Митрополит Атанасије

Митрополит Атанасије: Да идемо јеванђелским путем којим је ишао Свети Николај, слуга Христов

Име: 22.05.2025 Besjeda-vladika Atanasije-Manastir-Dubocica; Опис: Да идемо јеванђелским путем којим је ишао Свети Николај, слуга Христов Тип: audio/mpeg

Његово високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је данас, 22. маја 2025. године, на празник Преноса моштију Светог оца Николаја, Свету архијерејску литургију у Манастиру Светог Николаја у Дубочици код Пљеваља, поводом славе ове обитељи. Саслуживали су настојатељ Манастира Свете Тројице у Пљевљима игуман Зосима, свештеник у пензији из Митрополије дабробосанске протојереј-ставрофор Момир Васиљевић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач које је настојатељица манастира Дубочица игуманија Епистима припремила са својим монашким сестринством.

Честитајући славу монахињама и велики празник свему сабраном верном народу Божијем, Високопреосвећени је у пастирској беседи нагласио да је у данашњем свету најмање врлине, поготово оне јеванђелске врлине.

– А Јеванђеље нас позива да врлину умножавамо. И сама та настројеност ка умножавању врлине јесте врлина највећа, или можда највећа. Усмереност ка врлини, онај ко има жудњу за врлином. А шта су то врлине? Жеља за познањем Бога, за познањем брата, да се живи у љубави, у слози, да се има трпљења, да не будемо грамзиви, да можемо поднети једни друге, помоћи једни другима. Да смо свесни да поред нас постоји још неко. Љубав ка томе јесте врлина.

Владика је у кратким цртама указао на историјат данашњег празника, па наставио:

– Куд год су пронете мошти Светог Николаја оне су чудотвориле, а и дан данас тамо чудотворе, где се налазе. И не само то, него чудотворе и када се Светом Николају обраћамо издалека, као своме помоћнику, своме брату у Христу и своме сапутнику на путу спасења. Да не будемо усмерени у неком погрешном или чак супротном правцу, него да идемо истим тим јеванђелским путем којим је он ишао, којим он иде и којим он води. А он је слуга Христов. Он има за циљ потпуно остварење Јеванђеља, указао је Митрополит Атанасије, честитајући још једном свима празник и славу и пожелевши да Бог и Свети Николај услише молитве које су данас узнете и које се узносе.

Настојатељица манастира игуманија Епистима припремила је, са својим монашким сестринством и пријатељима ове свете обитељи, трпезу љубави у манастирској трпезарији. Ту је, уз послужење, гусле и песму настављено евхаристијско сабрање започето у храму, у част Светог Николаја Чудотворца.

У навечерје празника Преноса моштију Светог оца Николаја, 21. маја 2025. године, Митрополит милешевски г. Атанасије служио је празнично вечерње са петохлебницом у Манастиру Светог Николаја у Прибојској Бањи.

Честитајући навечерје празника и манастирску славу, Високопреосвећени је у пастирској беседи рекао да све што је у додиру са светима бива на добро преображено.

– Они који су однели свете мошти Светог Николаја са истока нису имали баш такву намеру, али он је остао чудотворан свуда, и свуда где се год он призива, он је близу да услиши молитве. Тако, ми се надамо, верујемо и желимо да он услиши и ове наше молитве које смо упутили вечерас и које ћемо упућивати, и одавде и из сваког православног дома. Да Бог буде милостив и милосрдан, као што јесте, према целоме свету, рекао је Високопреосвећени, поздрављајући све радосним васкршњим поздравом, и додавши да је Христос васкрсао, али остаје увек и трајно да своју творевину поправља кроз историју, својом васкршњом силом.

Извор: Епархија милешевска