У недељном дану, 3. септембра, служена је Света литургија у подгоричком Храму великомученика Ђорђа.
Светим евхаристијским сабрањем началствовао је протојереј Јован Радовић уз саслужење протојереја Мирчете Шљиванчанина старешине цркве и ђакона Луке Павићевића; док је молитвено учествовао протојереј-ставрофор Драган Станишић.
На литургијске возгласе одговарали су појци Цркве Св. Ђорђа.
Након прочитаног јеванђелског зачала словом поуке сабранима у храму Господњем, обратио се началствујући свештенослужитељ, прота Јован Радовић, тумачећи причу о добрим и злим виноградарима:
,,Виноград се још од цара Давида сматрао јеврејским народом; а Бог преко Пророка Исаије назива израиљски народ својим виноградом који је племенито засађен!. Када се сјетимо родоначелника јеврејског племена, сјећамо се да је Господ благословио Авраама због његове праведности због његове вјере и рекао му да ће од њега настати огроман и велики народ, а из његовог племена ће се родити Месија Спаситељ свијета, Христос Господ!“
Отац је указао да кроз цијелу историју јеврејског народа Бог брине о њима – Мојсије их спасава кроз Црвено море, Бог их храни небеском мааном, када су били жедни из камена им изводи воду.
,,Човјек домаћин је Бог Отац, виноград је израиљски, јеврејски народ а плот су закони које је Бог дао јеврејском народу, да се разликује од свих осталих народа, јер у мору незнабожачког свијета, Господ изабира јеврејски народ, који ће бити месијански, изабрани народ. Пивница означава долазак Месије Христа Спаситеља кога је Господ обећао Јеврејима. Под кулом се сматра старозавјетни храм, а послије доласка Христовога то је новозавјетна Црква. Слуге које су пошле да приме плодове су били пророци Божији.“
Отац је казао да не желећи да чују пророчанску ријеч, живећи животом који није по Закону Божијем, њихове су уши и срца биле окамењене и нису могле да чују пророчанске ријечи.
Подсјетио је да су Михеја пребили, Јеремију камењем засули, Захарију пред олтаром убили, Исаију тестером претестерисали, а Јовану Крститељу главу мачем посијекли јер нису могли да чују изобличавање на својој савјести:
,,Бог је видећи одступништво њихово, још више слуга слао, али је сваки исто прошао. Када је дошло до краја и стрпљење Божије, Бог шаље Сина својега у тај виноград – Господа нашега Исуса Христа. Међутим, Јевреји говоре – хајде да га убијемо и да узмемо његово насљедство.”
Прота је подсјетио да је Кајафа предложио – да је боље да један човјек страда, него да сав народ оде за њим. Јерусалим је био центар јеврејскога народа, како онда, тако и данас; извођењем Христа из винограда, Јевреји Га воде на мјесто Лобање, Голготу, које тада није припадало граду, а то нам говори да се Јевреји одричу Христа, да га не прихватају као свога Месију; зато чекају другога Месију до дана данашњега.
И Господ пита – шта ће учинити Господар винограда, када дође и види шта су све виноградари учинили.
Они Му говори – злочинце ће злом смрћу погубити, а виноград ће дати другим виноградарима, да дају плодове у своје вријеме. Камен који одбацише зидари, он постаде глава од угла.
,,Камен је Христос, а глава од угла, крајеугаони камен – камен који спаја, историју старозавјетну и новозаавјетну“, подсјетио је началствујући свештенослужитељ, додавши да су Јевреји били изабрани народ све до момента када су разапели Бога свога; тиме је изабранство прешло на Цркву Божију у којој су виноградари постали апостоли, светитељи, ученици, свештеници, исповедници, благочестиви и христољубиви цареви и царице и сви они који служе у Цркви Божијој.
И након Распећа Христовог, Господ чека наредних 40 година покајање Јевреја за учињено дјело, нагласио је отац да би 71. г. римске легије на челу са Веспазијаном Титом ушле у Јерусалим и потпуно га сравњују са земљом, убијају све Јевреје у граду.
Прота је указао да су они то сами изабрали, ријечима: Распни Га, Крв Његова на нас и дјецу нашу; тако да су сами себе проклели. Бог је дозволио да се сруши Јерусалим и они су се расијали по цијеломе свијету, а стигла их је инквизиција и холокауст гдје је побијено око 6.5 милиона Јевреја – свуда су страдали и свуда су били прогањани.
Завршавајући своје обраћање у подгоричком храму, прота је подвукао да ми хришћани не треба да чекамо са нашим покајањем, јер не знамо ни дана ни часа докле ћемо живети, већ треба да гледамо да искористимо милост Божију која нам се обилно даје.
Потом су сви они који су се припремали, приступили Светој чаши, у Светој тајни причешћа.
Затим су свештенослужитељи овог древног храма служили молебан поводом почетка нове школске године.
Том приликом старешина храма, протојереј Мирчета Шљиванчанин честитао је и пожелио срећну нову школску годину свим ученицима и њиховим наставницима – да се труде да напредују у добру, те је том приликом подијелио радосну вијест да ће почети са радом Православна гимназија Свети Сава на челу са директором Југославом Благојевићем, пожелевши Богом благословену нову школску годину.
Потом је заједничарење свештенослужитеља и парохијана, настављено у Светогеоргијевском фому.
Елза Бибић
Фото/Видео: Дарко Радуновић