Пета Међународна духовна академија “Свети Јевстатије Превлачки” почиње вечерас, 5. септембра, у 18 часова у Манастиру Светог архангела Михаила на Михољској превлаци код Тивта и трајаће до 7. септембра
Традиционално превлачко саборовање отвориће Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, а након њега поздравно слово ће изговорити архимандрит Бенедикт, игуман превлачки.
Част да каже уводну бесједу припала је Његовом преосвештенству Епископу городецком и ветлушком г. Августину, путем Zoom укључења.
Након тога излагање под називом “Женска тема и рат” имаће Јуриј Нечипоренко, такође путем Zoom укључења.
На тему “Јама и извор”, говориће књижевник Милутин Мићовић.
“Ад као инструмент увреде” је тема о којој ће говорити Александар Закуренко (Zoom укључење).
Академија се одржава у древном Манастиру Светог архангела Михаила на Михољској превлаци, који је Свети Сава Немањић 1219. установио као сједиште Зетске епископије.
Из свештене царске лавре Светог архангела Михаила на Михољској превлаци, која је организатор МДА “Свети Јевстатије Превлачки”, раније су саопштили да је тема овогодишње академије ријеч Божија откривена Светом Силуану Атонском: “Држи свој ум у аду и не очајавај!”
„Суочени са многим видовима испољавања зла у савременом свијету, чини се да никада није била актуелнија порука светогорског светитеља. Јер заиста, како се хришћанин има спасавати у свијету који најчешће подсјећа на адско окружење, у коме су све изворне хришћанске вриједности највећма доведене у питање? Како данас, бивајући у окружујућем аду, разумијевати гласовиту поруку Силуана Атонског да држимо свој ум у аду и да не очајавамо?
На трагу тумачења Авве Јустина Ћелијског Апостолове посланице (I Јованова 5,19), са правом питамо: да ли данас заиста јасно распознајемо граничне линије између онога што је Божје и што није Божје; између добра и зла, правде и неправде, истине и лажи, живота и смрти, Бога и ђавола? Потврђује ли начином живота савремени хришћанин став да упркос таквом свијету, он живи светим силама онога света, чувајући се од зла и гријеха?
Слиједимо ли поруку о императиву анђеоског подвига хришћана који се састоји у томе што живе у свијету који сав у злу лежи, то значи: у аду, не очајавајући при томе јер знамо да смо од Бога, како разумјети да је сав овај богоздани свет данас посебно оборен злом, у коме савремени човјек лежи као тежак болесник? (Авва Јустин). Који су путеви превладавања таквог стања и потврђивања Логосне суштине коју човјек као твар Божија непобитно у себи носи?
Сва ова питања добијају посебно на актуелности имамо ли у виду садашњу трагедију рата словенске православне хришћанске браће, чије се окончање ни помирење назрети не може!
Одговоре на ова и друга овима блиска проблемска питања, учесници Академије ће покушати дати посредством предавања и дијалога из угла различитих дисциплина: теологије, философије, политичке теорије, социологије, историје, књижевности, психологије итд.”