Са благословом Његовог Високорепосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, у организацији „Одигитрије“, ходочасничке агенције Митрополије црногорско-приморске, организовано је поклоничко путовање и поклоњење великим светитељима Цркве Христове, Светом Николају Мирликијском Чудотворцу у Барију у Италији и Светом Јовану Владимиру Зетском, првом српском краљу мученику и Светом равноапостолном Козми Етолском у Албанији и светињама Барија, Тиране, Драча, Елбасан…
Мало стадо поклоника, сабрано и позвано зовом душе и вјекова, вјернике сабране из Никшића, Будве, Подгорице, Херцег Новог, Бара, Београда, предводили су свештеници, монаси и монахиње из Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке: протојереј-ставрофор Радоман Мијајловић, умировљени парох барски, протојереј Никола Тодоровић, парох херцегновски, монах др Павле Кондић, сабрат манастира Стањевићи и управник Архива Митрополије црногорско-приморске, игуманија манастира Преображења Господњег на Сомини из Епархије будимљанско-никшићке, игуманија Синклитикија и монахиња Босиљка.
Поклоници су се окупили у сриједу 12. јула 2023. године на Петровдан у Бару, гдје је служена света литургија у Саборном Храму Светог Јована Владимира. Литургију је служило свештенство барског саборног храма са гостима из Свете Горе и Херцег Новог.
После службе Божије, за све присутне приређено је послужење и онда су се поклоници упутили преко Сукобина, Скадра, Љеша према Драчу, гдје су посјетили манастир Светог Власија у чијем комплексу је и Духовна академија Албанске православне цркве и дјечије сиротиште. У овом манастиру и Духовној академији, монах др Павле Кондић, одржао је занимљиву поучну бесједу о духовном и историјском континуитету светиње божије кроз призму обнове цркава и манастира у „првој атеистичкој земљи“ – Албанији.
Паломници су увече су фериботом из Драча кренули пут Барија, гдје су стигли у четвртак 13. јула и упутили се ка базилици Светог Николе, гдје се у крипти овог великог храма налазе мошти Светог Николаја Мирликијског Чудотворца. Пристигли су у току литургије, која се сваког четвртка служи по православном обреду, а служили су је свештеници Руске православне цркве. Причестили су се светим животворним тајнама Христовим, а потом су сви саборно прочитали акатист светитељу, отпојавши му духовне пјесме и поклонили се саркофагу-ћивоту у којем су мошти Светог Николе. После обиласка базилике обишли су и оближњу руску цркву Светог Николаја.
У повратку из Барија у петак 14. јула обишли манастир Светог Јована Владимира у Елбасану и поклонили моштима Светог Јована Владимира. Ту их је љубазно дочекао о. Иринеј свештеник Албанске православне цркве, који брине о овој светињи. Отац др Павле Кондић, и у овој светињи сабранима је одржао поучно слово о молитвеном спомену Светог Јована Владимира и његовом култу међу словенским народима, грчком и италијанском народу. После поклоњења у манастиру Светог Јована Владимира у Елбасану, поклоници су се упутили за Тирану, гдје су обишли нови Саборни храм Васкрсења Христовог. У храму их је топло дочекао и благословио Митрополит амантијски г. Натанаило.
Поклоници су и овдје имали велику част и благослов да се поклоне и цјеливају дјелове светих моштију Светог првог српског краља мученика Јована Владимира Зетскога и Светог равноапостолног Козме Етолског.
После обиласка града Тиране, поклоници су се вратили назад за Црну Гору, понијевши у свом срцу и бићу, благословене тренутке, памтећи сусрете са светињама које су обишли, на првом мјесту, мошти Светог Николе, Светог Јована Владимира зетског и српског краља мученика и Светог Равноапостолног Козме Етолског.
Нека благослови Господњи и благослови светиња, прате све поклонике ове мале групе поклоника, мало стадо, али одабрано, молитвама Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, заштитника поклоника и путника, Светог Јована Владимира Зетског, првог српског краља мученика и Светог Равноапостолног проповједника Козме Етолског.
мр Александар Вујовић,
професор Цетињске богословије
и уредник Катихетског програма Радио Светигоре