Парастос у Старом Грацку

Парастос у Старом Грацку, злочин без казне

Данас је у селу Старо Грацко код Липљана служен парастос поводом обележавања 23. годишњице убиства 14 српских жетелаца из овог села. Починиоци злочина се још увек нису нашли пред лицем правде.

 

На њивама у атару села Старо Грацко код Липљана, 23. јула 1999. године из заседе је убијено 14 Срба. Најмлађи од њих имао је седамнаест година. Убијени су Милован Јовановић, Јовица и Раде Живић, Андрија Одаловић, Слободан, Миле, Новица и Момир Јанићијевић, Станимир и Бошко Декић, Саша и Љубиша Цвејић, Никола Стојановић и Миодраг Тепсић. Тела неких жртава била су унакажена тупим предметима до непрепознатљивости.

Парастос трагично страдалим мештанима Старог Грацка служио је Владика рашко-призренски Теодосије.

“И ове године смо се окупили на овом месту где је почињен невиђени злочин. Жетеоци из овог краја су изашли да саберу летину, а непријатељи су дошли да почине злочин из мржње и убили недужне људе. Страдали су само зато што су Срби и што су хтели да уберу плодове свога труда и зноја. Ово је дан када се са тугом и болом сећамо наших најмилијих”, казао је Владика Теодосије.

Заменик директора Канцелрије за Косово и Метохиу Борислав Тајић је истакао да је једина кривица ових људи је што у данима застрашивања, насиља и терора нису напустили родна места и отмичарима препустили своје домове и земљу својих предака.

“Пре тачно 23 године надајући се миру који је успостављен и верујући гаранцијама војне и цивилне мисије на КиМ људи су мучки убијени крај товара сакупјене летине. Толико очекивани мир једној страни је подарио аболицију од сваке одговорности да некажњено убијају, пале и протерују, а другој само патњу и бол”, рекао је Тајић .

Данас је у Старом Гацку боравила делегација Срба из Хрватске на челу са председником Главног одбора СДСС-а Милорадом Пуповцем који је истакао да својим доласком жели да подели тугу са овдашњим житељима и порородицама страдалих.

“Дошли смо да вас подржимо у сећању на њихово страдање, и да будемо са вама и када смо овде и када нисмо. Дошли смо да вас охрабримо да живите у својим селима и својим домовима, и да имате што боље услове за живот” казаоје Пуповац

У име чланова Удружења породица косметских страдалника обратила се Наташа Шћепановић.

“Ми смо данас са вама, јер најбоље разумемо вашу патњу. Пре 23 године Старо Грацко је завијено у црно и знамо да још увек осећате исту бол за башим ближњима и да су вам животе претворилиу пакао неки зли људи којима ништа не дугујете. Оно што појачава горчину је чињеница да за овај монструозни злочин нико није кажњен”, казала је Шћепановићева.

Породице жртава се још увек нису помириле са губитком својих чланова, али ни чињеницом да је правда закаснила. Славице Јанићијевић, која је тог дана изгубила четири члана породице, апелује на снаге британског КФОР-а, да се укључе и помогну у истрази, јер је уверена да они поседују веродостојне записнике са тог догађаја.

“Ја као жртва која је изгубила брата, оца и два стрица молим Британију да открије починиоце. После 23 године бола, време је да сазнамо ко је лишио живота наше најмилије”, нагласила је Јањићијевићева.

Градоначелник Штрпца Далибор Јефтић позвао је представнике међународних мисија да поново отворе истрагу.

“Одавде данас треба да пошаљемо поруку, а то је да су они који су одлучили да обуставе истрагу поводом овог убиства и масакра 14 жеталаца учесници злочина. Када нема правде и казне за оне који су убиство починили онда се подршка даје управо убицама, и онда они могу да мисле да могу да понове исте злочине”, казао је Јефтић.

Испред спомен обележја страдалим жетеоцима венце су положили заменик директора Канцелрије за Косово и Метохиу Борислав Тајић, представник делегације Срба из Хватске Милорад Пуповац, председница општине Грачаница Лиљана Шубарић, градоначелник Штрпца Далибор Јефтић, начелник Косовског управног округа Срђан Поповић, председник Привременог органа града Приштине Новак Живић, председник Привременог органа града Липљана Милан Јоксимовић и представник села Старо Грацко Зоран Ћирковић.

Ово је један од највећих злочина над Србима на Косову и Метохији, који се десио након рата и доласка међународних мировних снага у јуну 1999. године. Истрагу су одмах након злочина спровеле јединице британског КФОР-а, да би предмет потом био предат УНМИК-у. У октобру 2007. године УНМИК полиција је ухапсила Мазљума Битићија, из села Велики Алас код Липљана због сумње да је учествовао у масакру. Битићи је, после два месеца, услед недостатка доказа пуштен из притвора, а из истих разлога, Специјално тужилаштво Косова је маја 2017. године обуставило истрагу против седморице осумњичених.

Извор: Радио КиМ
Фото: Радио КиМ