У недјељу вече, 4. септембра, уз присуство великог броја вјерног народа, родитеља и дјеце, Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је у Саборном храму Христовог васкрсења у Подгорици са свештенством молебан за Нову благословену школску годину.
Митрополит је овом приликом поручио многобројним вјерницима сабраним на молебну да је управо Бог дао човјеку тежњу за знањем и учењем, што се нарочито огледа у дјеци:
„Тако је Бог дао, да имамо урођену тежњу за знањем и учењем. Довољно је то имати у виду па да знамо да је учење Божански и благословени посао. Дјецо, ви када учите употребљавате своју мисао, вољу па и често своје осјећање. Заправо, цијелим својим бићем тежите према знању.”
Високопреосвећени Владика је указао на чињеницу да је за знање потребан труд, али и да је знање благословено, нарочито то јесте знање живљења:
,,Знање није лако достижно, треба уложити труд. Али и за то је Бог вама дао снагу. Када дијете стално нешто родитеље пита или некога другог ко хоће да на њега обрати пажњу, оно заправо цијело вријеме учи. То је највећи доказ да је урођено човјеку од најранијег дјетињства да трага за знањем. Знање је благословено, учење је благословено јер тако постајете не само учени, него научите да живите, научите да будете прави, зрели, одговорни људи.”
Подсјетио је на ријеч из народа да се човјек учи док је жив, подвлачећи притом паралелу са здравом духовношћу у којој човјек показује спремност да стално сазнаје и обогаћује своје видике и своје биће и да се тиме усавршава и изграђује као човјек:
,,Интересантни су они људи који стално теже за знањем, њих стално интересује да нешто ново виде, сазнају или да оно што већ знају, да још боље утврде. Колико само труда треба човјек да уложи да постане добар занатлија, колико треба да се учи код некога доброга мајстора па да и он сам постане добар мајстор. То се не постиже ни за недјељу, ни мјесец па ни за годину дана. То је мукотрпан процес. А камоли колико труда треба да би сте постали добри инжењери, љекари, професори или да би сте развили своје дарове да будете писци, сликари, пјесници или вајари, као што је наш прота Драган Митровић који је украсио овај Храм. Зашто ово све говорим? Зато што се Господ Исус Христос зове Премудрост или Мудрост Божија. У Њему је савршено знање. Он је Логос, свака наука: биологија, технологија, филологија и остале, свака од њих је везана за Логос, а Логос у дубљем смислу ријечи је Христос, Божија мудрост и Божија сила”. бесједио је Владика.
Високопреосвећени Митрополит је нагласио да долазећи у цркву сви имају прилику да се просвећују Божијим знањем, посебно се осврнувши на дјецу и на њихово држање пажње на часу, јер, како акцентује Владика, слушајући пажљиво на часовима, дјеца имају већ прилику много да науче од својих предавача:
,,Ви који долазите у цркву имате прилику да се просвећујете Божијим знањем. А то значи да се молите Богу, а онда ће Бог својом свјетлошћу и својом мудрошћу и љубављу да просвети ваша срца и ваше мисли да можете без икаквих тешкоћа да изучавате све науке које вам се предају у школама. Дјецо, обратите пуну пажњу када слушате наставу од ваших наставника, професора, учитеља јер већ ако сте пажљиво одслушали на часу оно што вам се предаје, ви сте већ много научили, то је најважнија ствар. Јер то знање се предаје непосредно као из руке у руку, као живи процес, жива ствар.”
У другом дијелу свог архипастирског слова Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је образложио да осим знања које је корисно, постоји и знање које је надимање мисли, што показују углавном они који се отуђују од Бога и нису спремни да своје знање дијеле племенито са другима:
,,Знање је једноставно, оно човјека успокојава, али, наравно има и оног знања које је само надимање мисли. То се догађа код оних који се отуђе од Бога и не желе да то знање подијеле са другима. Јер, када нешто учите, ви то знање треба да употријебите на добро. Прије свега за ваше духовно и умно напредовање, али и да би са тим знањем могли да помогнете и другима, а не само да га себи присвајате и да се правите много паметни.”
Митрополит је затим позвао све одличне ђаке, да помогну својим вршњацима који слабије уче:
,,Ви који сте одлични ђаци, а има вас доста, подијелите знање са онима који мање знају. Тако се учите племенитости, а то је много важније од знања.”
Владика се осврнуо на примјере великих људи, остварених, научника који су и у поодмаклом животу показивали свјежину и здравост духа, попут дјетета, радујући се новим сазнањима на дјечији начин, што како Владика даље образлаже јасно показује да је човјек пред Богом увијек дијете и да му стално требају учење и знање:
,,Гледао сам велике научнике, људе у поодмаклим годинама у осамдесетим годинама, а и даље су радознали за знањем, као мало дијете! Радују се сваком открићу као мало дијете! Види се да је човјек пред Богом увијек дијете и да му стално треба учење и знање. Зато дјецо идите у школу, будите уредни, пажљиви, не дријемајте на часу и док учите. Оставите мобилне телефоне, тиме се многи заглупљујете и затупљујете. Отворите своје душе и своја срца. А када завршите све обавезе онда изађите и играјте се! Вама је својствено да се играте, тако се развијате и напредујете.
Нека буде срећан почетак нове школске године, ми смо се Богу помолили да Бог на вас излије свој благослов, своју мудрост и своју љепоту, да вашу природну склоност ка знању употријебите на добро и да заиста стекнете знање и образовање, постајући паметни, здрави и добри људи. Амин Боже дај!”, поручио је на крају свог обраћања Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије.
Текст, фото-видео: Борис Мусић