјешнијег повратка Срба на Косово и Метохију, након протјеривања 1999. године. Митрополит је један од најзаслужнијих за повратак у Осојане код Истока и, у првим данима је био са повратницима да их охрабри и подржи својим примером, љубављу и молитвама.
У литургијској бесједи којом је поучио сабране вјернике Владика Теодосије је између осталог казао да је блаженопочивши Митрополит Амфилохије Косово и Метохију носио у свом срцу и у својој души.
“Данас смо се сабрали овде да у овом малом али веома значајном повратничком селу Осојане, на првом месту да одамо хвалу и благодарност Богу, на светој литургији у храму Божијем, а онда да се сетимо свих светих, светих Макавеја мученика у земљи Јудејској, који су несебично себе жртвовали за народ свој. Бог је хтео да на тај дан пре много година овде буде повратак, после избеглиштва 1999 године овог народа. Тог дана смо служили свету литургију на прагу порушене и спаљене школе у селу Осојане, блаженог спомена митрополит наш Амфилохије и онда је установљено да сваке године чинимо успомену на тај дан повратка. Данас смо се молитвено сетили и на страдање срба у Општини Исток. Ово је и други Ђедов сабор нашег дивног митриополита Амфилохија, који је био митрополит Црногорско-приморски али је у свом срцу и у души носио Косово и Метохији, и много пута је то потврдио својим животим, својим делима”, реко је владика Теодосије.
Намјесник Цетињског манастира протосинђел Пајсије (Ђерковић) рекао је да се присуством на Ђедовом сабору у Осојану показује љубав према свима који живе на овим просторима.
,,Митрополит Амфилохије није био ни први ни последњи који је овде заорао духовну бразду, на овом светом Косову и Метохији, не би могао да не поменем заједно са њим и патријарха Павла и нашег владику Атанасија, који су где год су се налазили остављали те духовне бразде за собом, али су се њих тројица нарочито потрудили овде на Косоово и Метохији. Данас овим нашим присуством ми жеилимо да покажемо и нашу љубав према свима вама, да знате да свака ваша радост је и наше радовање и да свка ваша туга је и наша туга”, реко је игуман Цетињског манатира отац Пајсије.
Предсједник Привременог органа општине Исток Коста Белошевић који је био домаћин славе рекао је да идеја обележавања повратка у Осојане носи семе наде да прогорма више никада не буде.
,,Идеја обележавања догађаја повратка у Осојане носи семе наде да погрома више никада не буде и да се до просперитета не долази на начин и по мери других и непризнавању другима да имају свој језик, културу, своју веру и да одлучују о себи. Пред нама су многи изазови који траже нашу чврсту веру и нашу одлучност да постојимо и да опстанемо на овим просторима”, рекао је Белошевић.
Након литругије за све присутне био је приређен и културно уметнички програм који је организовало Културно уметничко друштво “Копаоник” из Лепосавића.
,,Веома је важно што смо старосрпске изворе уклопилиу у Ђедов сабор, јер је заиста блаженопочивши митрополит Амфилохије био посвећен Косовоу и Метохији. У знак пажње и сећања на њега епархија је предложила овај сабор и наравно и ми смо то лепо прихватили и прошле године смо укључили и дан за сатросрпске изворне песме Косова и Метојије”, рекао је Ђорђе Лакушић председник КУД “Копаоник” из Лепосавића.
На сабору су били присутни и представници удружења киднапованих и несталих на Косово и Метохији.
Владика Теодосије је поотом положио вијенац на споменик убијеним и несталим особма од 1997. до 2000. године који се налази испред цркве Сетог Архангела у Осојану.
,,Ђедов сабор“ је отворен у суботу књижевном вечери на којој су говорили: Ратко Поповић, Новица Соврлић, Драгомир Костић, Александар Дунђерин, Виктор Поповић и Станко Аџић народни гуслар.
Сабор су организовали: Епархија рашко-призренска, Парохија осојанска, Дом културе „Грачаница“ из Грачанице, Привремени орган Општине Исток, КУД „Копаоник“ Лепосавић, Дом културе „Свети Сава“ Исток.
