Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је данас, на празник Успења Пресвете Богородице, Свету архијерејску литургију у Манастиру Савина поводом манастрске славе. Митрополиту је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархија београдско-карловачке, западноевропске и британско-ирске, као и Митрополије црногорско-приморске.
Након Јеванђеља вјернима се бесједом обратио игуман Савински, отац Макарије, а Високопреосвећени Митрополит Јоаникије бесједио је по отпусту и освештавању славског колача.
Игуман Макарије је нагласио значај Пресвете Богородице у нашим животима и за наше спасење, јер је Она у утробу смјестила Онога који није смјестив ни у видљиви ни у невидљиви свијет.
„Она је наша заступница, Она је наша мајка, утешитељица. Она је нама све у овоме животу. Ми се надамо у Њену помоћ, у Њену љубав, да нас сачува. Али, Она нас неће чувати ако ми то сами не будемо желели. Она тражи од нас да и ми учинимо нашто са наше стране. Никада то није било могуће да се човек спасава, а да ништа не ради. Од хришћана, од нас се тражи да ми искорачимо ка Богу, а Бог ће направити хиљаду корака ка нама. И зато, молећи се Пресветој Богородици, уздамо се у Њену љубав. Постоје многе иконе Пресвете Богородице, али једна икона која се зове Брзопомоћница која је много вољена посебно на Светој Гори Атонској, она је икона којом нас штити Богородица у нашим тешким животним ситуацијама. Њена љубав се много пута изражавала и показивала свима у нашим животима“- рекао је отац Макарије.
Игуман Савински потом је навео један од многих примјера из којих се види колико Богородица воли све што је створио Њен Син. Наиме, Пресвета Богородица покрила је гријех једне монахиње која је по својој слабости тајно отишла из манастира. Цијелих десет година Богородица је обављала њено манастирско послушање, док се монахиња није вратила у покајању.
„То је љубав која покрива наше грехе. То је пример и нама да и ми будемо исти као Пресвета Богородица- да покривамо љубављу грехе својих ближњих. То ће значити да смо са Христом и то ће значити да имамо истинску љубав. Не, да прозивамо једни друге него да љубимо једни друге. Заповест Господња јесте: Љубимо једни друге да бисмо једнодушно исповедали Оца и Сина и Светога Духа . То је онда истинска љубав. То је онда ова Света литургија коју данас служимо, која је небеско царство овде већ на земљи. То је тело и крв Господња којом се причешћујемо. То је све оно што ми радимо у Цркви, а то је у ствари сам Господ наш Исус Христос.
Мора човек стално да пази и стално да се приближава Богу и да тражи Бога, помоћ Божију, не сме никад да се осети сигуран у овоме свету и да се опусти и да каже сада ћу мало одморити, јер враг не спава. Чека човека на сваком кораку да га саплете, да га удаљи од Бога и да га украде од свог спасења.
Ми учимо у Цркви да Христос живи у нама, јер само тако и на такав начин можемо да испуњавамо Свето Јеванђеље. То ће бити знак видљиви присуства благодати Духа Светога у нама. То ће бити печат дара Духа Светога којим смо се запечатили на крштењу своме. То ће значити да Бог живи у нама и ми ћемо онда врлине хришћанске чинити Богом. Ми не можемо ништа сами, нашим силама. Оне су никакве. Ми смо прах и пепео без Бога. А са Богом ми смо истинска љубав. Богу нашем хвала и Пресветој Богородици зато што је благоизволела да прими Бога у своје срце и у своју утробу и кроз то за нас учини велико дело спасења за овај свет и нека нам Она помаже у нашем животу да достигемо и ми вечно царство Оца и Сина и Светога Духа“- навео је отац Макарије.
Његово високопреосвештенство Митрополит Јоаникије истакао је да је празник Успења Пресвете Богородице празник свих православних хришћана и свих који прослављају име Божије и оваплоћење Христово.
„Тајна Богомајке уводи нас у тајну наше вјере, уводи нас у тајну нашега спасења, јер је она родила Спаситеља нашега Господа Исуса Христа, зачетога у Њезиној дјевичанској утроби силом и наитијем Духа Светога. Љубав Божија бесконачна и безгранична тако је опредијелила да нам пошаље Спаситеља свијета Господа Исуса Христа преко Пресвете Дјеве, да од Ње Он прими људску природу и да у тој истој људској природи устроји наше спасење. Због тога, прослављајући Христа Господа прослављамо и Пресвету Дјеву Богородицу која је и мајка свих хришћана, велика заступница, брза помоћница, сигурно уточиште, сигурна лука спасења нашега, прибјежиште од невоља које нас сналазе у овоме животу. Она нас приводи Христу Господу, приводи нас у наручје Божије ослобађа нас од искушења. Само кад идемо путем Христовим имамо Пресвету Дјеву Богородицу за свагдашњу помоћницу, заступницу и заштитницу, избавитељку. Због тога Црква Божија Њу прославља, стално јој плете вијенац од најљепших химни и пјесама које принсимо од срца престолу Божијем и престолу Пресете владичице наше Богородице“-говорио је Митрополит Јоаникије.
Високопреосвећени владика истакао је да се Богородица, будући мајка Живота, мајка Спаситеља нашег Исуса Христа својим уснућењем које називамо Успенијем преселила у наручје Божије, задобила вјечно небеско царство и пред престолом Божијим постала заступница свих нас.
„Овај свети храм посвећен је Њеном Успенију и због те љубави нашег народа према Пресветој Богородици, према својој вјери и према свему светоме, овај празник је знаменит у Херцег Новом, у Боки, због те љубави и због тога што се наш народ трудио да угоди Богу и да призове милост Пресвете Богородице. И призвао је. Ево, овдје имамо и чудотоворну икону коју данас прослављамо Мајке Божије заједно са славом овога светога храма. Преко ове чудотворне иконе, као и преко осталих чудотворних икона Пресвете Богородице призива се велика благодат и милост и дарови исцјељења и утјехе за све оне који приступају Њезином покрову и Њезином заступништву. И ево, показала се љубав многих према овој светињи, према Пресветој Богородици , према Њеном предивном, величанственом храму у манастиру Савини. Извршена је можемо рећи, још не баш комплетна обнова, али оно што је најважније заиста је урађено, као што видите дивно и прекрасно-навео је Митрополит Јоаникије.
Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије на крају се захвалио игуману Манастира Савина оцу Макарију, свим добортворима и приложницима који су се потрудили у обнови манастира као и градоначелнику Херцег Новог г. Стевану Катићу коме је уручена грамата. Честитао је свима славу уз молитву да сви будемо под заштитом Богородице.
Приредила: Лана Остојић