На Цетињу је јуче одржан 23. Православни дјечији сабор. Окупио је преко 2000 дјеце полазника школа вјеронауке из Црне Горе.
Након одслужене Литургије којом је предстојао Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски и Егзарх свештеног трона пећког господин Јоаникије, услиједио је централни програм, за чију су припрему ове године биле задужене школе вјеронаука из Херцег Новог.
У свом обраћању дјеци Митрополит је осврћући се на слоган овогодишњег Сабора „Врлине воде у висине“, нагласио важност узрастања у врлинама и знању.
„Драга дјецо, ви идете путем наших светих предака, великих учитеља, великих примјера који су кренули од најранијег дјетињства исто тако као и ви, учећи се разним знањима, али учећи се вјери, доброти, љубави и осталим врлинама. Јер треба човјек да узраста и физички, да будете здрави, да будете крепки, снажни, да узрастете да будете људи како ваља, али и да се лијепо образујете. Међутим, оно што је важно, и да имате врлине, да будете добри хришћани и добри људи. Тим путем, кога је Господ Исус Христос благословио и освештао и показао, ишли су и наши свети преци“, рекао је Митрополит.
Након његовог обраћања услиједила је додјела награде вјероучитељ године, а ово лијепо звање ове године је понијела вјероучитељица Ирена Папић из Херцег Новог, која се већ двије деценије труди да сабира и на пут хришћанских врлина усмјерава дјецу из Пода.
Бројне активности обиљежиле су овогодишње сабрање најмлађих чланова Цркве Христове у Црној Гори.
Обиљежен је и читав низ јубилеја које су тематским изложбама представиле школе вјеронауке из Доње Горице, Колашина, Подгорице, Дајбаба, Котора и Сутомора.
У паузи између радионица и квиза знања одржан је концерт дјечијих хорова. Пажљивим одабиром репертоара и припремом концерта ове године су се бавиле сестре Марија и Милена Јовићевић, и Анђела Јовићевић – Брајовић.
Од умјетничких и креативних радионица, преко спортских активности до квиза знања, дјеца. су узимала учешћа према својим даровима и интересовањима. Поједине активности су биле и такмичарског карактера, екипног или појединачног, те су спрам својих тренутних спремности за дату активност дјеца адекватно и награђена.
По одлуци жирија којим је предсједавао Борис Мусић на фото конкурсу за најљепшу фотографију са Дјечијег сабора ове године је побиједила фотографија Саре Катанић из школе вјеронауке при парохији јеленачко-подострошкој.
На квизу знања ове године су се у финалу такмичења нашле екипе Бијелог Поља, Улциња и Бијеле. Прво мјесто заузела је екипа школе вјеронауке из Бијеле, чији храм Полагања ризе Пресвете Богородице ове године обиљежава два вијека постојања, те су се и дјеца потрудила да се у овај велики јубилеј своје цркве уграде знањем. Друга награда пошла је у Улцињ, гдје је овогодишњи високи пласман на квизу знања показао снагу једне вриједне заједнице и континуитет рада на пољу вјеронауке у најјужнијем граду Црне Горе. Треће мјесто однјели су Бјелопољци са својим младим вјероучитељем Алексејем Пејићем, што нам свима даје наду да ће вјеронаука у Црној Гори наставити да се успиње на љествици дјечијих интересовања.
Тежак задатак жирија на квизу знања ове године су понијели: предсједник Рајко Радусиновић те чланови протојереј Стефан Миловановић и јереј Дејан Томовић .
Поред три првопласиране екипе, учешћа је узело још 12 екипа, које су све доједне показале завидно знање из вјеронауке и тиме дале задале задатак будућим учесницима да на следећем Сабору буду још бољи.
На Дјечијем сабору уручене су и награде побједницима литерарно-ликовног конкурса „Ој недјељо најсветији дане“ одржаног уочи Васкрса.
На литерарном конкурсу прво мјесто је освијила Даница Јовановић из школе вјеронауке топаљско-херцегновске, друго Дуња Лекић из Будве, а треће Петар Боричић из Берана.
Што се ликовног дијела конкурса тиче, у млађој узрасној групи првопласирани је био Алекса Барјактаревић, други Петар Ераковић, а трећа је била Николина Обреновић. У старијој групи дјеце, узраста од 5. до 9. разреда, првопласирана је била Андријана Боричић, друго мјесто заузела је Ксенија Лајић а треће Ива Табаш.
За прва три мјеста у шаху се такмичило четрнаесторо дјеце.
Прво мјесто је заузела Марија Миа Мараш из Голубоваца, друго Растко Бајчетић, док су треће мјесто подијелили Тома Маловић из Херцег Новог и Петар Бугарин из Будве.