У овој емисији сјетићемо се и првог Ђедовог сабора одржаног 7. августа 2021. године у Осојану и бесједе коју је овом приликом изговорио наследник Митрополита Амфилохија Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Јоаникије који је овом приликом заједно са Епископом рашко-призренским и косовско-метохијским Г. Теодосијем, уз саслужење свештенства и свештеномонаштва и молитвено учешће вјерног народа, служио Свету Архијерејску литургију у цркви Светог архангела Гаврила у Осојану.
Митрополит Јоаникије је том приликом казао да је наш блаженопoчивши Митрополит Амфилохије био човјек Божије и видовданске свјетлости, што је и потврдио својим стиховима:
Видовдане мој очињи виде
тобом видим што други не виде.
,,Митрополит Амфилохије је видио тајну косовског вјековног распећа али и његов смисао јер нас је Господ, Својим крстом, оснажио да идемо за Њим свједочећи Његову вјеру, голготу али и Васкрсење. Ваше страдање овдје 1999. године била је народна али и Христова голгота. Ваше страдање било је и распеће народно и Христово. Ваш повратак на своја огњишта, иако су била порушена и сагорела, био је почетак Васкрсења а овај јубиларни дан, после двадесет година, доживљавамо као мало Васкрсење. Ваш повратак овдје био је величанствен, нешто најљепше и највеличанственије што се догодило после страдања 19999. године. Кад сам овдје долазио са Митрополитом Амфилохије били сте у шаторима, у којима сте се смрзавали до дубоко у јесен.
Све вам је то било слатко јер сте били своји на своме, на наследној земљи коју сте наслиједили од својих предака, али и поред гробова ваших милих и драгих и ове Светиње, коју сте касније обновили“- рекао је Митрополит Јоаникије додајући да је један од оних који је носио косовско распеће и страдање на своме срцу био наш Ђедо који је остао у души свога народа и још је присутнији од када је отишао.
,,Памте се ријечи Митрополита Амфилохија а његово дјело све више свијетли. Вашим повратком урадили сте дјело које је за памћење, за историју, за поезију. И када сте се вратили, иако нисте имали крова над главом, ви сте пјевали и били радосни и да дај Боже останете у тој и таквој радости. Докле год поју Светиње на Косову и Метохији, а појаће до скончања свијета и вијека ако Бог да, ми Косово и Метхију нећемо доживљавати као изгубљено него као своје. Тиме што је распето и што страда само је више и дубље наше“- казао је Митрополит Јоаникије.
Најављујући прошлог августа ,,Ђедов сабор свештеник Јован Цветковић парох из Осојана је казао да је наш Ђед био јако присутан у Осојану и на просторима Косова и Метохије у оно најтеже вријеме када је много тешко било живјети овдје. Блаженопочивши Митрополит Амфилохије је својом љубављу и молитвом кријепио овај народ дајући му снагу да остане на својим вјековним огњиштима и да се врати у што већем броју“, казао је Радију ,,Светигора“ отац Јован Цветковић, парох у Осојанима, најављујући тродневни ,,Ђедов сабор“ посвећен блаженопочившем Митрополиту Амфилохију који ће, како планирају, постати традиционалан.
Отац Јован каже да је блаженопочивши Митрополит Амфилохије један од најзаслужнијих за повратак у овај крај те да се он и у првим данима повратка нашао да својом љубављу и молитвом охрабри и подржи повратнике својим примјером и подсјећа да је Митрополит Амфилохије обновио и основао многе саборе у различитим крајевима наше земље.
,,Лик Митрополита Амфилохија био је обасјан свјетлошћу и благошћу као што то бива код људи који су дубоко у опиту вјере и у Божијој милости. Радост коју је ширио свуда гдје је долазио остаће ми као печат сјећања на Ђеда“, каже отац Јован.
Осојане представља један од ријетких примјера успјешног повратка Срба у Метохију. У Осојанску долину се од 2001. године вратило око 350 Срба, а у овом селу данас живи и око осамдесеторо дјеце.
На тонском запису и фотографијама благодаримо директору Дома културе Грачаница Живојину Ракочевићу предсједнику Удружења новинара Србије
Слободанка Грдинић