У Недјељу шесту по Педесетници 16. јула 2023. године у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, одслужена је Света Литургија којом је предстојао протојереј Никола Пејовић, старјешина Саборног храма.
Проти Николи су саслуживали: протојереј-ставрофор Далибор Милаковић, протојереј Бранко Вујачић, као и ђакон Ведран Грмуша.
Непосредно пред Свету Тајну Причешћа свима сабранима обратио се началствујући протојереј Никола Пејовић који је у уводном дијелу пастирског слова подсјетио да јеванђелске поруке једу увијек свевремене и актуелне, акцентујући притом да Господ јасно показује да тјелесном исцјељењу претходи покајање и преумљење:
”Ова јеванђелска прича има своју поруку која је увијек савремена и свевремена. Оно што је очигледно јесте да Господ не даје тјелесно исцијељење одмах овом немоћном, одузетом, раслабљеном човјеку. Него му прво каже: ”Опраштају ти се гријеси”, а тиме Господ жели очигледно да покаже да је како казује Свети апостол Павле: ”Плата за гријех смрт.” Гријех и грешно стање је природно за свакога човјека и нема човјек да и дан поживи на земљи а да не сагријеши. Дакле Господ тјелесним исцијељењу у овом случају претпоставља духовно исцијељење”, рекао је отац Никола.
Прота Никола се затим осврнуо на позив Господа и Спаса Исуса Христа да увијек тражимо Царство Небеско које се највише огледа у покајању и измјени начина живота: ”Господ нам поручује да кад иштемо било шта у животу, да иштемо прво Царство Небеско, а то значи да послушамо оне ријечи: ”Покајте се јер се приближило Царство Небеско”. Дакле прво кад тражимо у животу било шта да нам Господ дарује, било какву земаљску потребу, за исцијељење, здравље, напредак, срећу, слогу, мир, за посао, прво требамо да имамо на уму да смо дужни да принесемо Господу покајање, да се за своје гријехе покајемо и да нас Господ исцијели духовно, да наше гријехе узме на Себе и очисти нас од гријеха.”
”Јер ако нам Господ не опрости гријех, ако се не покајемо, можемо задобити сва блага овога свијета, а како каже Господ у Јеванђељу: ”Каква је човјеку корист да задобије сав свијет, ако души својој науди?!” Е зато овом исцијељењу претходи исповијест и покајање”, бесједио је он.
Прота Никола је у наставку указао на то да докле се год не покајемо из дубине душе тешко да можемо добити било какво друго испуњење у животу: ”Сваки гријех одузима човјеку способност да може нормално да живи и функционише. Човјек са гријехом је и слијеп и глув, немоћан и раслабљен, губав и одузет. Докле се год не покајемо из дубине душе тешко да можемо добити било какво друго испуњење.”
Он је у другом дијелу свог пастирског слова, нагласио да ће Господ судити сваком човјеку на основу дара слободне воље са којим сваки човјек располаже: ”Покајање значи да схватимо да носимо собом ту палу природу и то духовно пало стање од нашег праоца Адама. У Јеванђељу стоји записано: ”Доћи ће Бог да суди свакоме човјеку”. А по чему ће то Господ да нам суди? Управо по ономе што нам је дао. А дао нам је моћ слободне воље. То значи управо то да ли ћу ја нешто урадити или ћу нешто рећи или ћу заћутати, хоћу ли урадити добро дјело, или ћу га презрети, да ли ћу живјети у врлини или нећу не зависи од Бога, него зависи од мог слободног избора – и у томе ће нам Господ судити.”
Прота Никола је закључио да су порука и поука овог јеванђелског зачала, које говори о покајању и исцијељењу заправо та да човјек спашава себе, свој живот, да себе сагледава и исправља, а не све око себе: ”Зато је увијек важно да човјек обраћа пажњу првенствено на себе. Спаси се ти, немој да знаш све и мјериш свакоме и побожност и казујеш шта ко треба да ради и да судиш о дешавањима по свијету – прво спаси себе, то је порука ове Јеванђелске приче.”
”Нека нам Господ дарује ту духовну снагу, духовну радост, да слободу која нам је дата искористимо на изграђивање наше личности, на спасење, на задобијање Царства Небеског јер кад задобијемо Царство Небеско све ће нам Господ дати и придодати што нам је потребно и што је на корист и наше добро”, поручио је напослијетку протојереј Никола Пејовић.
Текст, фото: Борис Мусић