Пјесничку радионицу ове године је предводила пјесникиња Маја Бабовић. Надареност за писање поезије показао је значајан број дјеце, а као најнадаренији су проглашени првопласирани Ђорђе и другопласирана Зора Јаковљевић, обоје из барске школе вјеронауке, док је треће мјесто заузела Калина Пејовић из Будве.
Музичком радионицом се и ове године бавила школа и хор вјеронауке из Дољана. Пјесму на тему слогана Сабора „Врлине воде у висине“ написала је Маја Бабовић, док је музику компоновао протојереј-ставрофор Бранко Тапушковић, а пјесму је током радионице за извођење на Сабору припремио Дјечији хор из Дољана под умјетничким руководством хоровође Биљане Тапушковић.
Калиграфском радионицом бавио се ђакон Огњен Боричић.
Иако калиграфска радионица није била такмичарска, два рада су се ипак издвојила међу осталима и зарад подстрека за даљи рад на овом пољу, одлучено је да их ипак треба и наградити, а то су радови Лазара Раховића и Теодоре Бошковић.
У малом фудбалу побиједила је екипа Тополица из Бара, док су другопласирани и трећепласирани били Улцињани и екипа из Доње Горице.
У стоном тенису већ традиционално су најбољи Зећани, па је ове године прво мјесто заузео Душко Лазовић из Голубоваца, а друго и треће мјесто браћа Васићи – Николај и Симеон из Матагужа.
Што се кошарке тиче, најбољи су били Даниловграђани, заузевши прво мјесто. Друго мјесто освојила је екипа из Куча, а трећепласирани су били Грбљани.
У играма без граница, за које је била задужена вјероучитељица Ана Ненадић, ове године су најбољи били полазници школа вјеронауке из Голубоваца, Сушћепана и Будве.
Велики допринос у одржавању спортских активности узели су пријатељи Дјечијег сабора, професори физичког васпитања: Снежана Поповић, Радован Канкараш и Петар Јоцовић.
Да је лијепо говорење стихова и даље интересантно дјеци потврдила је и веома посјећена рецитаторска радионица коју је ове године водила вјероучитељица Ана Апрцовић.
Ликовна радионица је једна од оних које на Дјечијем сабору почињу прве са радом. Сваке године окупе пуно дјеце која своју машту претачу у слике, а Сабору дају још живљу боју. И ове године њоме су се бавили мати Ангелина из манастира Дуљево са својим сестрама и професор ликовне умјетности Жарко Главатовић.
Како се припрема литургијски хљеб жељело је да сазна готово седамдесеторо дјеце. Кроз радионицу израде просфора водиле су их вјероучитељице Тамара Балаћ и Марија Пантелић, као и сестре из манастира Добрска ћелија.
Да је живот дар и да је важно у сваком тренутку бити спреман помоћи ономе чији је живот у опасности, кроз радионицу Прве помоћи, дјецу је брзој и правовременој реакцији у помоћи животно угроженима учио кардиолог др Милан Попивода.
Доброг плода ове године је дала и Еко радионица, реализована уз помоћ Иницијативе „Зелени талас“ из Бара. Уредна и беспрекорно чиста Владичина башта, након цјелодневног боравка више од 2000 дјеце на њој, најбоље потврђује успјешност рада ове радионице.
„Блажени милостиви јер ће бити помиловани“, каже Христос у Бесједи на Гори. Да ове ријечи и на Сабору не би остале без плода, ове године се за то потрудила школа вјеронауке из Бара, са вјероучитељицом Славицом Орландић, организујући хуманитарни штанд на којем је прикупљена велика количина помоћи за дјецу са Косова и Метохије, углавном у виду школског прибора.
Екипу „иза сцене“ не мање важну од осталих, која је бринула о дневним потребама дјеце у виду хране и воде, чиниле су школе вјеронауке јеленачко-подострошка, грбаљска и школа из Спужа, док се марљивим избором поклона за учеснике бавила школа вјеронауке при Храму Свете Текле из Даниловграда са вјероучитељицом Анком Ћалић.
Заинтересоване за ризничко благо Цетињског манастира кроз ризницу је проводио и са њеним експонатима упознавао Данило Балабан.
И овај Сабор остаће забиљежен кроз фотографију и видео запис благодарећи фотографима Сари Крговић, Теодори Губеринић и Дарку Гленџи.
Гости овогодишњег Сабора биле су школе вјеронауке из: Плужина, Бијелог Поља, Никшића, Берана, те група дјеце из Удружења „Ирмос“ из Чачка.
На Дјечијем сабору ове године изложбени штанд су имале и Гимназија „Свети Сава“ из Подгорице и Богословија Светог Петра Цетињског. Дјеци су рад ових школа представили професорица грчког језика у Богословији, Јана Рајковић, те педагог Гимназије, Раде Дуловић.
Општи утисак о 23. Дјечијем православном сабору одржаном јуче на Цетињу је да је то био дан у којем је са Цетиња послата порука љубави, радости, младости и љепоте.
Оливера Балабан