Прота Далибор Милаковић

Прота Далибор Милаковић: Празником Тројичиндана престају међу људима подјеле, јер нас љубав све сабира

Светом литургијом у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, у недјељу 12. јуна 2022. године прослављен је Тројичиндан – празник Силаска Светог Духа на апостоле

 

Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Далибор Милаковић, уз саслужење протојереја-ставрофора и старјешине Саборног храма Драгана Митровића, протојерејâ: Миладина Кнежевића, Бранка Вујачића, Милана Кадијевића из Епархије далматинске, као и јереја Велимира Бугарина.

У славу и у част Божју, током Литургије појали су мјешовита пјевница при Саборном храму Христовог Васкрсења, као и храмовни Хор Светог апостола и јеванђелиста Марка.

Након прочитаног зачала из Светог јеванђеља многобројно сабраном вјерном народу, обратио се празничним и пастирским словом началствујући протојереј-ставрофор Далибор Милаковић, који је указао на значај празника којег прослављамо као празник Свете Тројице, Тројичиндан:

,,Данас, драга браћо и сестре, славимо празник Педесетнице или празник Духова или празник Свете Тројице. Свака ова ријеч објашњава шта је овај велики празник који је данас пред нама. Чули смо наиме у Дјелима апостолским да су се апостоли окупили на истом оном мјесту гдје је одржана и Тајна вечера очекујући Духа Утјешитеља, којег им је Господ Бог и обећао да ће на њих ниспослати”.

У даљем излагању он је подсјетио да је на Тројичиндан Свети Дух сишао на апостоле:

,,Тог дана Дух Свети као треће лице Свете Тројице сишао је на апостоле, чуло се хучање вјетра толико силно да су се не само ученици Христови, већ и људи који су ту били око њих уплашили. Сви ти људи су били ту окупљени на једном мјесту, а то нам говори да Дух Свети долази, силази управо тамо гдје је заједница у име Свете Тројице. Дух Свети је тај који оживотворава, то је свјетлост нашем бићу која се даје свима нама, то је и љубав која се раздаје свима, јер безброј је начина на који се Дух Свети објављује свијету. На овај дан се, браћо и сестре, пројавио домострој спасења, данас је рођена Света црква Божија, дакле”, бесједио је прота Далибор.

У другом дијелу пастирског слова он је подсјетио да се Света педесетница прославља као рођендан Цркве Христове:

,,Данас је рођендан Цркве Христове зато што је настала прва заједница у пуноћи која је примила на овај дан Духа Светога. Након апостола који су управо надахнути Духом Светим изашли на улице и проповиједали на разним језицима радосну вијест о Васкрслом Христу, народ који се затекао из разних крајева на улицама Јерусалима је био следећи који ће примити Духа Светога Крштењем. Свети апостол Лука који је и писао Дјела апостолска децидно наводи племена и припадност народа који се обрео у те дане у Јерусалиму. Проповијед апостола, нарочито чувену проповијед Светог апостола Петра пратило је велико чудо, будући да неуки и прости рибари апостоли су говорили на свим језицима баш оних који су ту били присутни, видјећи народ то чудо, силином проповиједи и живе ријечи Божије, на овај дан, у први мах се крстило чак 3.000 људи.”

Напослијетку, отац Далибор је нагласио да је сваки човјек личност за себе, али да смо сви једно ако пребивамо у љубави и ако нас сабира благодат Духа Светога, подвукавши да овим празником Господ јасно показује да међу људима суштинске разлике не постоје, те да престају подјеле:

,,Свако од апостола је другачији, свака личност је за себе, баш као и ми данас који смо окупљени у овом Храму светоме, сви смо јединствене и непоновљиве личности. Међутим, благодат Духа Светога нас све сабира и сви смо у љубави једно. Зато и говори Господ да више не постоје разлике међу нама, ни етничке, ни полне, ни националне, већ смо сви једно. Празником Свете Тројице престају међу људима подјеле. Треба чувати историју, традицију, културу народа у којем смо се родили, али, то не смије да постане нешто на чему треба градити свој живот. Морамо се издићи изнад тога, јер љубав Божија издиже изнад ових земаљских оквира. Дар Духа Светога је љубав, а љубављу заиста све побјеђујемо”.

Сабрање је завршено свечаном вечерњом службом са традиционалним кољенопреклоним молитвама, док је за то вријеме вјерни народ по древном обичају правио вијенце од траве и цвијећа.

v-20253-1655031819-836

Текст, фото & видео: Борис Мусић