У манастиру Девине Воде недалеко од Зубиног Потока, литургијом је прослављена храмовна слава. Литургију је служио високопреосвећени митрополит рашко-призренски Теодосије уз саслужење више свештенослужитеља из рашко-призренске епархије.
Велики број верника је дошао на прослављање славе манастира, а литургији су присуствовали и представници Канцеларије за Косово и Метохију на челу са Миленом Парлић, помоћницом директора Канцеларије за КиМ из Сектора за сарадњу са СПЦ и бригу о културном наслеђу.
На литургији су освећени и преломљени славски колачи, а обративши се сабранима у пригодној беседи је митрополит рашко-призренски Теодосије говорио о настанку и чудима иконе Богородице Тројеручице. Он је рекао да је икону насликао Свети апостол и јеванђелист Лука, а да јој је због чудесног исцељења Свети Јован Дамаскин додао на икони трећу руку у знак захвалности. Митрополит рашко-призренски је истакао да се овај празник најторжественије слави у манастиру Хиландару:
,,Ово је празник који се најторжественије слави у манастиру Хиландару. Трећа рука која помаже све немоћне болесне, а благословом Светога Саве освећеног ова икона је предата нашем архипастиру Светом Сави српском када је посетио Свету земљу и манастир Светог Саве освећеног. И он је као највећи дар и највеће благо ту икону донео на Гору Атонску и положио је у манастир Хиландар који је основао заједно са својим оцем Симеоном Мироточивим и посветио Пресветој Богородици”.
Митрополит рашко-призренски је рекао да је та икона умножена и да данас има много икона Тројеручица широм наше земље и свуда где Срби живе и она чудотвори.
,,И ми у нашој епархији имамо Богородицу Тројеручицу овде и мајка Божја хоће да света обитељ живи и да овде прослављамо име Божје и да се прославља икона Тројеручица. Онолико колико ми имамо вере у Бога, онолико колико се будемо молили Богородици Тројеручици, онолико ће нам Господ дати и заштите и моћи и снаге да опстанемо на овим просторима. Само кукавице и они који немају вере беже са нашег Косова и Метохије и одлазе којекуда мислећи да ће тамо наћи срећу себи и својим најмилијима, деци својој, а овде почива благослов. Нигде Господ није ближи нама и његова моћ и Мајке Божје него тамо где страдамо. И не треба да се плашимо људи, нису они толико моћни ако ми имамо веру и заштиту Пресвете Богородице. Треба да се плашимо себе, свога неверја и свога кукавичлука и да се плашимо греха браћо и сестре, то нас удаљује од Бога а мање ћемо грешити тамо где смо у опасности где треба стално да призивамо помоћ Божју да смо ближи Богу. А тамо где сматрамо да смо безбрижни, безбедни и срећни ту смо најмање сигурни, ту највише грешимо”.
Митрополит рашко-призренски је додао да и манастир у Девиним водама живи захваљујући молитвама Пресвете Богородице:
“И зато молитве Пресвете Богородице су нама снага и крепост и обавеза да останемо на путу Божјем да ми својим животом и присуством чинимо да наше светиње живе и да се не угаси ни кандило, ни славска свећа, ни вера наша. Тако да ова света обитељ она овде гори као свећа и много смо захвални мати Пелагији што се прихватила да преузме не мало бреме на њена слаба леђа која овде живи. Али није сама јер Господ благи и многи верници су овде присутни опредељени да помогну. И Мајка Божја је заштита овог места и свих који су овде. Само по мери наше вере успећемо или ћемо бити поражени, али не само ми поражени него и будуће генерације ако направимо погрешан корак ако учинимо оно што не смемо као хришћани као православни Срби да учинимо што нису учинили наши преци. Многи су свој живот дали да би сачували веру и ову свету косовско-метохијску земљу. Нису се склањали нису бежали, нису остављали непријатељима оно што је најсветије”.
Митрополит рашко-призренски се на крају захвалио свима који су дошли да увеличају славу а нарочито представницима канцеларије за Косово и Метохију:
“Нека је срећна данашња слава, данашњи празник свима вама који сте дошли који сте присутни који сте помогли да ова светиња буде оваква каква је , и верници и, нарочито видим овде да су присутни представници Канцеларије за Косово и Метохију који помажу не само ову свету обитељ, него и све наше цркве и манастире али и народ, помажу да би могли опстати и живети на ови просторима”.
Оснивање манастира Девине воде се везује за постојање истоименог извора у подножју ,,Девиног брда“ у близини “Девине ливаде”. Називи ових места сведоче о везаности људи овога краја за Пресвету Деву Богородицу, а сам извор се сматра лековитим и чудотворним. Мештанин села Банов До, Велибор Спасојевић је на том кладенцу подигао чесму 2001.године и посветио је Светом Василију Острошком.
После окупљања око новоизграђене чесме, мештани околних села су покренули иницијативу да подигну цркву у близини. Епархија рашко-призренска је подржала и благословила такву идеју и већ 2004. године је изграђена црква посвећена Икони Мајке Божије Тројеручице, а крај цркве, само пар година потом, Епархија је подигла и манастирски конак.
У манастирској цркви свој трон има и икона Богородице Тројеручице која је као поклон манастира Хиландара донео претходни игуман ове светиње отац Фотије.
На тонском запису бесједе и фотографијама благодаримо Димитрију Радићу.