Представљањем зборника „Свијет се из чуда обнавља“, који сабира текстове са прошлогодишњег симпозијума посвећеног дјелу Милутина Мићовића, предсједника Књижевног друштва „Његош“, у Плужинама су синоћ 18. јула, отворени 54. књижевни сусрети „Пјесничка ријеч на извору Пиве“, који ће трајати до 20. јула.
О зборнику који свједочи о трајности књижевне ријечи говориле су књижевнице Милица Бакрач и Милена Кулић, док је Мићовић подсјетио да је његово дјело дуго остајало по страни и поручио да „ријеч држи човјека, даје слободу и духовну снагу“.
„Желим да изразим велику истинску захвалност свима који су се потрудили да дође до симпозијума прошле године и да овај зборник изађе пред читаоце. Ове књиге, моје суштинско дјело, о којима је ријеч, а које су основа зборника, биле су у гробу нечитања. Али како су на срећу ријечи живе и не могу да остану у гробу, потврдио је прошлогодишњи симпозијум и данашњи скуп, добри читаоци. А то дубоко обрадује и с пуним осјећањем могу рећи, послије оволико стажа, да ријеч држи човјека, држи живот, даје слободу и увећава духовну силу. Тако да у данашњем времену када се све суштинско потискује на маргину, као да не постоји, то је нешто што истински изненађује човјека. Стваралачка слобода, повјерење у ријеч, праповјерење у Божанску силу која надгледа, помаже у овом великом свјетском мраку, даје свјетлост и укрепљење унутрашње човјеку да се бори са свим силама. Тако се нашла на путу та Нула о којој је у зборнику много ријечи“, казао је Мићовић.
У наставку вечери Радојка Цицмил Реметић одржала је стручно излагање под насловом „Осветљавање изворног спектра боја у Пиви“.
Академик Јован Делић представио је два значајна издања: монографију „Стеван Тадић испред свог времена“, приређену од стране историчара Павла Орбовића и зборник „Поезија и поетичка мисао Новице Тадића“, уреднице Светлане Шеатовић. Делић је, у контексту дијалога визуелне и књижевне умјетности, отворио и изложбу радова „Додир себе“ сликарке Марије Абрамовић.
„Марија Абрамовић наслућује тјелесну драму; прикрива тијело неким прозирним линијама, али се оно јавља као каква планина у магли, некад агресивно, некад готово срушено, у напору подизања и уздизања, каткад са наглашеним јаким бутинама, па са моћним стопалима, некад са истакнутим зубима, најчешће тамно, нејасно, готово мрачно, по правилу неиндивидуализовано. Некад чак у смртном грчу. Тјелесна ватра је тамна, мрачна, као да то тијело – тајна жуди за свјетлошћу, да га освијетли и очисти, да се тијело самоспозна. Тијело је увијек у некој драми, у тежњи успостављања, у напору уздизања – Кога ја видим и доживљавам, чак кад је и у самртном грчу. Марија има суверену линију. Фигура и линија су у савезу као и цртеж и слика. Њена линија моћно слободно фигурира и меандрира”.
„Вечерас су ту радови који су настајали у периоду између 2015. године до данас. Може се видети градација израза и примјетити да сваки нови рад носи искуство претходног. Тако да је видљив процес, који сам развијала и градила свих ових година“, казала је Абрамовић.
Књижевник Ранко Мићановић представио је нова издања аутора из Пиве, објављена у периоду између два књижевна сусрета, а која су пристигла у Центар за културу Плужине.
Свој допринос, стиховима, дали су и завичајни пјесници: Радомир Митрић, Батрић Кандић, Спасоје Бајовић и Милена Кулић.
Посебан сегмент вечери посвећен је меморијалном присјећању на књижевне ствараоце: Радојицу Бошковића, Љубомира Симовића и Илију Лакушића. Њихова дјела евоцирана су као трајан дио књижевног памћења простора Црне Горе и шире.
Традиционална књижевна награда Центра за културу Плужине “Спасоје Пајо Благојевић” за пјеснике до 27 година, додијељена је Раду Шупићу из Лазаревца.
“Јако сам поносан, награда Спасоје Пајо Благојевић веома ме обрадовала и представља велики подстицај, јер тек залазим у пјесничке воде. Ово је први пут да сам у Плужинама, до сада сам објавио сам двије књиге, а ово је трећи рукопис, односно трећи завршни триптих”, казао је награђени аутор.
Награда “Радуле Жељко Дамјановић” припала је Амару Кучу из Рожаја, који ће признање преузети накнадно.
Модератор је био новинар Жељко Вуксановић.
Другог дана књижевних сусрета биће одржан симпозијум посвећен књижевном стваралаштву Благоја Баковића, потом промоција књиге Теодоре Чукић – прошлогодишње добитнице награде „Спасоје Пајо Благојевић“, додјела награда „Пивско око“ и „Коста Радовић“.
Планирано је и представљање портрета пјесникиње Милице Бакрач, митинг поезије и дружење са пјесником Зораном Костићем.
Ријеч и сцена спојиће се у завршници 54. књижевних сусрета „Пјесничка ријеч на извору Пиве“ наступом Матије Бећковића и глумице Иване Жигон.
“Пјесничку ријеч на извору Пиве” организује Центар за културу Плужине, под покровитељством Општине Плужине, Министарства културе и медија и Министарства пољопривреде и Електропривреде Црне Горе.
Извор: РТНК