Rakocevic Medija Centar čaglavica

Ракочевић: На Косову тоталитаризам, почео обрачун са српским језиком

На Косову је постало потпуно природно да уколико изговорите „Косово и Метохија“ нећете имати приступ институцијама и бићете одстрањени из јавног живота, казао је новинар и књижевник Живојин Ракочевић након одлуке Независне комисије за медије (НКМ) да забрани емитовање канала Арена због, како су навели, преношења видео порука из Србије у којима се “велича догађај у Бањској”.

Неколико дана пре забране емитовања Арене, Управни одбор Радио-телевизије Косова суспендовао је Жељка Тврдишића са места директора РТК2, канала на српском језику, такође због извештавања о догађајима у Бањској.

Ракочевић истиче да се је на Косову “тоталитарно друштво које почиње да се обрачунава са језиком”.

„Овде је постало потпуно природно да ако кажете ‘Косово и Метохија’ ви више немате приступ ни институцијама, ни било чему што значи за ваш живот, дакле, ви сте одстрањени из јавног живота. Спортске канале на којима се нешто емитује у неком формату, елиминишете својој публици, својим грађанима забрањујете. У најгорим идеологијама то се радило, али је ипак постојала некаква могућност да се сачувате, да се спасавате“, рекао је Ракочевић за Косово онлајн.

Он истиче да је ситуација таква да када језик, речи и симболи почињу да буду окидач за другу страну и механизам да вас елиминише из живота, схватите да сте достигли највиши степен дискриминације.

„Што се професије, професионализма тиче, већ одавно смо прескочили све границе пристојног, нормалног и европског, преписали смо савршене законе, Независна комисија за медије и сви остали су уређени по највишим европским стандардима, али постоји нешто друго, а то друго се зове, ‘ту је најнижа могућа примена савршених европских закона’ и онда можете брисати, избацивати, можете радити шта год хоћете. Ви можете за све што вам се учини сумњивим или што има одређене алузије на нешто, рећи, ‘то ми не одговара’, и тог тренутка не постоји ни канал, не постоји ни вест, извештај, дневник, не постоји ни медиј, постоји само националистички етно осећај да речи неког језика и неке поруке из тог језика јесу ваши непријатељи и тада сматрате да сте завршили свој посао“, рекао је Ракочевић.

Подсећа да је Косово једини европски простор без штампе, укључујући и штампу на српском језику.

„После короне Албанци су престали да штампају своје новине, ја не знам да ли је сада нешто покренуто, али што се нас тиче, што се Срба тиче, и када је реч о новинама на српском језику, то је са овим санкцијама једноставно завршено, шверцују се неки примерци појединих новина, и ту повремено нешто дође и ви то прочитате, али то су те природне животне људске навике које су вам дефинитивно ускраћене“, рекао је Ракочевић.

Указивано је на тај проблем, тврди Ракочевић, свим међународним институцијама, међутим, ефекта и даље нема.

„Кога то занима, крећемо се према светлој будућности, а у светлој будућности неће бити штампе, сви ће вам рећи ‘па, Боже мој све је сада у телефону и све се то може прочитати, међутим, није само штампа, када смо ми у питању не долазе ни књиге. Поштар у Приштини, нарочито ако види неку књигу на ћирилици, потрудиће се да она заврши у корпи. Зато свима који шаљу књиге на КиМ кажем да то не раде, јер неће стићи“, истиче Ракочевић.

Циљ свега тога је, указује Ракочевић, потпуно јасан.

„То је тај простор апсурда у ком су језик, штампа, медији, професионализам постао окидач и средство у коме ми треба да се одрекнемо и да се прилагодимо туђој слободи, туђем језику и туђим симболима“, закључује Ракочевић.

Извор: Косово онлине; Фото; Медиа центар Чаглавица