Задужбинарски концерt

Задужбинарски концерт ”У част предака за будућност потомака”

Православно спортско удружење “СВЕТИ СРБ и ја” и Крфско друштво грчко-српског пријатељства, уз домаћинство и покровитељство Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, организују у петак 1. марта, у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења, Задужбинарски концерт под називом “У част предака, за будућност потомака”, са почетком у 19 часова.

Концерт изводи 80 умјетника чланова оркестра и хора крфског Конзерваторијума талентованих музичара “ОДИОН” и Музичке школе Крфа, са солистом мецо–сопраном Стаматином Кариди, а све под диригентском палицом маестра Кимонаса Читириса.

Овај догађај је харитативног карактера, који се огледа у томе што ће посјетиоци куповином карте за Задужбинарски концерт у исто вријеме дати прилог за изградњу дјечијег и омладинског образовног кампа који је “Света Србија” започела на Крфу.

Проносећи идеју братства, родољубља, емоција и човекољубља, насталу из животног сусрета пре више од једног века њихових и наших предака на Крфу, крајем фебруара и почетком марта месеца, стазама нота, пројездиће караван хармоније гласова, музике и културе од Требиња преко Подгорице и Тивта до Бара.

Март месец у граду Подгорици ће почети баш овим сусретом са пријатељским народом Крфа, који после Београда, Новог Сада, Суботице, Старе Пазове, Ниша, Бања Луке, Никшића, Херцег Новог, Пожаревца и Златибора, настављају задужбинарску путању у прелепој Црној Гори, на темељима родног града Стефана Немање.

”СВЕТИ СРБ и ја” (ПСУСС) и Крфско удружење грчко-српског пријатељства, са домаћинством и покровитељством Саборног храма Христовог Васкрсења позива све да дођу и у крипту Храма, где ће се као пупчаној врпци новог суретања потомака оживети дела славних нам предака, кроз прелеп колаж музике и песме испуњене љубављу и човекољубљем.

Цијена карте 10 евра

Све информације на телефон: +382 67 666 910

После Подгорице, Задужбинарски концерти ће се одржати 2. марта  у 19 часова у Центру за културу у Тивту и 3.марта у 19 часова у Културном центру у Бару.

 

Крфски Конзерваторијум талентованих музичара ”ОДИОН”

Конзерваторијум на Крфу је основан 23. јуна 1894. године под називом „Певачко друштво Крфа“, а 13. фебруара 1899. преименован је у „Крфски конзерваторијум“. То је други најстарији активни конзерваторијум у Грчкој после Атинског конзерваторијума (1871).

Тренутно запошљава преко 50 наставника и има преко 300 студената. Представља знаменитост у историји грчке музике.Током више од једног века старог присуства, многи касније реномирани музичари, који су се истакли у Грчкој и иностранству, његови су ученици.

То је непрофитна фондација која од свог настанка има за циљ да омогући приступ висококвалитетном музичком образовању талентованим студентима свих друштвених слојева.

Највећа част за Конзерваторијум била је награда коју је Атинска академија доделила Конзерваторијуму 30. децембра 1997. године, за посебне заслуге за народ и државу Грчке.

Конзерваторијум је 2012. године награђен Наградом музичке и позоришне критике као најбоља културна организација која делује у региону.

Фондација Гина Бахауер-Николаоу Дуба је 2019. године наградила Конзерваториј на Крфу као најбољу регионалну културну институцију.

 

Музичка школа ”Керкира” са Крфа

Пружа ученицима комбинацију предмета из националног наставног плана и програма (као што су стари и нови грчки, историја, математика, науке), као и музичког програма, теорије (као што су хармонија, диктат, византијска музика) и инструментални (клавир, виолина, гитара, флаута, удараљке итд). Наставно особље школе чини скоро 70 наставника посвећених образовању, редовно доступних за обуку, обнављање вештина и иновације.

Школу похађа око 250 талентованих и музикалних дечака и девојчица, који долазе из сваког угла острва, узраста од 13 до 18 година. Ученици имају разнолику друштвену, културну и образовну позадину те је и отуда снажан фокус на друштвену инклузију. Да би интегрисала ученике са тако различитом позадином у свеобухватно, као и музичко образовање, школа је усвојила различите праксе, као што су менторство које укључује ученике различитог узраста и порекла, флексибилни модели тренинга, као што је индивидуално подучавање, као и похађање наставе мешовити часови способности, честа сарадња са родитељима, друштвеним партнерима и тако даље.

Наставни план и програм музике, посебно, подржава музички развој младих људи тако што им пружа низ изазовних и обогаћујућих музичких сусрета који воде ка све софистициранијем и смисленијем односу са музиком као композитори, извођачи и слушаоци. Музика игра кључну улогу у остваривању једног од кључних циљева европских школа, а то је да младим људима пружи могућности за креативне подухвате и висок ниво образовања