Митрополит црногорско-приморски Јоаникије служио је данас на дан помена Светих отаца Седмог Васељенског сабора, Свету архијерејску литургију у Цетињском манастиру. Након прочитаног зачала из Светог Јеванђеља, сабраном народу се обратио настојатељ Цетињског манастира протосинђел Пајсије.
”Све што личи на пролазну и трулежну земљу, Бог је назвао земаљским, а све што је непролазно и чисто, Бог је назвао небеским. Тако и ми данас правимо ту разлику и дијелимо земаљску истину од небеске истине, земаљски мир од небеског”, рекао је и додао да данашње Јеванђеље почиње ријечима Господа који каже: ”Оче, прослави сина својега.” Настојатељ Пајсије је рекао да ми људи земаљски када чујемо ове ријечи, прво се запитамо како то да Бог прослави Христа, а прво што нам пада на ум је нека земаљска слава или онако како се прпрок Илија вазнио на Небо. ”Али ако прочитамо остатак одјељка, видјећемо да се ова слава односи на Христово страдање”, казао је.
Отац Пајсије је разјаснио ријечи данашњег Јеванђеља и значење израза да сви буду једно: ”Када смо једно и када се један од нас прославља, сви се прослављамо, а то је то црквено јединство и заједница.” Игуман је наставио да објашњава тајну наше славе која није да напустимо ову земљу, већ је блистање те нађе славе управо живот овдје на земљи и ходање трновитим путем којим је Христос ходио и који је и нама оставио. ”Ми смо позвани да учествујемо у тој слави, за ту славу се и господ молио, да будемо учесници те славе, да будемо једно са Богом и међу собом”, закључио је настојетељ Цетињског манастира.
Након Светог причешћа, вјерни народ је поучио Митрополит Јоаникије, говорећи о оцима Седмог Васељенског сабора, којих се данас сјећамо. Рекао да је Црква установила да прослављамо сјећање на Васељенске саборе, а данас прослављамо оце Седмог Васељенског сабора који су у осмом вијеку одбранили истину о оваплоћењу Христовоме. Митрополит је подсјетио да се борба водила око тога да ли поштовати свете иконе или не, а они који су заступали непоштовање икона, враћали су се у јудејство. Подсјетио је да је и Мојсије наредио да се сликају анђели, али су они прешли преко тога, као што увијек прелазе они који кривотворе истину.
”Они који су заступали поштовање икона, полазили су од основне чињенице, да ако је Господ дошао у овај свијет и примио нашу људску природу и постао видљив и опипљив, можемо и да сликамо његов лик”, рекао је и опет подсјетио на Мојсија и осликавање анђела. ”Кад сви имамо могућност да додирнемо светост, да се осветимо, да Господ на чудесан начин то пројави, како да не одамо томе и достојно поштовање”, нагласио је и додао да су Свети оци на тај начин одбранили љепоту православних храмова.
Рекао је да се у древним временима храм није сматрао ни завршеним ако није осликан и указао је да није ни чудио што црква Цетињског манастира у том смислу није завршен, јер је грађен у муци. ”На фрескама и иконама изображава се духовна љепота онога лика кога је Господ прославио и засијао у вјечности”, нагласио је на крају бесједе Владика Јоаникије.
Т. Л.