Otac Nikola Pejovic

Обиљежавање Великог петка: Симболи и значења уз протојереја Николу Пејовића

Име: 03.05.2024-svestenik Nikola Pejovic-veliki petak; Опис: Обиљежавање Великог петка Тип: audio/mpeg

Протојереј Никола Пејовић, старјешина Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици и уредник радија „Светигора“, говорио је на Велики петак за наш васељенски радио „Светигора“. Разговарали смо о томе како Црква обиљежава данашњи дан, Велики петак, затим ступање у свети чин крштења и закључили разговор темом славе Саборног храма Христовог Васкрсења.

„Слиједећи Велики петак и све догађаје који су се одиграли са Христом, Црква преноси те свете тренутке кроз читање јеванђеља, гдје се детаљно описује Његово страдање. Одатле долази и служење часова на Велики петак, при чему сваки час има своју дубоку симболику, од тренутка када су Га свештеници ухватили, па до часа када је издахнуо на крсту. Ови часови су названи ‘Царски’ јер су у то вријеме присуствовали и Византијски цареви, што је додавало посебну свечаност тим богослужењима.

Након Царских часова, слиједи вечерња служба са изношењем плаштанице. Ова служба, инспирисана црквеном химнографијом и јеванђељем, приказује догађаје који су услиједили након Христовог распећа: предавање његовог духа Оцу небеском, Његова смрт и скидање са крста, омотавање у чисту плаштаницу, што је учинио Јосип из Ариматеје, један од тајних ученика Исусових.

Плаштаница симболизује погребне повоје и плаштаницу у коју је умотан Христ, те се у средини храма ствара гроб у који ће бити положен, симболично Га сахрањујемо присуствујући Његовој сахрани. Касније, током јутарње службе суботње, познате као ‘Плач Мајке Божије’, пјевају се потресни стихови који приказују осјећаје Пресвете Богородице гледајући свог Сина пониженог, разапетог, убијеног на крсту, али кроз тај плач провире и радост побједе, нада, чежња и вјера у коначну побједу добра. Јер, вјера нам говори да ништа није случајно ни са Христом, ни с нама кроз Њега.“ ријечи су протојереја Николе Пејовића.