Sveti Sava Skadar 2022 1

Светосавска прослава у Враки и Скадру 2022. године

Име: 31. 01.2022- SVETOSAVSKA AKADEMIJA U SKADRU I VRAKI; Опис: Светосавска прослава у Враки и Скадру 2022. године Тип: audio/mpeg

Са благословима Његовог блаженства архиепископа тиранског и цијеле Албаније г. др Анастасија Јанулатоса и Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија Мићовића, у цркви Пресвете Тројице у Враки код Скадра, свечано је прослављен празник Светог Саве Равноапостолног, првог архиепископа и просветитеља српског, и отпочела је прослава јубилеја 200 годишњице српске школе „Свети Сава“ у Враки и Скадру (1822-2022).

Свету литургију поводом празника Светог Саве, у недељу 30. јануара 2022. године, служили су свештеници Српске и Албанске православне цркве, протојереј-ставрофор Велимир Јововић, парох страшевинско-кличевски и свештеник Иван Поповић.

Чтецирали је дјечаци Сергеј Мишченко, унук покојног Алексеја Мишченка, првог председника Православног Друштва Свети Јован Владимир из Скадра и Николај Поповић.

За пјевницом је појао мр Александар Вујовић, професор Богословије Светог Петра Цетињског и уредник Катихетског програма Радио Светигоре.

Литургији су присуствовали вјерни из Враке, Скадра и Црне Горе, који су се сабрали да на својој постојбини прославе празник свог првог учитеља и просветитеља.

Сабрању су присуствовали су и представници удружења Срба и Црногораца “Морача-Розафа” на челу са г. Павлом Брајовићем и потпредсједником Православног Друштва Светог Јована Владимира из Скадра г. Виктором Алексејевичем Мишченком.

После причешћа вјерног народа, освештан је и пререзан славски колач у част Светог Саве, а потом се сабранима бесједом обратио протојереј-ставрофор Велимир Јововић. Он је свима честитао празник, говорећи о Светом Сави, указавши на вјековне везе српског народа са древним Скадром, и његовим светињама, и са светима које је изњедрила и чува благословена албанска земља, од Светог Јована Владимира, првог зетског краља мученика, преко Преподобне мајке Ангелине Крушедолке, до новопросијавше Преподобне Стефаниде Скадарске и Битољске и свештенемученика скадарских. Овом приликом прота Велимир је пренио и поздраве и благослове Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија и поздравио и надлежног пароха оца Ивана Поповића, који брине о српском народу у Враки и Скадру, заблагодаривши и Његовом блаженству архиепископу албанском г. Анастасију, који увјек радо благосиља да се српски народ сабира и окупља око своје цркве Пресвете Тројице у Враки.

Свештеник Иван Поповић, је захвалио делегацији Митрополије црногорско-приморске која је и ове године дошла да се заједно саберемо у цркви Свете Тројице у Враки и Скадру.

Поводом овогодишње прославе Светог Саве, свим сабраним на литургијском сабрању делегација Митрополије црногорско-приморске, уручила на благослов и поклон књиге, и светосавске поклоне.

Делегација Митрополије црногорско-приморске, коју су чинили протојереј-ставрофор Велимир Јововић, парох страшевински и старотребјешко-кличевски, г. Радосав – Рацо Бјелетић, привредник из Никшића и и мр Александар Вујовић, професор Цетињске богословије, посјетила је и просторије Удружења Срба и Црногораца “Морача-Розафа” у Скадру, уручивши пригодне поклоне. У току разговора са г. Павлом Брајовићем било је и говора око планирања овогодишње прославе јубилеја 200 година од помена школе Светог Саве у Враки и Скадру 1822-2022. Планирано низ духовних, културних активности и свечаности у оквиру курса српског језика у Скадру и школе вјеронауке.

Последња светосавска прослава у Скадру прије Другог свјетског рата, организована је 1934. године, са благословом блаженопочившег епископа скадарског Виктора Михаиловића. Те године бројни Срби су избјегли из Скадра и светосавске прославе укинуте указом албанског краља Ахмета Зогуа.

Светосавске прославе и светосавске академије у Враки и Скадру, обновљење су са благословом блаженопочившег Митрополита црногорско-приморског Амфилохија, 2009. Године, на Савиндан, и од тада се редовно са радошћу прославља највећи празник Српског народа, Свети Сава Српски у Враки и Скадру. Незаборавну улогу у обновљеним прославама Светог Саве у Враки и Скадру, имао је и својим трудом свједочио и блаженопочивши професор српског језика у Скадру Светозар Ћираковић из Никшића, који је заједно са професором Цетињске богословије и теологом Александром Вујовићем петнаест година предавао и учио дјецу вјери и припремао светосавске и духовне прославе у Скадру.

У ресторану подно Тарабоша, на обали Скадарског језера, приређена је трпеза љубави за присутне, на којој је све поздравио у име домаћина г. Павле Брајовић – Јакоја, предсједник Удружења Срба и Црногораца у Скадру и Албанији „Морача-Розафа“, истакавши велику важност наставка традиције прославе највишег нашег светитеља, Светог Саве, у Скадру. Заблагодарио је Митрополиту црногорско-приморском г. Јоаникију и Митрополији црногорско-приморској, као и делегацији из Цетиња и из Црне Горе који су и ове године дошли да заједно прославимо Савиндан у Скадру.

