Екскурзија ученика првих разреда најстарије и најмлађе средње школе у Црној Гори
Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, и одлукама професорских колегијума двије школе, најстарије средње просветне установе у Црној Гори, Богословије Свети Петар Цетињски на Цетињу и најмлађе средње просветене установе у Црној Гори, Средње вјерске школе Гиманзије „Свети Сава“ из Подгорице, уприличено је и организовано васпитно-поклоничко дидактичко путовање за ученике првих разреда ових средњих школа у суботу 21. октобра 2023. године, када наша црква прославља празник Преподобне Пелагије и преподобне Таисе и Свете мученице Пелагије.
Ученици првог разреда Цетињске богословије, који су XXXII генерација обновљене богословије (2023-2028) и ученици првог разреда СВШ „Свети Сава“, који су прва генерација гиманзије (2023-2027), предвођени својим професорима, обишли су неколико знаменитих светиња митрополије црногорско-приморске и епархије будимљанско-никшићке, и поклонили се светињама у њима.
Кренувши са Цетиња и од Храма Христовог Васкрсења у Подгорици, прво су се запутили ка древној немањићкој светињи, манастиру Морачи, гдје су молитвено учестовали на Светој литургији у манастирском храму Успења Пресвете Богородице.
Свету литургију су служили протојереј-ставрофор Далибор Милаковић, парох подгорички и директор Радио Светигоре и јереј Петар Милутиновић, парох морачко-ровачки, уз молитвено присуство игумана манастира Мораче архимандрита Рафаила Калика и морачког сабрата архимандрита Стефана Калика.
За пјевницом су појали ученици Богословије предвођени својим професором Александром Вујовићем и г. Манојлом Крсмановићем, разредним старешином првог разреда Гимназије, професором географије.
После причешћа, на крају литургије, сабраним ученицима Цетињске богословије и Подгоричке Гимназије „Свети Сава“, и присутнима, ријечима бесједе, обратио се протојереј-ставрофор Далибор Милаковић. Он је на почетку заблагодарио игуману свештене обитељи лавре манастира Мораче архимандриту Рафаилу и братији на благослову да се литургијски саберемо у овој светињи, између осталог рекавши:
„Нека је срећан и благословен данашњи дан, празник нашег сабрања у овој литургијској заједници, у којој смо се сви заједно сабрали у овој древној лаври манастиру Морачи. Нека би благослови ове светиње, њених ктитора била на свима. Благослов ове светиње а понајприје вама дјецо, који учите Гимназију Светог Саве, посебан благослов, а и ви који учите Богословију Светог Петра Цетињског, јер је Свети Петар наследник Немањића и њиховог благослова и њиховог наслеђа, које су оставили нашем српском народу. Нека би благослов ове велике светиње свима нама био на помоћ. Да вас Господ просветли, учврсти у вашој вјери и љубави кроз ову школску годину коју смо започели заједно, да вас Господ Бог изведе на прави пут, да вам подари укрепљења и Његове милости. Да вам отвори разум за науке који вам ваши учитељи предају, да науку примите у своје срце и да научите оно што вам Црква Христова и наука Божија на земљи отвара и људска која се по промислу Божијем свима даје, да буде свима на помоћ.
Реч Јеванђеља јесте реч нашега спасења. Данас смо чули у Светом Јеванђељу како Господ разобличава фарисеје, који су суботу као свој дан славили као нешто најсветије. И Господ Исус Христос разобличава њихову лажну веру, њихово лицемјерје, јер су Господа на разне начине кушали, слушајући како Ап. Лука хронолошки описује како су људи живели у суботу и како су чинили добра дела. Али, често су људи та своја добра дела злоупотребили тако што су лицемерно, само формално веровали у Бога.
Господ Бог тражи од нас истинско покајање и истинску веру. И зато данашње јеванђеље најбоље описује да је Господ Бог, Он кој је права субота, Он, који је изнад овога времена, Он који је наше спасење, Он који је центар нашег живота. И онда Господ објашњава да је највеће дјело чинити добра дела, прије свега волети Бога и ближње своје, и да су формалне ствари овога света пролазне наспрам вечности, кад имамо љубави према Богу и према ближњима својим. Драга дјецо, вама стављам свима на размишљње, заједно, јер ово што сте почели ову школску годину, само заједно у саборности можете учинити добро дјело, никако појединачно него заједно као своје одељење. Ви сте једна мала заједница у склопу свог одељења и у склопу целе своје школе.
