Саборни храм Подгорица

Поништено решење Пореске управе којим је Митрополији на терет стављен дуг од два милиона евра пореза за свештенике

Министарство финансија је поништило рјешење Пореске управе којим се на терет Митрополији црногорско-приморској ставља порески дуг од преко два милиона евра (са обрачунатим каматама) на име пореза и доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за око 60 свештених лица, пише Дан.

Спорним рјешењем је Митрополији као исплатиоцу прихода, на чији терет се плаћају порези на доходак физичких лица (доприноси за пензијско и здравствено осигурање, од самосталне дјелатности свештеника, вјерских службеника, монаха и монахиња) утврђена обавеза плаћања пореза и доприноса за здравствено осигурање на лична примања из самосталне дјелатности, камата за неплаћене и мање плаћене доприносе за ПИО и здравствено осигурање, као и разлика између утврђених и мање плаћених обавеза за период од 2003. до 2020. године.

У одлуци о поништавању рјешења наводи се да је Митрополија у благовременој жалби навела да нема правног основа да буде странка у поступку за обрачун доприноса за ПИО за свештенике и вјерске службенике као осигуранике самосталне дјелатности.

Указал и су да је Законом о доприносима за обавезно социјално осигурање прописано да су обвезници доприноса за ПИО свештеници, вјерски службеници, монаси и монахиње, а не Митрополија.

Истакли су да су рјешења могла бити донијета само на појединачна имена око 60 свештених лица, а што Пореска управа није урадила, чиме је направљена битна повреда управног поступка јер ниједном лицу није дата могућност да учествује у њему.

“Наводе и да су утврђене обавезе и за умрле и пензионисане свештенике и вјерске службенике, као и да Пореска управа досад није донијела ниједно рјешење којим би утврдила пореску обавезу чак ни Митрополији, иако није пасивно легитимисана па самим тим није могло доћи до кашњења у извршењу обавеза, из ког разлога није ни било законског основа да се обрачунавају камате”, наводи се у одлуци о поништавању.

Министарство је утврдило да побијено рјешење није правилно и на закону засновано.

“Утврђено је да је код жалиоца (Митрополија) по налогу за теренску контролу од 10. фебруара ове године вршен инспекцијски надзор, правилности обрачунавања, пријављивања и плаћања пореза и других дажбина. У току надзора утврђено је чињенично стање које је констатвано записником од 17. марта који је достављен на адресу жалиоца поштом. На записник жалилац је благовремено поднио примједбе због битних повреда правила поступка, погрешно и непотпуно утврђеног стања и погрешне примјене материјалног права. Поступајући по датим примједбама, порески инспектор је на основу нових чињеница и доказа, због којих је требало промијенити чињенично стање утврђено записником, сачинио допуну записника”, пише у рјешењу.

Министарство констатује да се Пореска управа у образложењу рјешења није позвала на законску одредбу на основу које је Митрополији утврдила обавезу пореза, као и доприноса за здравствено осигурање за период од 2003. до 2010. године, односно након истека апсолутног рока застарјелости прописаног одредбама члана 103 Закона о пореској администрацији, пише Дан.

“Констатација првостепеног органа у образложењу побијеног рјешења да је Пореска управа предузетим службеним радњама пословне 2012. и 2018. године, у погледу обрачуна и наплате извршила прекид рокова застарјелости, због чега нема основа за примјену института застарјелости обрачуна и наплате доприноса здравственог осигурања за наведене периоде је спорна, с обзиром на то да закон не прописује прекид рокова застарје лости када је у питању застарјелост права на утврђивање пореских обавеза, због чега је утврђивање пореза и доприноса здравства за период од 2003. до 2010. године спорно”, наводи се у рјешењу.

Пуномоћници Митрополије у овом предмету били су свештеници протојереј-ставрофор Велибор Џомић и прото-презвитер Предраг Шћепановић.