Održana Druga Letnja škola Dragana Hrebeljanović

Манастир Драганац: Одржана Друга летња школа “Драгана Хребељановић”

При манастиру Драганац смештеном у Косовском Поморављу, у периоду од 27. до 31. јула одржана је Друга Новобрдска мала летња школа „Драгана Хрбељановић“. Циљ покретања ове школе-кампа је повезивање деце из енклава са децом из других делова Србије и дијаспоре, чување српског културног и духовног наслеђа и обнова просветитељског живота Новог Брда са околином, поручили су из манастира.

Летња школа основана је на темељима Српско-народне основне школе која је постојала при манастиру 1897. године.

Из Драганца наводе да је школа тада бројала 30 ученика у два разреда, али и да је због удаљености од села, лоше комуникације и честих турских упада већ почетком двадесетог века престала са радом.

Новооснована школа понела је име Драгане Хребељановић, прерано преминуле кћери цара Лазара, по којој је и сам манастир Драганац, према предању, добио име.
Првог дана овог догађаја присутнима се обратила др Душица Филиповић, професорка књижевности на Факултету савремених уметности у Београду, координатор и уметнички директор ове школе, која се кратко осврнула на почетке рада, визију и мисију ове школе.

Рад Летње школе благословио је потом, као и прошле године, владика Новобрдски и викар патријарха српског Порфирија Иларион.

Он је поздравио полазнике и дао своје виђење на овогодишњу тему Школе – „стварање“ – пожелевши потом успешан и радостан боравак у манастиру деци и предавачима.

Полазнике школе чинило је двадесетак деце узраста од 6 до 16 година из Београда, Подгорице, Скопља, Сан Франциска, којој су се придружила и деца из Косовског Поморавља – Клокота и Шилова.
Своја знања и вештине током боравка у манастиру полазници су развијали кроз пет радионица: Књижевну, коју је водила др Душица Филиповић, Драмску – на челу са монахом Христофором, ликовну – предвођену студенткињом сликарства, Живкицом Јанцић. Радионицу кулинарства водили су Рада Огњеновић и Жељко Зеновић, а радионицу веронауке студент Богословског факултета у Солуну Жарко Перић и Александра Марковић и студент Богословског факултета у Београду.

Постојао је и допунски програм којим је координирала Александра Милић, инжењер шумарства, која живи и ради у Сан Франциску и Драгана Косјерина из Подгорице.

Рад се одвијао у за ову прилику посебно реновираном простору старог манастирског вешераја који је, како наводе из Драганца, постао прва вишенаменска учионица за рад полазника и предавача.

На крају Драмске радионице деца су, уз смернице монаха Христофора осмислила а потом и извела драмски текст Чаробне крофне.

Душица Филиповић је у оквиру Књижевне радионице одржала предавање-презентацију посвећену 130-годишњици од рођења великог српског писца Милоша Црњанског под називом „Нема живота без љубави. Нема стварања ни стваралаштва без љубави.“

У оквиру Ликовне радионице коју је водила Живкица Јанцић деца су кроз различите ликовне технике радила на визуалном обликовању својих мисли, идеја и осећања, као и развијању моралних, естетских и друштвенокорисних врлина и погледа на свет, наводе из манастира.

„Теме ове радионице су биле стварање света, израда предмета, посуда и лутака од глине, као и посматрање живе и мртве природе. И ова радионица је децу мотивисала за откривање талената који су у вези са цртежом и моделовањем“, додали су.
Жарко Перић увео је полазнике у Радионицу веронауке која је имала је за циљ да повеже децу са литургијским животом манастира и обради оне верске теме које непосредно имају додира са човеком.

Рада Огњеновић и Жељко Зеновић су на радионици кулинарства демонстрирали практична знања и вештине објединивши припрему специјалитета из Шумадије, Војводине, КиМ.

„Све што су деца са инструкторима одређеног дана правила у оквиру кулинарског програма, било је послужено на вечерњој Агапе, братији и гостима. Тема стварања из љубави и овде је дала ванредне резултате и неописиву радост“, додају из манастира Драганац.

Допунски програм обухватио је рад на изради бројаница али и излет: посету српским енклавма и црквама у Косовском Поморављу, као и породицама у Клокоту и Партешу.

„Овај излет је полазницима омогућио да се упознају са животом нашег народа у Косовском Поморављу, њиховим традиционалним гостољубљем и радошћу живота који се одвија у непрекидном раду – стварању боље будућности за своје потомке“, назначили су из Драганца.
Последњег дана радионице – овог понедељка, у манастиру је отворена изложба дечијих умотворина насталих током трајања Школе.

Том приликом полазницима и предавачима су додељене захвалнице – сертификати о учешћу на Другој Новобрдској малој летњој школи „Драгана Хребељановић“.

„Све одржане радионице и све активности биле су у међусобној корелацији – прожимању идеја, тема и мотива. Посебан печат овој школи дало је традиционално манастирско гостољубље, молитвена радост и љубав. Окупљени око никада виђене, али наслућене и свевремене лепоте Драгане Хребељановић“, наводе из Манастира.
Поручују да су се полазници и предавачи потрудили да у изузетно динамичном и радом и молитвом испуњеном животу манастира испуне „Косовски завет“ – односно завет Љубави.

„Он се осваја познавањем и неговањем нашег културног наслеђа. А то је оно што се, у свеопштем отицању, осипању и пролажењу, не сме заборавити – никако, никада и нигде. Да закључимо: ‘Нема живота без љубави. Нема стварања ни стваралаштва без љубави’“, навели су из манастира Драганац.

Извор: radiokim.net