High View Closed Magazine Journal Mock Up

Novi broj „Sveviđa“

Iz štampe je izašao novi 129. broj Sveviđa, lista Eparhije budimljansko-nikšićke za vjeronauku, hrišćansku kulturu i život Crkve.

Majski broj „Sveviđa“ pojavio se, ovih dana, u novom ruhu i na većem broju strana. Obraznik, čiji je osnivač Eparhija budimljansko-nikšićka, ima tradiciju izlaženja dugu dvije decenije.

Odnedavno je njegov glavni i odgovorni urednik protojerej-stavrofor Slobodan Jokić, arhijerejski  namjesnik nikšićki, a novi su i članovi redakcije: prof. dr Rade Kisić, prof. dr Vanja Ković, prof. dr Dušan krcunović, dr Miodrag Čizmović, dr Ivan Šupić, mr Stevan Đurđević, mr Miloš Nenezić, Radinko Krulanović, Janko Jelić i Spiridon Dejan Bulatović. Za dizajn, prelom i pripremu za štampu zaduženi su Dušan Tomić i Nikola Kadović, a lektor je Marija Jelić.

Novoizašli broj otvara Vaskršnja poruka Episkopa budimljansko-nikšićkog G. Metodija, kojom je najveći i najradosniji praznik Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista vjernom narodu uputio nadležni Vladika Metodije.

U rubrici Svetootačko bogoslovlje nalazi se tekst Svetog Grigorija Dvojeslova Jevanđelske omilije, Omilija 21, izgovorena u bazilici Blažene Djeve Marije na praznik Vaskrsenja, koju je preveo Rade Kisić, a u Savremenom bogoslovlju tekst Bogorodica Marija: arhetip čovječanstva, Aleksandra Šmemana, a u prevodu Dušana Krcunovića. Čitaoce će, svakako, obradovati, Pisma 1947-1955 prot. Aleksandra Šmemana – prot. Georgija Florovskog.

Izuzetno nadahnuta besjeda Episkopa zahumsko-hercegovačkog Dimitrija, izgovorena na Svetosavskoj akademiji u Nikšiću, zastupljena je, takođe, u ovom broju Sveviđa, kao i pastirska poruka protojereja-stavrofora Miloša Vesina, koja je štampana 1999. godine „tokom bombardovanja Srbije i srpskih zemalja od strane 19 zemalja članica NATO pakta, a naslovljena je sa „Vaskršnje podsećanje“.

Molitva kao carstvo slobode, naslov je teksta/besjede dr Nikole Maroevića, protojereja, dok je tekst mr Dražena Janka, koji piše na temu Savremene migracije u trećoj deceniji XXI vijeka i odgovor katoličke Crkve kroz encikliku pape Franja Frateli tutti za Sveviđe prireio mr Miloš Nenezić. Autor mr Miloš Nenezić je u ovom broju Sveviđa zastupljen sa još jednim tekstom – Eklisiologija pape Benedikta XVI i njene paralele u pravoslavnoj eklisiologiji.

Sjećanje na dragog člana crkvene zajednice u Nikšiću, blaženog spomena Vladimira Durutovića, koji je kod Gospoda i u našoj Crkvi uvijek živ, ovaj broj Sveviđa donosi kroz njegov Putopis ljubavi na Kosovo i Metohiju.

U novoj rubrici Vajanja u vremenu zastupljeni su tekstovi Srebroljublje Stojane Valan, Mreže posredi nas Miloša Milićevića, San naš nasušni Vanje Ković, O djeci i roditeljima u digitalnom dobu Bosiljke Tomić Daržirol.

Sveviđe je svoje stranice rezervisalo i za poeziju, pa čitaoci ovog broja mogu pročitati stihove Ernesta Kardenala, Biljane Makejević, Jelene Kovačević, dok se u odjeljku Vjera i mladi nalazi Beseda o ovci Sare Švedić.

O dr Dimitiriju I. Stefanoviću (1929-2020.) u tekstu pod naslovom „Čovek koji je pomerio istoriju srpske muzike“ piše Sara Milanović.

Sjećanja na Rajka Petrova Noga i Milovana Danojlića sa čitaocima Sveviđa podijelio je Dejan Spiridon Bulatović.

Još jedno sjećanje na stranicama lista Eparhije budimljansko-nikšićke iz pera protojereja-stavrofora Slobodana Jokića, a koje je pretočena besjeda, izgovorena na sahrani protođakona Vladimira Jaramaza, u Sabornoj crkvi Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću, 22. januara ove godine.

Obraznik zatvaraju tekstovi konzervatorke i restauratorke Andree Perić Konzervacija i restauracija rukopisnih i štampanih knjiga u vlasništvu Eparhije budimljansko-nikšićke i Zdravica u Podmalinsku Janka Jelića.

Uskoro, u izdanju Eparhije budimljansko-nikšićke, sa blagoslovom Episkopa budimljansko-nikšićkog, uskoro, biti objavljena knjiga Šmeman – Florovski Pisma 1947-1955, a biće objavljena u izdanju Sveviđa – Izdavačke kuće Eparhije budimljansko-nikšićke, što je, svakako, izdavački poduhvat vrijedan pomena.

Izvor: Eparhija budimljansko-nikšićka