У Саборном храму Христовог Васкрсења са почетком у 8 часова, у Недјељу пету, када се сјећамо Преподобне Марије Египћанке и њеног преображењског и покајног примјера живота, 10. априла 2022. године, одслужена је Света Литургија, којом је началствовао јереј Велимир Бугарин, уз саслужење протојереја-ставрофора Далибора Милаковића, протојереја: Миладина Кнежевића и Бранка Вујачића, као и протођакона Владимира Јарамаза.
Овом евхаристијском сабрању молитвено је присуствовао и протојереј-ставрофор Драган Митровић, старјешина Саборног храма.
Током Литургије, протојереј Бранко Вујачић, најавио је и да ће се на Велику и Свету Суботу 23. априла одржати сада већ традиционално Саборно крштење као и претходних година.
Он је додао да је то изванредна прилика за све оне који нису крштени а то желе, јер ће се тиме и својим крштењем уградити у велики догађај који ће услиједити дан послије тога – прослава празника над празницима – Васкрсење Господа и Спаса нашега Исуса Христа.
Сви они који су заинтересовани за саборно крштење могу се јавити црквењацима у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици. “За крштење је неопходно да поред вјере у живога Бога, новокрштени има кума који је крштен у Православној Цркви”, рекао је протојереј Бранко Вујачић.
Света Марија Египћанкa
Заједно са великим каноном који снажи душе подвижника, Црква произноси и цијело житије св. преп. Марије Египћанке, показујући њоме и у њој образац истинског покајања и примјер усавршавања вјерујућих, „покреће нас према Богу и чини да опет постанемо разборити, помаже нам да не паднемо у очај уколико нас неки гријех некада зароби”. Повјест о преп. Марији Египћанки дочарава вид искреног покајања и неизрецивог Божијег човјекољубија према онима који искрено желе да се одрекну својих сагрјешења.
Марија Египћанка је у свом животу сјединила и пројавила двије крајности – бездан гријеха и висоту побожности и врлине. У годинама своје младости, окупирана саблазнима порока, седамнаест година је провела у гријеху, да би се силом благодати Божије, као заблудјела овца поново вратила Цркви. На зов Цркве Марија, која није марила за Божије заповијести и која је помрачила у себи Божији лик, божанским промислом се наново благодатно обновила.
Напустивши Јерусалим Марија је приступила светим Тајнама у храму Јована Крститеља, у близини Јордана, а потом се осамила у јорданској пустињи гдје је провела 48 година, скоро без хране и одјеће, даноноћно оплакујући гријехе своје. Седамнаест година је провела Марија у средишту мрачног живота овога свијета; седамнаест година је трајала њезина тешка борба са грешним пожудама и, најзад, добровољну мученицу посјетио је жељени покој духа – плод необичних трудова и подвига, благодатни мир послан од Господа, Који нам свима савјетује: приступите мени сви невољни и обремењени и Ја ћу вас одморити. Од тада, Марија се бићем уподобљује ангелима, преузнијевши се изнад тијела и свијета: Зосима је њу у вријеме молитве видио узнесену од земље како стоји у ваздуху, и видио њезину прозорљивост ријечима, као и то да је два пута ходала по води Јордана као по сувом, а добила је од Бога и предзнање о времену своје смрти. Испричавши му свој живот, Преподобна га је замолила да идуће године у вријеме Великог поста опет дође у пустињу са светим Даровима како би се причестила. Зосима јој је испунио свету жељу. Примивши Тијело и Крв Исуса Христа и сјединивши се тајанствено са Њим, велика подвижница пустиње је умолила Преподобног да на исто мјесто и у исто вријеме дође и сљедеће године, али Зосима ју је тада већ нашао упокојену, а њене часне мошти је сахранио. Ускоро, пошто је примила причешће од Преподобног, она се упокојила – 530. године, 1. (14.) априла.
Софроније, патријарх јерусалимски, који је живио почетком VII вијека, саставио је опширно житије преп. Марије Египћанке које се и сада чита на богослужењу. А свети преп. Андрија Критски, звани и јерусалимски због монашких подвига у Јерусалиму, као изасланик јерусалимског патријарха Теодора на шести Васељенски Сабор 691. године, донио је собом у Константинопољ житије преп. Марије заједно са својим каноном знаним под именом велики. Од тога времена до сада, Православна Саборна Црква чита тај канон, а установила је да се и житије Преподобне чита у четвртак пете седмице Четрдесетнице, а у васкрсни дан те седмице савршава спомен у част Преподобне, оличавајући у њој обличје истинског покајања!
У наставку погледајте кратки филм израђен у част спомена на Преподобну Марију Египћанку у продукцији Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици:
Борис Мусић