Само заједничким трудом, помагањем једни другима, можемо помоћи да изађемо на прави пут. А не да једни друге спутавамо у том путу, него да заједно у саборности, да они који мало више знају помогну онима који мало мање знају. И да они који мало знају знаће нешто друго што ови нису знали. Тако да једни друге допуњујете у вјери и љубави, да поштујете једни друге, да се волите, да се дружите, да разговарате. Нека вас Господ све благослови, као и ово заједничко наше путовање и посета овој немањићкој светињи да буде свима на помоћ и ако Бог да и да постане заједничка пракса, да Богословија Светог Петра и Православна Гимназија Светог Саве, буду као једно биће, да заједно крмаримо ка Царству Небеском, да нас Господ све просвети и научи. Нека би Господ Исус Христос свима био на помоћи и да овом приликом захвалимо нашем оцу игуману, архимандриту Рафаилу, што нас је данас све благословио, и благословио ово наше заједничко сабрање. Нека Господ укрепи и њега, његову братију много и много година“, закључио је у својој бесједи протојереј-ставрофор Далибор Милаковић.
На крају службе све сабране је кратко поздравио игуман Рафаило, пожељевши добродошлицу у древну морачку светињу, између осталог рекавши: „Драга омладино, добро нам дошли у ову нашу и вашу светињу, стародревну, најстарију светињу која је сачувана ове наше епархије, Митрополије црногорско-приморске. А и уопште спада међу десет најстаријих наших српских манастира. Срећан вам пут и благословен вам пут куда идете, да се вратите срећни и задовољни са Божијим благословом и вашим родитељима. Живи били и опет да дођете у ову светињу. Живи били на многаја љета“, поручио је игуман Рафаило у цркви ученицима и професорима Богословије и Гимназије.
Професори и ђаци су потом имали част да им о овој древној светињи говори сам игуман о. Рафаило и да их проведе кроз манастирску ризницу, а онда су били угошћени на трпези љубави у манастирској трпезарији. У току ручка ђаци су отпјевали неколико диховних и родољубивих пјесама, игуман им говорио о својој младости, одрастању, одласку у манастир, животу и обнови славног манастира Мораче и о знаменитим личностима које је овај крај подарио српском роду.
На крају им је пожелио да опет дођу и да се увијек радо враћају манастиру Морачи и да слушају своје професоре и васпитаче, који их уче знању и предају им науке важне за живот.
Пут их је даље водио ка Бијелом Пољу, древним храмовима Светих првоврховних Апостола Петра и Павла и Цркву Светог Николаја у насељу Никољац.
Поклонике је у храму Светих Апостола Петра и Павла дочекао протојереј-ставрофор Дарко Пејић, старешина храма и архијерејски намјесник бјелопољски са члановима црквене општине Бијело Поље. Он је свима пожелио добро дошлицу у овај знаменити храм, казујући његов историјат. Ученици и професори су имали прилику да виде и фотокопију једне од најстаријих и најзнаменитијих књига на српском језику, Мирослављево јеванђеље.
Трудом свештенства и представника Црквене општине, у црквеној порти су били угошћени на послужењу, а потом су обишли и други знаменити храм у граду, Светог Николаја Мирликијског Чудотворца. У овом храму су се поклонили и дијелу моштију Светог свештеномученика Харалампија.
После обиласка немањичких светиња у Бијелом Пољу посјетили су и епископско сједиште епархије будимљанско-никшићке манастир Ђурђеве Ступове код Берана. Овде су их дочекали игуман манастира архимандрит Данило Трпчевски и протосинђел Евстатије Драгојевић.
О историјату манастира гостима је говорио је игуман о. Данило. Потом је братство манастира припремило и послужење за све.
Ово васпитно-поклоничко путовање професора и ученика Цетињске богословије и Подгоричке Гимназије „Свети Сава“, древним немањићким светињама у Црној Гори, само је почетак заједништва и сарадње ове двије значајне школе у Црној Гори.
мр Александар Вујовић,
Професор Богословије Светог Петра Цетињског
Фотографисали: Данило Чарапић и Димитрије Радојевић,
ученици првог разреда Цетињске богословије
јереј Петар Милутиновић