U utorak, 26. novembra 2024. godine održano je predstavljanje knjige autora Uroša Joksimovića ,,Rođen sam da vjerujem” u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici sa početkom u 19 časova.
O knjizi su govorii: Protojerej mr Predrag Šćepanović, arhijerejski namjesnik podgoričko-danilovgradski ; Protojerej Nikola Pejović, starješina Sabornog hrama i glavni urednik ,,Radio Svetigora” ; mr Predrag Ražnatović, istoričar, kao i gospodin Uroš Joksimović, autor knjige.
U uvodnom dijelu sve prisutne je pozdravio domaćin, protojerej Nikola Pejović, starješina Sabornog hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici i glavni i odgovorni urednik ,,Radio Svetigora“ koji je potom istakao da knjiga Uroša Joksimovića jeste svojevrsno svjedočenje vjere u raspetog i Vaskrslog Hrista jednog čovjeka koji svjedoči vjeru, snagu vjere, volju vjere i život u toj vjeri:
,,Ovo kratko ispovjedanje vjere je početak ove male, ali dragocjene knjige Uroša Tihomirovog Joksimovića ,,Rođen sam da vjerujem“. Dobrodošli na promociju ove knjige. Ovo nije samo promocija jedne knjige, jednog ljudskog mudrovanja, nego iznošenje u javnost i svjedočenje zaista vjere u raspetog i vaskrslog Hrista jednog čovjeka koji će kroz ovu knjigu, a večeras i lično svojim prisustvom, svjedočitu vjeru, snagu vjere, volju vjere i život u toj vjeri. Zato svi vi koji ste večeras došli, došli ste da vidite i da se ogrijete i da pijete sa tog izvora žive vjere.“ O Urošu će se tek čuti, jer Uroš ima svoju misiju koju će dijelati po darovima koje mu je Bog dao, a na nama je da vrata ovih naših hramova, i na onima koji su zaduženi za razne kulturne događaje i centre, da vrata svojih kulturnih centara otvore da se čuje kako vjera djeluje i kako je vjera živa i kako je kroz nju živ Gospod Bog naš“. – rekao je prota Nikola.
Profesor istorije i istoričar mr Predrag Ražnatović. iskazao je iskreno divljenje prema Urošu i njegovom duhovnom uzdizanju i nepokolebivom putu ka Hristu i Božijem poznanju, dodajući da su tekstovi Uroša Joksimovića odraz životne volje i duhovne snage, mašte i kreacije, kojom odbacuje obruče i ograničenja koja mu nameće životna situacija. ,,U knjizi ,,Rođen sam da vjerujem“ na oko 130 stranica teksta Uroš nam svojim odvojenim kratkim tekstovima predaje u ruke koloplet iskrenih ispovijesti, ozbiljnih razmišljanja u ličnih osjećanja i opisa svetih mjesta. Uroš je živi dokaz biblijskih riječi da se sila Božija kroz nemoći ljudske projavljuje. A potom kaže, sa jedne strane neko bi mogo reći da je Uroš nemoćan, a on je moćniji od svih nas. U svom svijetu mašte, između jave i sna, on nam otkriva svoje snove o posjeti manastirima i svetinjama koje još nije posjetio“. – zaključio je profesor Predrag Ražnatović.
Protojerej mr Predrag Šćepanović, arhijerejski namjesnik podgoričko-danilovgradski naglasio je da pored mnogih drugih velikih pisaca, pjesnika i književnika poput Matije Bećkovića, akademika Mira Vuksanovića koji su predstavljali svoja velika djela u Hramu nema zapravo dostojnijeg i pozvanijeg da to uradi pod svodovima podgoričkog Hrama od Uroša Joksimovića. Prota Predrag je podvukao da je živi primjer Uroša Joksimovića zapravo jedan veoma važan čas u učionici i u školi života.
,,Ova rijetka knjiga, rijetkog pisca, ispisana u danima i godinama odrastanja govore da je predanje naše Svete Crkve i vjera pravoslavna atmosfera kojom diše Uroš Joksimović i ja mu kao sveštenik pravoslavni prvo odajem ogromno poštovanje i priznanje za ovaj ogromni trud, jer mi pišemo i brbljamo i govorimo, a Uroševa je svaka riječ zakvašena suzama. Tvoje oči, hvala Bogu, pune su neba, pune su Boga, pune su duše i večeras si nam ti održao jedan čas u učionici i u školi života“, naveo je otac Predrag.
Na kraju večeri, svima sabranima se obratio autor knjige, gospodin Uroš Joksmović koji je izrazio duboku zahvalnost što baš u velelepnom Hramu kakav je Saborni hram Hristovog vaskrsenja u Podgorici ima priliku predstaviti svoju prvu knjigu:
,,Dragi prijatelji Srpske književne zadruge, članovi moje porodice, draga braćo i sestre u Hristu, dobrodošli na promociju knjige ,,Rođen sam da vjerujem“. Blagodarim Bogu, Svetom Vasiliju Ostroškom, Svetom Petru Cetinjskom što večeras govorim u kripti ovog Hrama, na čijem se osveštanju u oktobru 2013. ljeta Gospodnjeg okupio cijeli pravoslavni svijet, svi patrijarsi crkve vaseljenjske. Zahvalam sam što govorim pred ovim oltarom svetim pored paraklisa Svetog Amfilohija Ikonijskog, gdje počiva Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije Radović, što govorim u Podgorici, nekadašnjoj Ribnici, u kojoj je po predanju rođen Stefan Nemanja, odakle je potekla svetorodna loza Nemanjića. Zahvalan sam što u ovom velelepnom Hramu, govorim o svom prvom djelu – knjizi ,,Rođen sam da vjerujem“, knjizi koja je objavljena po blagoslovu Episkopa budimljansko-nikšićkog g. Metodija“. On je rekao da svoje prvo djelo posvećuje svojoj sestri koja sa ljubavlju i svakom žrtvom nosi i njegov krst, starajući se neprekidno o njemu:
,,U knjizi pišem i o Kosovu i Metohiji, tom parčetu neba na zemlji, pisao sam sa željom da ga posjetim i u tome sam uspio nakon objavljivanja ove knjige. Knjiga je posvećena mojoj divnoj sestri Sari, studentkinji fakulteta Dramskih umjetnosti na Cetinju, koja me iskrenom ljubavlju i riječima koje su izraz njene brige, grije, hrabri i opominje da sa optimizmom i bez straha prolazim kroz iskušenja kojih uvijek mora biti. Koračam putem svojim, na koji sam pozvan od rođenja“.,Veliki aplauz za moju hrabru, lijepu i plemenitu sestru Saru koja nosi krst svoga brata. Braćo i sestre, neka vas Bog i Sveti Petar Cetinjski i Sveti Vasilije Ostroški blagoslove vas, vaše kuće i vaše porodice“. – poručio je na kraju gospodin Uroš Joksimović, autor knjige ,,Rođen sam da vjerujem“.
Tekst, foto: Boris Musić