Он је подсјетио да и поред овогодишње прославе Светог Саве, почиње обиљежевање једног од значајних јубилеја и датума у вишевјековној историји и животу српског народа на овим просторима. То је јубилеј 200 година од отварања светосавске школе у Скадру „Свети Сава“ 1822. године .

Он је казао да је ова школа „Свети Сава“, и скромна прослава њеног јубилеја, једна велика биљежница, велики догађај, што се тиче наше културе, наше историје и нашег опстанка у Скадру и око Скадра. Ова прослава је за нас један велики бељежак, ми то памтимо и не заборављамо. За нас је то велики јубилеј и част, као и за цијели српски народ у Скадру и гдје год живе Срби и Црногорци, подјестивши да српски народ на овим просторима живи преко 1000 година, свједочећи своју културу, језик, наслеђе и обичаје, истакао је између осталог г. Павле Брајовић.

Овом приликом обратио се и г. Радосав – Рацо Бјелетић, привредник из Никшића, који је по први пут на светосавској прослави, чији су преци бранили ратовали на Тарабошу у ослобађању Скадра 1912. године, који је присутне поздравио, дигнувши здравицу у славу Божију, у част Светог Саве, у здравље свих Срба гдје год живјели. Да се помолимо Господу Богу и за непријатеље наше, који наопако кренуше и да их Господ Бог скрене и окрене на прави православни наш пут. Он је говорио и о свом претку ђеду Продану Бјелетићу, јунаку и једном од најхрабријих јунака са Скадра. Радосав–Рацо Бјелетић на крају поздрава и здравице је рекао: „Здрави сте, живјели, у Скадру догодине, ако Бог да!

У име Митрополије Црногорско-приморске на славском ручку овом приликом све присутне поздравио је мр Александар Вујовић, професор Богословије Светог Петра Цетињског и уредник Катихетског програма Радио Светигоре, који је прво свима честитајући празник Светог Саве и прославу јубилеја 200 година светосавске школе у Скадру, указао на нову духовну обнову коју је отпочео и благословио и за коју се бринуо, блаженопочивши Митрополит црногорско-приморски зетско-брдски и скендеријски г. Амфилохије, велики неимар и наследник Светог Саве. Он је између осталог истакао да је управо блаженопочивши Митрополит црногорско-приморски и скендерисјки Амфилохије, окупио остатке нашег страдалног народа у Враки и Скадру и први одслужио литургију на Васкрс давне 1992. године, и то у тадашњем дому официра на мјесту порушене цркве Светог Александра Невског у Скадру. Митрополит Амфилохије је тада је обавио и саборно кршетење гдје је крштено педесетак наше браће и сестара из Враке и Скадра.

Професор Александар Вујовић је истакао да ће 2022. година, између осталог бити у знаку обиљежавања јубилеја 200 година школе Светог Саве у Скадру и у 30 година обнове духовног живота српског народа у Скадру и прве литургије блаженопочившег Митрополита Амфилохија у овом граду. Све присутне је посјетио да су наша браћа и сестре у древном Скадру, дочекали бројне велике личности, духовнике, књижевнике, међу којима блаженопочившег Патријарха српског г. Иринеја, Митрополита Амфилохија, Митрополита бератског Игнатија, Епископе Лонгина, Кирила, књижевнике Будимира Дубака, бившег министра вјера и културе у Влади Републике Црне Горе, академика Матију Бећковића, Рајка Петрова Нога и др.

Он је кратко посјетио и на зидање новог храма Пресвете Тројице у Враки, гдје се сада окупља наш народ, и на обнове порушених храмова, као и на бројне духовне свечаности и литургијска сабрања, културне манифестације које су у протекле три деценије од стране нашег народа организоване у Скадру, несебичном љубављу, бригом и помоћи на првом мјесту блаженопочившег Митрополита Амфилохија, свештеника Андрије Ђикановића, који је деведесетих година обилазио и бринуо о нашем народу у Скадру, као и директора ИИУ Светигора протојереја-ставрофора Радомира Никчевића, књижевника Будимира Дубака, бившег министра вјера и културе у Влади Републике Црне Горе, блаженопочивших професора српског језика у Скадру Светозара Ћираковића и Алексеја Мишченка, првог предсједника Православног Друштва Свети Јован Владимир, и многих других.

Светосавско скадарско заједничарење и ове године показује и потврђује вјековно јединство нашег српског народа у Скадру , православне, римокатоличке и мухамеданске вјере, које је управо окупио Свети Сава, да знају и свједоче да су потомци славних Срба који су живјели на овим просторима од Војислављевића, преко Немањића, Црнојевића Балшића, Петровића, све до наших дана, који су вјековима живјели у овом древном светом граду и на овој благословеној земљи, уграђивајући себе у духовну грађевину српског народа, чувајући свој духовни и културни идентитет, показаујући покољењима која доалзе пут којим треба ићи.

мр Александар Вујовић,
професор Богословије Светог Петра Цетињског
и уредник Катихетског програма Радио Светигоре

Прилог припремили: Слободанка Грдинић и Александар Вујовић