Рекао је то за „Глас Српске“ декан Филозофског факултета у Бањалуци Срђан Душанић, идејни творац Симпозијума „Религиозност у постсоцијалистичком контексту-мултидисциплинарни приступ“, који се данас одржава на том факултету.
Цитирајући Ајнштајна, Душанић каже да је „Наука без религије шепава, а религија без науке слијепа“ и додаје да је циљ овог скупа да се са аспекта различитих наука сагледају религија и религиозност, почевши од тога колико је заступљена, те какве су њене рефлексије на индивидуални и друштвени живот човјека.
– Током данашњег дана планирано је осам предавања, пет је са Универзитета у Бањалуци, имамо госте из Републичког педагошког завода, те из двије институције у Србији. Представљамо радове из различитих наука, историје, филозофије, теологије, социологије и психологије. Кроз конструктивну дискусију улрштамо различита размишљања и истраживања како бисмо дошли до смјерница шта је потребно урадити, ако је религиозних од 60 до 90 одсто, да она има што бољи ефекат на лично и друштвено благостање – рекао је Душанић.
Истиче да истраживања из психологије показују да религиозност може да утиче на нешто боље ментално здравље, али исто тако и да закомпликује међугрупне односе.
– Понекад више религиозни знају бити мање толерантни на одређене различитости – рекао је Душанић, говорећи о једном од сегмената Симпозијума.
На Симпозијуму ће бити ријечи о „Неовизантизмима у савременом религиозном дискурсу православних словенских народа“ о чему ће говорити професор др Драгољуб Марјановић, док ће о „Улози Српске цркве у очувању националног и вјерског идентитета Срба у БиХ за вријеме турске власти“ говорити професор др Бошко Бранковић, а о „Судару религија, обликовању и разградњи модерних националних идентитета у БиХ“ професор др Боривоје Милошевић.
О теми „Расколи и православље у постсоцијалистичкој епохи – идентитети, политичка позадина и центри моћи“ говориће др Радован Пилиповић из Архива Српске православне цркве, а о теми „Православно двоверје и западна култура у 21. веку“ доцент др Олег Солдат са Филозофског факултета у Бањалуци. Професор др Душко Трнинић причаће о теми „(Етно)конфесионлизам као препрека интеграцији и демократизацији друштва у БиХ“, док ће на тему „Улога Православне вјеронауке у религиозности младих Републике Српске“ предавање одржати др Славољуб Лукић из Републичког педагошког завода.
Посљедње предавање на тему „Синтеза психолошких истраживања религиозности у постсоцијалистичком периоду“ одржаће професор др Срђан Душанић након чега је планирана завршна дискусија.
Извор: „Глас Српске“ Бања Лука