Na Cetinju je juče održan 23. Pravoslavni dječiji sabor. Okupio je preko 2000 djece polaznika škola vjeronauke iz Crne Gore.
Nakon odslužene Liturgije kojom je predstojao Njegovo visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski i Egzarh sveštenog trona pećkog gospodin Joanikije, uslijedio je centralni program, za čiju su pripremu ove godine bile zadužene škole vjeronauka iz Herceg Novog.
U svom obraćanju djeci Mitropolit je osvrćući se na slogan ovogodišnjeg Sabora „Vrline vode u visine“, naglasio važnost uzrastanja u vrlinama i znanju.
„Draga djeco, vi idete putem naših svetih predaka, velikih učitelja, velikih primjera koji su krenuli od najranijeg djetinjstva isto tako kao i vi, učeći se raznim znanjima, ali učeći se vjeri, dobroti, ljubavi i ostalim vrlinama. Jer treba čovjek da uzrasta i fizički, da budete zdravi, da budete krepki, snažni, da uzrastete da budete ljudi kako valja, ali i da se lijepo obrazujete. Međutim, ono što je važno, i da imate vrline, da budete dobri hrišćani i dobri ljudi. Tim putem, koga je Gospod Isus Hristos blagoslovio i osveštao i pokazao, išli su i naši sveti preci“, rekao je Mitropolit.
Nakon njegovog obraćanja uslijedila je dodjela nagrade vjeroučitelj godine, a ovo lijepo zvanje ove godine je ponijela vjeroučiteljica Irena Papić iz Herceg Novog, koja se već dvije decenije trudi da sabira i na put hrišćanskih vrlina usmjerava djecu iz Poda.
Brojne aktivnosti obilježile su ovogodišnje sabranje najmlađih članova Crkve Hristove u Crnoj Gori.
Obilježen je i čitav niz jubileja koje su tematskim izložbama predstavile škole vjeronauke iz Donje Gorice, Kolašina, Podgorice, Dajbaba, Kotora i Sutomora.
U pauzi između radionica i kviza znanja održan je koncert dječijih horova. Pažljivim odabirom repertoara i pripremom koncerta ove godine su se bavile sestre Marija i Milena Jovićević, i Anđela Jovićević – Brajović.
Od umjetničkih i kreativnih radionica, preko sportskih aktivnosti do kviza znanja, djeca. su uzimala učešća prema svojim darovima i interesovanjima. Pojedine aktivnosti su bile i takmičarskog karaktera, ekipnog ili pojedinačnog, te su spram svojih trenutnih spremnosti za datu aktivnost djeca adekvatno i nagrađena.
Po odluci žirija kojim je predsjedavao Boris Musić na foto konkursu za najljepšu fotografiju sa Dječijeg sabora ove godine je pobijedila fotografija Sare Katanić iz škole vjeronauke pri parohiji jelenačko-podostroškoj.
Na kvizu znanja ove godine su se u finalu takmičenja našle ekipe Bijelog Polja, Ulcinja i Bijele. Prvo mjesto zauzela je ekipa škole vjeronauke iz Bijele, čiji hram Polaganja rize Presvete Bogorodice ove godine obilježava dva vijeka postojanja, te su se i djeca potrudila da se u ovaj veliki jubilej svoje crkve ugrade znanjem. Druga nagrada pošla je u Ulcinj, gdje je ovogodišnji visoki plasman na kvizu znanja pokazao snagu jedne vrijedne zajednice i kontinuitet rada na polju vjeronauke u najjužnijem gradu Crne Gore. Treće mjesto odnjeli su Bjelopoljci sa svojim mladim vjeroučiteljem Aleksejem Pejićem, što nam svima daje nadu da će vjeronauka u Crnoj Gori nastaviti da se uspinje na ljestvici dječijih interesovanja.
Težak zadatak žirija na kvizu znanja ove godine su ponijeli: predsjednik Rajko Radusinović te članovi protojerej Stefan Milovanović i jerej Dejan Tomović .
Pored tri prvoplasirane ekipe, učešća je uzelo još 12 ekipa, koje su sve dojedne pokazale zavidno znanje iz vjeronauke i time dale zadale zadatak budućim učesnicima da na sledećem Saboru budu još bolji.
Na Dječijem saboru uručene su i nagrade pobjednicima literarno-likovnog konkursa „Oj nedjeljo najsvetiji dane“ održanog uoči Vaskrsa.
Na literarnom konkursu prvo mjesto je osvijila Danica Jovanović iz škole vjeronauke topaljsko-hercegnovske, drugo Dunja Lekić iz Budve, a treće Petar Boričić iz Berana.
Što se likovnog dijela konkursa tiče, u mlađoj uzrasnoj grupi prvoplasirani je bio Aleksa Barjaktarević, drugi Petar Eraković, a treća je bila Nikolina Obrenović. U starijoj grupi djece, uzrasta od 5. do 9. razreda, prvoplasirana je bila Andrijana Boričić, drugo mjesto zauzela je Ksenija Lajić a treće Iva Tabaš.
Za prva tri mjesta u šahu se takmičilo četrnaestoro djece.
Prvo mjesto je zauzela Marija Mia Maraš iz Golubovaca, drugo Rastko Bajčetić, dok su treće mjesto podijelili Toma Malović iz Herceg Novog i Petar Bugarin iz Budve.
