Синоћ је у Парохијском дому Цркве Светог Ђорђа у Подгорици, одржана промоција књиге Олге Стојановић, „Путеви доброчинства -Коло српских сестара Свети Марко“. Стојановић је дугодишња предсједница доборотворне организације Коло српских сестара Свети Марко која је основана 1992. године уз благослов блаженопочившег митрополита Амфилохија и која је играла кључну улогу у очувању српске културе, традиције и православне вјере у Црној Гори.
Представљање ове књиге водио је протојереј и архијерејски намјесник подгоричко-даниловградско Предраг Шћепановић, док су о књизи говорили Сенка Дурутовић и професори Александар Вујовић и Миомир Ђуришић.
На самом почетку отац Предраг је казао да је на Велику Госпојину, 28. августа 1903. године у Београду основано је Коло српских сестара које је имало дивну, благословену, јеванђељску мисију. Цитирајући оца Јустина, Шћепановић је казао да ништа Господа тако не потреса као милосрђе: „Вечерас нас је сабрала ова публикација аутора Оље Стојановић, која је покушала да из онога што је остало из архива учини кратак историјат обнобвљеног рада Кола српских сестара, јер је познато да су комунистичке власти од 1941. до 1945. године забраниле рад Кола српских сестара. Доласком на трон цетињских митрополита 30. децембра 1990. године, Блаженопочивши Митрополит Амфилохије обновио је рад многих цркава и манастира а међу њима и рад ове милосрдне организације којој је дао име Свети Марко“, поручио је отац Предраг.
Сенка Дурутовић је казала да се навршава пуних је 101. година од формирања Кола српских сестара. „Тада је било око Коларца, неколико хиљада људи присутних а чула се из уста Надежде Петровић, која је била главни актер догађаја, чувена заклетва Кола српских сестара која гласи: Закунимо се да ћемо сачувати друштво у његове патриотске сврхе док иједна Срокиња постоји. И данас проносимо ову заклетву из сабора у сабор. Кренуло се, муњевито да се помаже колико се могло. Постоји један податак који каже, да је срамота било да нека угледна породица не помогне. Људи су се одазивали масовно, коло се кретало. Правиле су се подружнице по селима, упућивали су се најугледнији српски привредници. Прва предсједница била је Савка Суботић“, поручила је Дурутовић.
Професор Александар Вујовић, који предаје на Цетињској Богословији и уједно је уредник катихетског програма Радио Светигора, казао је да су наше сестре, нове жене мироносице које су биле најхрабрије и које су сачувале вјеру када је било најтеже. Ова књига Путеви доброчинства, наставак је Марковог Јеванђеља и оних прича о Царству небеском о сијачу и сјемену, о удовичиној лепти и исцељењима многих које је записао Апостол Марко. Тако и ови прилози које су наше сестре даривале ових тридесетак и више година из Подгорице су чуда Божија. Тако наше сестре са својим доброчинитељством не могу све записати али памти Бог и они људи који не то не заборављају. Ова књига коју је приредила наша сестра лга Стојановић, само је једно од малих зрна тог бисјерја, које наш народ чува и преноси са кољена на кољено а остаће као светионик времена покољењима које долазе, поручио је Вујовић.
Ауторка, Олга Стојановић је казала да је неизмјерно захвална блаженопочившем митрополиту Амфилохију, зато што је дио Кола српских сестара и уз чији је благослов приређена ова књига. Књигом сам покушала да саберем и отргнем од заборава хуману мисију ове организације започету оних деведесетих ратних година, која је настављена до наших дана, не претендујући да ова прва тематска књига буде свеобухватна. Мисија доброчинства Кола била је и остаје дубоко хришћанска, јеванђелска и хумана, усмјерена ка невољницима, гладнима, болеснима као и ради оичувања српског имена, језика, вјере и писма не одричући се Косовског завјета. Она се захвалила најближима који су је подржали у раду.
Професор Ђуришић је казао да је у ратном метежу деведесетих васкрснуло Коло срских сестара у Подгорици. Књига Пут доброчинства свједочанство је доброчинства и знак који треба слиједити.
Љубица Вукићевић