Viber Image 2024 02 06 14 14 30 745

Светосавска прослава у Скадру 2024. године

Име: 05.02.2024-Svetosavska akademija-Skadar; Опис: Срби у Скадру обележили Савиндан Тип: audio/mpeg

Празник првог српског архиепископа и просветитеља Светог Саве, Срби из Скадра прославили су литургијом у цркви Свете Тројице у селу Врака надомак тог града, а потом свечаном Светосавском академијом у просторијама српско-црногорског Удружења „Морача Розафа“.

Viber Image 2024 02 06 14 00 28 390Свечану литургију служио је игуман цетињског манастира Пајсије Ђерковић уз саслужење скадарског свештеника Николе Петанија.

После освећења и резања славског колача Павле Јакоја Брајовић, председник удружења, у поздравном говору рекао је да су српски корени на овим просторима дубоки и изразио наду да це они опстати.

„Надамо се да ћемо опстати на овим просторима и све активности које радимо иду у том правцу, да очувамо културу, традицију и српски идентитет на овим просторима. У јануару смо палили бадњаке, славили Божић и данас прославаљамо Светог Саву. Имаћемо током године још актвиности, јер откако је стигла демократија у Албанији немамо никаквих проблема, сем финансијских“, закључио је Брајовић.

Светосавску беседу одржала је мр. Светлана Самарџија, историчар са Пала, која је Србима са ових простора поручила да опстану на овим просторима, сачувају традицију и да је не угасе.

„Када погледамо чињеницу да је Скадар био под српским владарима кроз векове и да баштини огромну српску традицију заједно са СПЦ, данас је можда најзначајније то што на овом простору постоји српска заједница и што је успела да се одржи све ове бурне векове,“ оценила је Самарџија.

Том приликом додељене су и Светосавске награде.

Савиндан се у Скадру обележава од 2009. године. Прослављање тог великог празника и служење литургија на српском језику у Скадру обновио је 1992. године митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је у дому официра те године обавио чин саборног крштења великог броја Скадрана.

Данас у Албанији не постоји ниједна српска школа, нити курс српског језика који се некада одржавао у просторијама удружења српско-црногорске мањине у Албанији “Морача-Розафа”, а које је заједно с православним Друштвом Свети Јован Владимир организовало данашњу Светосавску Академију.

У програму Светосавске прославе учествовали су музиколог Радован Мишковић, ђаци и деца из Скадра, појци и рецитатори Цетињске богословије, гуслар Секула Церовић. Модератор је био Александар Вујовић, професор Цетињске Богословије.

Фото: Василије Бољевић,
дипломирани богослов Цетињске богословије
и студент Богословског факултета
Извор: Косово Онлине