Pjesničku radionicu ove godine je predvodila pjesnikinja Maja Babović. Nadarenost za pisanje poezije pokazao je značajan broj djece, a kao najnadareniji su proglašeni prvoplasirani Đorđe i drugoplasirana Zora Jakovljević, oboje iz barske škole vjeronauke, dok je treće mjesto zauzela Kalina Pejović iz Budve.
Muzičkom radionicom se i ove godine bavila škola i hor vjeronauke iz Doljana. Pjesmu na temu slogana Sabora „Vrline vode u visine“ napisala je Maja Babović, dok je muziku komponovao protojerej-stavrofor Branko Tapušković, a pjesmu je tokom radionice za izvođenje na Saboru pripremio Dječiji hor iz Doljana pod umjetničkim rukovodstvom horovođe Biljane Tapušković.
Kaligrafskom radionicom bavio se đakon Ognjen Boričić.
Iako kaligrafska radionica nije bila takmičarska, dva rada su se ipak izdvojila među ostalima i zarad podstreka za dalji rad na ovom polju, odlučeno je da ih ipak treba i nagraditi, a to su radovi Lazara Rahovića i Teodore Bošković.
U malom fudbalu pobijedila je ekipa Topolica iz Bara, dok su drugoplasirani i trećeplasirani bili Ulcinjani i ekipa iz Donje Gorice.
U stonom tenisu već tradicionalno su najbolji Zećani, pa je ove godine prvo mjesto zauzeo Duško Lazović iz Golubovaca, a drugo i treće mjesto braća Vasići – Nikolaj i Simeon iz Mataguža.
Što se košarke tiče, najbolji su bili Danilovgrađani, zauzevši prvo mjesto. Drugo mjesto osvojila je ekipa iz Kuča, a trećeplasirani su bili Grbljani.
U igrama bez granica, za koje je bila zadužena vjeroučiteljica Ana Nenadić, ove godine su najbolji bili polaznici škola vjeronauke iz Golubovaca, Sušćepana i Budve.
Veliki doprinos u održavanju sportskih aktivnosti uzeli su prijatelji Dječijeg sabora, profesori fizičkog vaspitanja: Snežana Popović, Radovan Kankaraš i Petar Jocović.
Da je lijepo govorenje stihova i dalje interesantno djeci potvrdila je i veoma posjećena recitatorska radionica koju je ove godine vodila vjeroučiteljica Ana Aprcović.
Likovna radionica je jedna od onih koje na Dječijem saboru počinju prve sa radom. Svake godine okupe puno djece koja svoju maštu pretaču u slike, a Saboru daju još življu boju. I ove godine njome su se bavili mati Angelina iz manastira Duljevo sa svojim sestrama i profesor likovne umjetnosti Žarko Glavatović.
Kako se priprema liturgijski hljeb željelo je da sazna gotovo sedamdesetoro djece. Kroz radionicu izrade prosfora vodile su ih vjeroučiteljice Tamara Balać i Marija Pantelić, kao i sestre iz manastira Dobrska ćelija.
Da je život dar i da je važno u svakom trenutku biti spreman pomoći onome čiji je život u opasnosti, kroz radionicu Prve pomoći, djecu je brzoj i pravovremenoj reakciji u pomoći životno ugroženima učio kardiolog dr Milan Popivoda.
Dobrog ploda ove godine je dala i Eko radionica, realizovana uz pomoć Inicijative „Zeleni talas“ iz Bara. Uredna i besprekorno čista Vladičina bašta, nakon cjelodnevnog boravka više od 2000 djece na njoj, najbolje potvrđuje uspješnost rada ove radionice.
„Blaženi milostivi jer će biti pomilovani“, kaže Hristos u Besjedi na Gori. Da ove riječi i na Saboru ne bi ostale bez ploda, ove godine se za to potrudila škola vjeronauke iz Bara, sa vjeroučiteljicom Slavicom Orlandić, organizujući humanitarni štand na kojem je prikupljena velika količina pomoći za djecu sa Kosova i Metohije, uglavnom u vidu školskog pribora.
Ekipu „iza scene“ ne manje važnu od ostalih, koja je brinula o dnevnim potrebama djece u vidu hrane i vode, činile su škole vjeronauke jelenačko-podostroška, grbaljska i škola iz Spuža, dok se marljivim izborom poklona za učesnike bavila škola vjeronauke pri Hramu Svete Tekle iz Danilovgrada sa vjeroučiteljicom Ankom Ćalić.
Zainteresovane za rizničko blago Cetinjskog manastira kroz riznicu je provodio i sa njenim eksponatima upoznavao Danilo Balaban.
I ovaj Sabor ostaće zabilježen kroz fotografiju i video zapis blagodareći fotografima Sari Krgović, Teodori Guberinić i Darku Glendži.
Gosti ovogodišnjeg Sabora bile su škole vjeronauke iz: Plužina, Bijelog Polja, Nikšića, Berana, te grupa djece iz Udruženja „Irmos“ iz Čačka.
Na Dječijem saboru ove godine izložbeni štand su imale i Gimnazija „Sveti Sava“ iz Podgorice i Bogoslovija Svetog Petra Cetinjskog. Djeci su rad ovih škola predstavili profesorica grčkog jezika u Bogosloviji, Jana Rajković, te pedagog Gimnazije, Rade Dulović.
Opšti utisak o 23. Dječijem pravoslavnom saboru održanom juče na Cetinju je da je to bio dan u kojem je sa Cetinja poslata poruka ljubavi, radosti, mladosti i ljepote.
Olivera Balaban