НАТО je саопштиo тада да је аутобус „Ниш-експреса”, који је саобраћао од Ниша до Приштине, „случајно погођен” тог 1. маја 1999. године
Један првомајски пут узео је ратне 1999. животе трочлане породице Петровић из Грачанице. Деца Марија, Никола и њихова бака Смиљана страдали су у аутобусу „Ниш-експреса”, који је саобраћао од Ниша до Приштине. Да би се схватила њихова судбина и природа несреће која је задесила овај простор данас, двадесет пет година касније, мора поново да се крене на пут, морају да се посете три споменика који повезују ову трагедију.
Прво спомен-обележје се налази поред моста на којем је бомба НАТО-а испаљена из авиона, пресекла аутобус напола и претворила га у крваво ватрено клупко путника и метала у селу Лужане код Подујева. Овде су у делићу секунде издахнули Марија, Никола, Смиљана – Срби, Албанци и један човек који је изнад свега поштовао друге и другачије.
„Лежи угљенисано тело с подигнутим рукама, прилазе да га однесу и како га додирну, оно се распадне. Ничег није било што није сагорело”, сведочио је, пре неколико година, за „Политику” Бобан Секулић, сниматељ РТВ Приштина. Њега и Горана Копривицу, на истом путу, гађала је авијација, преживели су и стигли да пошаљу слике због којих ће, већ сутрадан, НАТО саопштити да је аутобус „случајно погођен” и да су циљали мост који служи за снабдевање југословенске војске и специјалних снага које делују између Приштине и Подујева. Мост није био никакав стратешки објекат, а малена река Лаб се увек могла премостити и прегазити, јаркоцрвени мултиетнички аутобус је спаљен, а портпароли су известили да, најмоћнија сила коју је свет до тада видео, настоји да „избегне наношење штете цивилима који су се нашли усред сукоба на Косову”.
Мост у Лужану и насеље око њега данас су сасвим обична, идилична слика. Село на реци. Куће Срба чији су се зидови деценијама назирали из растиња одавно су нестале. Готово испод моста је нечији дом с малим пластеником: средовечна госпођа износи цвеће на терасу. С оне стране реке је споменик с натписом на албанском: „Сваки пут се сетимо пролећа ’99, твој портрет се појављује као звезда на небу!” Онда следе имена жртава Албанаца – децe, женa, старцa, средовечних људи; за пет особа пише да су нестале и тако се ређа све до броја 32, иза којег стоје три тачке (…). Испод свега, једноставно пише: „Слава!”
Шта се крије у те три тачке? Ко је бацио бомбу и ко је у аутобус „Ниш-експреса”, усред рата, пустио толико Албанаца?
Овде нема одговора и мора се кренути на неки други пут да би се схватило како је у три тачке албанског споменика стао угашени живот троје Петровића, у њима је јад мајке, петнаестогодишње девојчице Марије и две године старијег Николе, која је месила хлеб и радовала се деци, када је на радију чула вест да је бомба НАТО-а погодила све што она има. У Грачаници, на гробљу, други је споменик и све је много јасније, интима породице у којој се види да несрећни отац Драгиша и мајка Зорица једва чекају да се придруже својој деци. Они однегују сваку травку која никне изнад њихове деце. „Кад би могли живи да уђемо у овај гроб”, понављају већ четврт века. На њему је све скромно, с мало текста, јер косовски Срби и највеће трагедије представљају сведено и трпељиво. Тишина, мук, заборављеност и самоћа, покрили су и остале њихове сународнике из аутобуса у којем је било, према различитим подацима, између 46 и 60 путника. И они су стали у три тачке с места трагедије, заједно с господином одговорним за последњи пут и путовање.
„Разговарала сам са Зорицом Петровић, каже да ништа не зна о парастосу, нико им се није јавио. У сваком случају њих двоје излазе на гроб, али она не зна тачно време”, јавља новинарка Јелена Ђорђевић. Она припада ретким особама које улазе у тишину породице, јер људима што су, две и по деценије, пресељени на гробље време не значи ништа.
Да би се разумела и имала макар делимична слика о размери рата и трагедије потребно је прећи трећи пут и стићи до трећег обележја испред Основне школе „Краљ Милутин” у Грачаници. На њему јасно пише да су: Марија и Никола „пострадали од НАТО агресора 1. 5. 1999.” и да су „спомен плочу подигле генерације 1984. и 1982”. На тој плочи која више подсећа на школску клупу или пано генерација које су завршиле школу, Петровићи лепи и са благим лицима изгледају као да излазе из белих цветова. Иза њих су учионице и витки споменик Светог краља Милутина. Ту, поред ње, једна млада мајка каже: „Учимо да ходамо”, док за руку држи несигурну девојчицу са обавезном машницом на врху главе.
„Нисам ти се јавила, знаш да сам у аутобусу”, често одговара пријатељица, чиновница угледне међународне мисије, док путује из Приштине до Грачанице. У аутобусу се не говори српски, двадесет пет година касније Срби и Албанци не путују заједно.
Ко је онда, пре толико времена, усред крвавог рата из Ниша до Мердара примао путнике Србе, а од Мердара – кроз општину Подујево – до моста у Лужану, путнике Албанце?
Човек се зове Вукадин Јелић, возач последњег правог мултиетничког аутобуса на Косову и Метохији. Грађанин који је само радио свој посао и узимао путнике, грађане. Тако је на станицама, на путу у Подујеву потрошио своје, и земаљско време својих путника. Време на мосту у Лужану поклопило се с временом НАТО бомбе. Зато данас пут између три споменика најбоље познаје возач Вукадин Јелић, човек без спомена, без улице и сокака које је по њему требало назвати, човек без мржње што је стао у оне три тачке поред моста, иза броја 32.
Хоће ли ико разумети шта је он поручио и којим су језиком на мосту у Лужану, у аутобусу „Ниш-експреса”, последњи пут говорили Петровићи Марија (1986) и Никола (1982) са својим албанским вршњацима из породице Копала, Арјетом (1985) и Џавитом (1983). Бомба НАТО-а их није размела, „мир и слобода” који су с њом стигли нису их разумели, а мржња и страх су, чини се, заувек раздвојили оне који су преживели. Зато данас, далеко од града, једна мајка гура дете у колицима око спомен-обележја у Грачаници, у трави спавају пси, деца се играју. На плочнику нацртана правила игре – смернице и путокази…
Живојин Ракочевић
Извор: Политика